pprogramowanie;

// blog o programowaniu i branży IT

rss

Filtry

26 marca 2017, kategoria: AngularJs
filtry

Filtry w Angularze są bardzo przydatnym narzędziem. Pomagają formatować dane i są wygodnym sposobem na reużywalność kodu. Tworząc aplikację w AngularJS mamy dostępnych wiele gotowych filtrów. Jeżeli nie spełnią one naszych oczekiwań, możliwe jest dopisanie swoich. Ich główną zaletą w stosunku do zwykłych funkcji jest to, że możemy ich używać zarówno po stronie kontrolerów jak i w widokach. Sprytne operowanie filtrami potrafi znacznie skrócić kod aplikacji.

Zdarzenia

18 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
zdarzenia

Zdarzenia są bardzo ważnym mechanizmem umożliwiającym interakcję użytkownika z naszą aplikację. Oczywiście, w AngularJS zdarzenia zostały obsłużone wyjątkowo dobrze. Czym są zdarzenia? Są to przechwycenia wszelkich operacji jakie może wykonać użytkownik w naszej aplikacji np. kliknięcie myszką, naciśnięcie klawisza.

Wstrzykiwanie zależności

18 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
wstrzykiwanie-zaleznosci

Rozumienie mechanizmu wstrzykiwania zależności nie jest Ci niezbędne do stworzenia prostej aplikacji AngularJS, jednak na pewno da Ci dobre spojrzenie na działanie całego frameworka. Wstrzykiwanie zależności jest bardzo popularnym wzorcem projektowym, który sprawdza się w aplikacjach modularnych bardzo dobrze. Pisząc aplikację w AngularJS przede wszystkim dzielimy ją na dziesiątki modułów, kontrolerów oraz serwisów dlatego twórcy Angulara nie mogli nie zaimplementować tego mechanizmu.

Dyrektywa ngIf

17 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
ngshow-ngif

Programowanie we wszystkich językach opiera się na budowaniu przepływu programu za pomocą instrukcji warunkowych. W AngularJS po stronie kontrolera używamy dokładnie takich samych konstrukcji jak w języku JavaScript. Oznacza to, że bez żadnych problemów możemy korzystać z ifswitch, operatorów trójargumentowych i wszystkiego co wymyślimy. Operatory warunkowe dostępne w kontrolerach nie są dostępne w warstwie widoku (a więc pliku HTML). Zamiast tego Twórcy AngularJS przygotowali dla programistów specjalną dyrektywę ng-if.

Scope i wyrażenia

16 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
scope

Zrozumienie tego artykułu jest kluczowe aby móc tworzyć aplikacje w AngularJS. Do tej pory powinieneś wiedzieć czym jest Angular, umieć utworzyć moduł główny aplikacji i podpiąć do niego kontroler. Zdefiniowany przez nas moduł oraz kontroler zostają załadowane do pamięci w fazie ładowania. Następnie w fazie kompilacji AngularJS analizuje statyczne drzewo DOM dokumentu zbudowane ze znaczników HTML. W momencie natrafienia na dyrektywy ng-application oraz ng-controller zostaje utworzony nowy $scope.

Dyrektywa ngRepeat

16 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
ng-repeat

W poprzednich artykułach poznaliśmy kilka podstawowych dyrektyw wbudowanych we framework AngularJS. Pierwsza z nich ng-app służy do inicjalizacji Agulara. Kolejna ng-controller służy do podłączenia kontrolera w danym miejscu statycznego drzewa DOM. Kontroler można podłączyć też automatycznie za pomocą konfiguracji routingu jednak o tym innym razem.  Ostatnią poznaną dyrektywą jest ng-model niezbędna aby uruchomić mechanizm dwustronnego bindowania pomiędzy widokiem a kontrolerem.

Szkielet aplikacji

15 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
szkielet-aplikacji

AngularJS to platforma programistyczna w całości napisana w języku JavaScript. Aby móc tworzyć aplikację opartą o AngularJS niezbędne jest zaimportowanie pliku źródłowego Angulara. Tak jak większość plików JavaScriptowych można go doczytywać lokalnie lub dynamicznie z zewnętrznego serwera. Informacje o wszystkich wersjach znajdziesz wchodząc na stronę www.angularjs.org.

Kontrolery i moduły

15 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
kontrolery-moduly

Kontrolery i moduły są podstawowymi bytami w każdej aplikacji AngularJS. Są one odpowiedzialne za podzielenie aplikacji na logiczne warstwy abstrakcji a także za sterowanie jej przepływem. Ucząc się Angulara prawdopodobnie będziesz używał jednego modułu i jednego kontrolera. Ich większa ilość jest potrzebna w momencie tworzenia konkretnej aplikacji, a poprawne zaplanowanie takiej struktury zostanie opisane w kolejnych artykułach.

Wzorzec projektowy MVVM

4 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
angular

Niezmierną zaletą platformy programistycznej AngularJS jest możliwość łatwego dzielenia aplikacji na warstwy. Podstawową jednostką grupującą aplikację jest moduł, skupia on w sobie różne kontrolery. Kontrolery posiadają osobne przestrzenie i zakresy (o czym będzie w późniejszym rozdziale). Kontroler jest w stanie bindować dane z widokiem i tutaj pojawia się główny problem: w wielu źródłach jest napisane, że programując w Angularze tworzymy aplikację w architekturze MVC – nic bardziej mylnego. Mimo, że występują tutaj widoki, kontrolery i modele porównanie architektury aplikacji AngularJS z architekturą MVC jest nieprawidłowe, wręcz błędne.

Czym jest AngularJS?

3 grudnia 2016, kategoria: AngularJs
angular

Ze względu na brak informacji w polskim internecie na temat świetnej biblioteki jaką jest AngularJS, postanowiłem spróbować własnych sił i napisać takowy. Jest to pierwsza seria wpisów w stylu kursu jaką umieszczę na tym blogu. Zaletą kursu jest to, że skupia odpowiednią ilość danych w jednym miejscu, a przede wszystkim odpowiednie wpisy są ułożone w logiczną całość.

Service, factory i provider - odchudzenie kontrolera

2 sierpnia 2016, kategoria: AngularJs
factory

Zaczynając pracę z platformą programistyczną AngularJS należy jak najszybciej zacząć korzystać z serwisów jakie oferuje. Dzięki nim możliwe jest trzymanie porządku w kodzie i odchudzenie kontrolera aplikacji. Jednymi z trzech podstawowych rodzajów serwisów są service, factory oraz provider. Zaczynając pracę z Angularem czasem trudno jest zrozumieć subtelne różnice pomiędzy nimi. Czasem wpływa to na umieszczanie zbyt dużej ilości logiki bezpośrednio w kontrolerze, co jest totalnie błędnym podejściem.