P-Programowanie
Tekst
zmniejsz/powiększ
Kolory
jasne/ciemne/kontrast/brak

Sprawdzanie wielkości litery C++

Sprawdzania wielkości znaku w C++ nie było chyba jak dotąd na żadnej maturze. Na jednej z matur było zadanie, w której trzeba było napisać szyfr, bazujący na sposobie pozyskiwania wielkości litery. Tak czy tak, rozwiązanie warto znać ponieważ jest bardzo proste.

Sprawdzanie wielkości litery

Wszystkie litery i cyfry mają swoje określone kody ASCII. Są ona takie same na wszystkich komputerach oraz we wszystkich czcionkach. Dla przykładu, kodem ASCII litery a jest liczba 97. Cały alfabet małych liter poczynając od a ma kody ASCII kolejno coraz większe zaczynając od liczby 97.

Możesz to łatwo sprawdzić. Otwórz notatnik, naciśnij ALT a następnie trzymając alt naciśnij 97. Puść alt a Twoim oczom okaże się litera a. Tym prostym sposobem można w C++ sprawdzić czy wpisana litera jest duża czy mała, czy może jest cyfrą.

Wynika to z faktu, że małe litery mają inne kody ASCII niż te duże:

Udostępnij ten artykuł na fejsie lub zostaw komentarz!

Komentarze:

Użytkownik muttley napisał/a:

02 kwietnia 2013


Wg mnie lepiej byłoby użyć nagłówka cctype.h (zapamiętywanie określonych wartości to chyba słaby pomysł)

http://www.cplusplus.com/reference/cctype/

Użytkownik Karol napisał/a:

03 kwietnia 2013


Masz rację, że pomysł jest słaby. W dziale przygotowania do matury staram się wrzucać rozwiązania bez używania dodatkowych bibliotek, tak aby przeciętny Jurek umiał napisać i zrozumieć sortowanie ciągu liczb lub aby miał świadomość że każdemu znakowi odpowiada jakiś kod ASCII.

Dlatego staram się ograniczać używanie gotowych funkcji, oraz nie używam STL’a.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0

Zachęcam Cię do polubienia bloga na facebooku! Dając lajka wspierasz moją pracę - wszystkie artykuły na blogu są za darmo!