P-Programowanie

Własna domena na blogspot blogger

23 września 2014, kategoria: Blogowanie

Własna polska domena pasuje do każdego bloga niczym wisienka na torcie. Podpięcie własnej domeny do bloga blogspot to bardzo prosty i szybki zabieg. Na własną domenę najlepiej zdecydować się jak najszybciej, dzięki temu unikniemy problemów związanych ze zmianą domeny na istniejącym już blogu.

Informacje o blogach blogspot

Firma Google umożliwia zakładanie darmowych blogów w usłudze Blogger. W takim wypadku nie płacimy ani za hosting ani za domenę. Niestety taki darmowy blog dostępny jest pod nazwą subdomeny adresu blogspot.com. Format adresu URL przykładowego bloga na blogspocie jest następujący: http://www.blog.blogspot.com.

Nie rozwodząc się na temat Bloggera, przeczytaj dlaczego warto pozbyć się domeny domyślnej i „przejść na swoje”.

Dlaczego warto mieć własną domenę?

W swoim innym artykule pisałem jak wybrać dobrą domenę. Po co właściwie to robić? Domena jest najważniejszym elementem Twojego bloga, nie ważne czy prowadzisz go za darmo w usłudze Blogger czy wykupiłeś własny hosting. Domena to marka, którą promujesz miesiącami i latami. Domena to cała wartość Twojego bloga.

W blogu można z dnia na dzień zmienić wszystko: hosting, wygląd, szablon czy nawet autora/właściciela. Możesz także zmienić tematykę choć taką decyzję trzeba mocno przemyśleć – wiąże się z nią szereg następstw. Domena jest elementem, którego zmieniać absolutnie nie wolno. Dlaczego? Zmieniając domenę bloga, tak na prawdę go tracisz. Tracisz unikalny adres, czytelników oraz pozycję w wyszukiwarce, którą zdobywasz latami.

Możesz zmienić domenę tylko w jednym wypadku, jeżeli przechodzisz z adresu blogspot.com na własną domenę .pl. Prowadząc bloga w usłudze Blogger nie posiadając własnej domeny, w teorii jesteś jego właścicielem ale w praktyce nie masz nad blogiem żadnej kontroli. Właściwie to masz taką kontrolę, na jaką pozwolą Ci programiści Bloggera udostępniając poszczególne opcje.

Po zmianie domeny możesz robić co chcesz, nie wiążą Cię żadne umowy, regulaminy i zobowiązania. Z dnia na dzień będziesz mógł wykupić hosting u innej firmy, przenieść na niego zawartość bloga i przepiąć domenę. Czytelnicy nawet nie zauważą zmiany, ponieważ domena się nie zmieni.

Korzystając z adresu blogspot.com nie dość, że blog nie jest Twój, to nie możesz go sprzedać. Twoja praca włożona w bloga promuje usługę Blogger ale nie tworzy Twojej własnej marki.

Jakie konsekwencje ma zmiana domeny blogspot?

Blogi Blogger umożliwiają podpięcie własnej domeny w ustawieniach. Jeżeli dopiero zakładasz bloga, polecam Ci bardzo od razu zainwestować w domenę .pl.

Jeżeli prowadzisz bloga blogspot już od dłuższego czasu, podpięcie domeny .pl zapewne z początku odbije się na statystykach. Czytelnicy będą musieli zapisać i zapamiętać nowy adres, będziesz musiał także odbudować pozycję bloga w wyszukiwarce.

Bardzo ważne jest aby stare linki do artykułów prowadziły na adres nowego bloga zgodnie z tą samą hierarchią. Przykładowo adres www.blog.blogspot.com/sport/siatkowka/ musi automatycznie przekierowywać na adres www.blog.pl/sport/siatkowka/. Przekierowanie to nosi nazwę przekierowania 301. Ułatwia do „przekazanie siły” poprzedniego adresu na nowy adres. Pocieszę Cię faktem, że Blogger załatwi za Ciebie przekierowania 301 automatycznie.

Dlatego też w żaden sposób nie kombinuj jeżeli chodzi o dostępność bloga pod dwoma adresami. Wielu ludziom to nie odpowiada, natomiast jest to normalne. Przez pewien czas Twój blog będzie dostępny pod dwoma adresami, jednak stary adres za każdym razem będzie przekierowywał na swój nowy odpowiednik.

Gdzie i za ile kupić domenę?

Bezdyskusyjnie domenę zawsze zamawiamy w firmie ovh.pl. Posiada ona najniższe ceny i najlepsze promocje. Dodatkowo zapewnia niezmiernie wysoką jakość prowadzonych usług, tzn. domena będzie dostępna przez większość czasu. W firmach gorszej jakości serwery DNS czasem się wysypują, skutkiem czego jest np. brak możliwości wejścia na bloga przez 1-2 godziny (najczęściej w nocy).

Kolejnym plusem firmy ovh.pl jest to, że zapewnia ona dostęp do Strefy DNS. Dzięki temu będziesz w stanie modyfikować pola DNS co jest niezbędne w podpięciu domeny .pl do blogspot.com. Jeżeli wybierzesz inną firmę (szczególnie problematyczne Polskie firmy) bądź przygotowany na batalię i kontakty z administracją w celu uzyskania pomocy. Wiele Polskich firm nie może doścignąć standardów światowych i ogranicza klientów za wszelką cenę np. zabraniając transferu domen lub umożliwiając zmianę adresu DNS domeny bez możliwości modyfikowania pól DNS. W takim wypadku możliwe jest podpięcie domeny do własnego hostingu ale nie do bloga blogger.

Koszt własnej domeny to około 10zł w chwili rejestracji na cały rok, a przez kolejne lata około 50zł w celu odnowienia domeny (przedłużenia jej ważności). I tutaj uwaga na Polskie firmy: niech Cię nie skuszą ich promocje w stylu domena za 1zł. Później zapłacisz za odnowienie 120zł i odrobią sobie na Tobie promocję razy kilka.

Blogger nie obsługuje polskich domen!

Kupując domenę, która będzie podpięta do bloga na Bloggerze, wybierz domenę bez polskich znaków. Są one przez Blogger nieobsługiwane. Przy próbie dodania pojawi się komunikat: Błąd 12, żądana domena jest nieprawidłowa.

Jak kupić domenę?

Proces kupna domeny jest prosty. Wchodzimy na stronę, na której chcemy dokonać kupna domeny. Niezbędnym krokiem jest rejestracja. Po ukończeniu rejestracji musimy odnaleźć wyszukiwarkę dostępności domen. Każdy serwis sprzedający domeny posiada taką na swojej stronie głównej.

Na potrzeby tego artykułu wykupię domenę blog-test.pl. Wpisuję jej nazwę w wyszukiwarkę na stronie ovh.pl:

kupno domeny

Jeżeli domena jest dostępna możemy ją zamówić klikając w odnośnik zamów. Kolejnym krokiem jest akceptacja regulaminu oraz przypisanie domyślnych adresów DNS domeny. Jeżeli chcesz połączyć domenę z hostingiem wtedy wpisujesz w pola DNS adresy DNS swojego hostingu. Jeżeli chcesz wykorzystać domenę na blogspocie wtedy zostawiasz DNS domyślne (nic nie zmieniasz), nie będą nas one interesowały. Ostatnim krokiem jest opłacenie domeny za pomocą przelewu bankowego, pocztowego lub serwisów typu PayPal.

Po zaksięgowaniu opłaty, po zalogowaniu na nasze konto będziemy w stanie zarządzać zakupioną przez nas domeną.

Podpięcie domeny do blogspota

Na potrzeby artykułu stworzyłem sobie testowego bloga na blogspocie o adresie blogger-tescik.blogspot.com oraz wykupiłem domenę blog-test.pl w serwisie ovh.pl. Moim celem jest podpięcie domeny do bloga na Bloggerze.

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do panelu zarządzania blogiem. Przechodzimy do zakładki Ustawienia > podstawowe:

domena blogspot

Klikamy w pozycję Ustaw dla swojego bloga adres uzyskany od innej firmy. Będziemy wtedy w stanie wpisać własną unikalną domenę, którą kupiliśmy w ovh.pl. Nie zapomnij wpisać przedrostka WWW. Po wpisaniu danych kliknij przycisk Zapisz.

własna domena blogger

Wyświetli się informacja z błędem: Nie mogliśmy zweryfikować Twoich uprawnień do tej domeny. Błąd 12. Jest to efekt pożądany. Oprócz wpisania nazwy domeny należy także udowodnić, że to właśnie Ty jesteś jej właścicielem.

Nie mogliśmy zweryfikować Twoich uprawnień do tej domeny. Błąd 12.

W celu udowodnienia, że Ty jesteś właścicielem domeny i masz do niej dostęp należy dodać odpowiednie rekordy CNAME w panelu zarządzania domeną, czyli na ovh.pl. Nie zamykaj strony z błędem, ponieważ będziesz musiał skopiować dwa kody podkreślone na rysunku wyżej. Kody dla każdego użytkownika są unikatowe.

Logujemy się do naszego panelu na ovh.pl. W tym celu wejdź na stronę główną i kliknij odnośnik Manager. Po zalogowaniu kliknij w menu po lewej nazwę swojej domeny aby nią zarządzać. Przejdź do menu Domeny & DNS a następnie wejdź w opcję Strefa DNS.

blogspot domena strefa dns

Czasem może się okazać, że brakuje u Ciebie opcji Strefa DNS. Wtedy będzie znajdować się tam przycisk w coś w rodzaju Odblokuj strefę DNS. Po jego kliknięciu potwierdzisz operację i wszystko będzie wyglądać tak jak na rysunku wyżej. W strefie DNS należy dodać następujące wpisy:

Cztery wpisy typu A z adresem docelowym:

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Dwa wpisy typu CNAME z adresem docelowym:

  • ghs.google.com
  • gv-67x4knfwm6ilni.dv.googlehosted.com (ten tekst musisz skopiować ze swojego panelu!)
Uwaga! Jeden wpis typu A jest już dodany więc trzeba go edytować. To samo dotyczy jednego istniejącego już wpisu CNAME.

Przewiń na sam dół strony, gdzie zobaczysz tabelkę z różnymi wpisami. Edytuj istniejący wpis typu A klikając ikonkę obok niego:

blogspot domena CNAME A

Wpisujemy tam pierwszy z czterech adresów dla wpisów typu A, czyli adres 216.239.32.21. Zatwierdzamy zmiany.

blogspot cname

Pozostało nam dodać 3 brakujące wpisy typu A. W tym na samym górze strony kliknij ikonkę Pole A:

blogspot CNAME A

Ponownie uzupełniamy pola odpowiednimi adresami. Zostały nam do dodania jeszcze 3 adresy: 216.239.34.21, 216.239.36.21 oraz 216.239.38.21. Zauważ, że pole subdomena zostawiamy puste:

cname a domena blogger

Posiadamy wszystkie rekordy A, razem powinno ich być 4. Teraz kolej na rekordy CNAME. Ponieważ jeden rekord CNAME już znajduje się w tabeli wystarczy go zedytować.

blogspot CNAME ghs.google.com

Do pola adres docelowy wpisujemy wartość ghs.google.com. Innych opcji nie ruszamy. Zatwierdzamy zmiany.

CNAME ghs.google.com

Gotowe! Poprzedni rekord CNAME istniał więc go edytowaliśmy. Pozostał do dodania ostatni rekord CNAME. Na samej górze strony znajdź opcję Pole CNAME:

nowy rekord CNAME

Musisz do niego wpisać dwie unikalne wartości, które zostały wyświetlone w panelu Bloggera, podczas pokazania się błędu 12. U mnie są to wartości qpiix525l2o5 oraz gv-67x4knfwm6ilni.dv.googlehosted.com. U Ciebie na pewno są inne. Konfiguracja wygląda następująco:

blogger blogspot domena CNAME

Uzupełniliśmy wszystkie opcje w panelu domeny.Poprawnie uzupełniona tabela z wpisami DNS powinna zawierać 4 wpisy A oraz 2 wpisy CNAME. Wygląda ona następująco:

wpisy CNAME blogspot

Jak widzisz wpisów CNAME jest więcej, jednak są to wpisy istniejące od początku, których nie zmieniamy ani nie usuwamy.

Wróć do panelu administracyjnego Bloggera i kliknij przycisk Zapisz. Znajduje się on w miejscu gdzie wyświetlony jest błąd. Po kliknięciu przycisku Zapisz i poprawnym wykonaniu powyższych kroków, błąd 12 powinien zniknąć.

Od teraz głównym adresem mojego bloga jest nowy adres domeny czyli blog-test.pl. W panelu Bloggera wygląda to następująco:

blogspot własna domena

Po wpisaniu adres www.blog-test.pl użytkownik zostaje przekierowany na bloga blogspot, więc wszystko się udało. Zalecam Ci przeczytanie kolejnego akapitu, dzięki któremu Twój blog będzie dostępny także pod adresem bez przedrostka WWW.

Sprawdzanie poprawności tabeli DNS

Z powodu licznych wiadomości dotyczących poprawności wpisów w tabeli DNS, zamieszczam prosty skrypt służący do sprawdzania wpisów w tabeli DNS.

Wypełnij odpowiednie pola a następnie wklej całą zawartość tabeli, która znajduje się w Twoim panelu domeny. Nie przepisuj danych ręcznie! Zaznacz wszystkie wiersze i kolumny w tabeli myszką, tak jakbyś zaznaczał tekst. Następnie skopiuj i wklej do pola tekstowego poniżej:

Adres Twojej domeny:
Krótszy ID:
Dłuższy ID:
Treść tabeli DNS:

(wypełnij pola i wygeneruj kod)

Błąd 404 podczas wpisania adresu bloga

Czasem może się zdarzyć, że podczas wpisywania adresu bloga wyskakuje Ci Error 404. Sugeruje on, że strona nie została odnaleziona:

blogspot domena error 404

Zapewne jest to spowodowane wpisywanie adresu z przedrostkiem WWW lub bez niego. Pamiętaj, że adres http://www.blog-test.pl a adres http://blog-test.pl to dwa zupełnie różne adresy. Spróbuj wejść na swoje bloga używając najpierw adresu z przedrostkiem http://www a później używając tylko http://.

Aby blog był dostępny pod obydwoma adresami, zaloguj się do swojego panelu zarządzania blogiem na Bloggerze. Przejdź do menu Ustawienia > Podstawowe.

blogspot domena

W okienku które się pokaże, zaznacz opcję: Przekierowanie z domeny xxx.pl do domeny www.xxx.pl. Zapisz zmiany.

blogspot domena

Po tym zabiegu Twój blog powinien być dostępny pod obydwoma adresami, zarówno z WWW jak i bez.

Podsumowanie

Kilka prostych kroków, 30 minut zabawy i 12zł zapewni Twojemu blogowi na blogspocie własną unikalną domenę .pl. Uważam, że gra jest warta świeczki. Po pewnym czasie, gdy cała siła starego adresu zostanie przekazana na nowy adres zobaczysz znaczną poprawę rezultatów pod względem pozycji.

Użytkownik Mariusz napisał/a:

20 października 2014


O właśnie tego szukałem na dzisiaj, dzięki :)

Użytkownik Marcin napisał/a:

03 listopada 2014


Cześć,

A czy wiesz jak zrobić przekierowanie 301 gdy nie posiada się serwera czyli nie ma możliwości wgrania pliku htaccess ?

Użytkownik Karol napisał/a:

03 listopada 2014


Blogspot robi przekierowanie 301 automatycznie, nie musisz niczego robić. Mimo wszystko istnieje odpowiedź na Twoje pytanie: przekierowanie permanentne 301 można zrobić w pliku htaccess lub rozkazem „header”. Rozkaz ten jest dostępny w języku PHP. Więcej informacji poszukaj w internecie.
Podkreślam jeszcze raz, w Bloggerze nie ma potrzeby tworzyć takich przekierowań ręcznie.

Użytkownik Magdalena napisał/a:

07 listopada 2014


Dziękuję serdecznie! Właśnie udało mi się przebrnąć do końca i mam własną domenę! Super artykuł, bardzo pomocny :)

Użytkownik acer napisał/a:

19 listopada 2014


Bardzo dobry artykuł. Na pewno wiele osób ma z tym problem. Oby tak dalej!

Użytkownik Alexy11 napisał/a:

22 listopada 2014


Hej, bardzo fajny artykuł. Bardzo mi pomoże. Sam zamierzam założyć własny kąt w sieci. Na poczatku skorzystam chyba z pomocy ludzi z nazwa.pl bo musze sobie zarejestrować domenę najpierw a nie ogarniam jeszcze tematu do końca ale licze się szybko wdrożyć i wiedzieć tyle co Ty. Pozdrawiam :)

Użytkownik Jola napisał/a:

24 listopada 2014


Dziękuję:))

Użytkownik Internetus.pl napisał/a:

28 listopada 2014


Ciekawy, zwarty i dobrze napisany artykuł, z pewnością przyda się niejednej osobie, która dopiero zaczyna swoje przygody ze stronami internetowymi.

Użytkownik jasiek94 napisał/a:

28 listopada 2014


Nie wiem czemu,ale ja bardziej jestem przekonany do wordpressa niżeli do bloggera, może dlatego że znajomi na niego bardzo narzekali i mówili że WP jest o wiele lepszy.

Użytkownik Magda napisał/a:

01 grudnia 2014


Dziękuję szalenie! Już myślałam, że nigdy nie dam rady przenieść się na .pl, a tu takie bezpieczne przeprowadzenie przez przerastające mnie procedury!

ovh ciut zmienił widok u siebie i myślałam, że przegrałam, bo nie dam rady bez tej tak szczegółowej instrukcji, ale wystarczyło kliknąć, że się chce stary interfejs i już można było podążać za Twoimi bezcennymi wskazówkami. Dziękuję!

Użytkownik Martyna G. napisał/a:

13 grudnia 2014


Przydana instrukcja! ;) Czy to normalne jest, że straciłam wszystkie komentarze natomiast statystyki odwiedziń pozostały ok?

Użytkownik Karol napisał/a:

13 grudnia 2014


Powiem szczerze, używam własnego serwera i nie mam zielonego pojęcia, czy komentarze powinny zniknąć przy przenoszeniu domeny. Proponuję wymienić się spostrzeżeniami się z kimś kto używa bloggera i przeniósł domenę.

Użytkownik Marta napisał/a:

29 grudnia 2014


Witam, mam problem, którego nie mogę rozwiązać od kilku miesięcy, będę bardzo wdzięczna za jakąś pomoc. Mam bloga na wordpressie. Współpracuję z innymi blogerami (którzy mają swoje blogi na innych platformach np. Bloggerze), na których to blogach pojawiają się moje codzienne wpisy. Niestety przy wpisach nie pojawiają się miniaturki grafik. Wielokrotnie pisałam i dzwoniłam do administratorów technicznych (zarówno po stronie hostingu jak i blogerów) i podobno wszystko zostało prawidłowo skonfigurowane, a tych moich ikonek nadal nie ma (dodam, że ten problem ma jeszcze kilka innych osób, ale są podobnie jak ja w mniejszości). Od któregoś blogerów, na którym umieszczam swoje wpisy dostałam wiadomość: ” Odsyłamy do administratorów Bloggera – support.google.com/blogger/
Wtyczka, której używamy, również jest standardową wtyczką Bloggera, więc wszelkie kwestie można z nimi uściślić.” Na tej stronie nie uzyskałam żadnej pomocy, czy ktoś z was zna kogoś kto mógłby mi w tym pomóc? Z góry dziekuję, Marta: domdlawroga.pl (zainteresowanym podam blogi, z którymi współpracuję )piszcie na :[email protected] lub na forum, Dziękuję

Użytkownik Ewelina napisał/a:

01 stycznia 2015


Dzięki :)

Użytkownik Klaudia napisał/a:

01 stycznia 2015


Cześć ;) Artykuł super. Dużo mi pomógł. Zrobiłam wszystko zgodnie z instrukcją, na bloggerze jest wszystko ok, ale gdy wpisuje w przeglądarce ten nowy adres wyskakuje mi komunikat, że strony nie odnaleziono. Proszę o pomoc. Co robie nie tak?

pichcimy-razem.blogspot.com
prosteprzepisy.eu

Pozdrawiam

Użytkownik Karol napisał/a:

02 stycznia 2015


@Klaudia
Cześć. Błąd musi leżeć w konfiguracji domeny. Prawdopodobnie brakuje Ci jakiś wpisów typu A lub CNAME. Powinnaś dodać 4 typy A oraz 2 CNAME. Nic więcej nie umiem doradzić. Spróbuj przeprowadzić konfigurację domeny ponownie. Jeżeli sobie nie poradzisz, podeślij mi na email screena tabelki z wpisami DNS. Taka sama widoczna jest w artykule. Pozdrawiam

Użytkownik Michał napisał/a:

04 stycznia 2015


Cześć mam problem. Wpisuje Do pola adres docelowy wartość ghs.google.com i pojawia się taki komunikat :Uwaga: Adres docelowy używa oznaczenia względnego i wskazuje na „ghs.google.com.winnicamichelle.pl.”. Zastanów się nad dodaniem kropki na końcu pola docelowego, jeśli chcesz używać oznaczenia absolutnego.
jak usunąć tą kropkę na końcu?

Użytkownik Klaudia napisał/a:

05 stycznia 2015


Cześć ;)

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale kupiłam jeszcze jedną domenę, tym razem .pl, nie wiem czy w tym tkwił mój problem, ale za pierwszym razem wszystko się udało. Wcześniej wyświetlało mi się na bloggerze, że wszystko się udało, a tu kicha. Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystko jest jasno dokładnie opisane, krok po kroku i dzięki temu takie zielone osoby w temacie jak ja mogą sobie z tym poradzić. Naprawdę ciężko znaleźć na innych stronach takie poradniki. Będę polecać każdemu Twoją stronę. ;)

Użytkownik Pawel napisał/a:

13 stycznia 2015


Dziękuję
Super artykuł, szkoda ze znalazłem dopiero dziś (wczoraj ślęczałem cały wieczór i dopiero dziś udało mi się wszystko ;) )

Mam jednak jeszcze jedno pytanie czy po dokaniu zmiany, trzeba teraz zaprosić roboty z wyszukiwarek ?
Blog istnieje już troszkę wiec ma ok 100 postów …

(nawiasem mówiąc planuję go przenieść na selfhost WordPress – ile należałoby poczekać z przeniesieniem żeby nie stracic na trafiku ? )

Z góry dziękuje za odpowiedz

Użytkownik Karol napisał/a:

14 stycznia 2015


Cześć.
Decydując się na nową domenę na Bloggerze jesteśmy w wygodnej sytuacji, ponieważ wszystko dzieje się automatycznie. Następuje przekierowanie ze starej domeny bloga na nową „.pl”. Pozycja i moc domeny także zostaje przeniesiona, jednak nie w stosunku 1:1. Istnieją pewne straty, które z czasem i rozwojem bloga najpewniej znikną.

Jeżeli będziesz przenosił się na „swoje”, czyli tak jak wspomniałeś WordPressa, nie zapomnij skorzystać z Google Webmaster Tools. W panelu zarządzania stroną zaznaczasz, że zmieniasz domenę.

Za przeniesienie mocy domeny odpowiada przekierowanie permanentne, czyli przekierowanie 301. Jest to jedyne przekierowanie, które jest w stanie „przekazywać” moc linków i domen. W przypadku nowej domeny na Bloggerze system używa go automatycznie bez wiedzy użytkownika. W przypadku własnego bloga należy takowe przekierowanie napisać w PHP (i powiadomić Google Webmaster Tools).

Użytkownik Iwona napisał/a:

14 stycznia 2015


Witaj.

Przede wszystkim świetna instrukcja:)
Mam mały problem – wykupiłam domenę i w zasadzie zrobiłam wszystko krok po kroku tak, jak to opisałeś, jednak po próbie wprowadzenia nazwy własnej domeny na bloggerze znika napis Błąd 12, ale pojawia się napis „żądana domena jest nieprawidłowa”. Stąd moje pytanie : czy musi upłynąć określony czas, zanim to wszystko zadziała, czy ja coś poknociłam?
Z góry dziekuję:)

Użytkownik Karol napisał/a:

15 stycznia 2015


Cześć, niestety nie wiem co może oznaczać ten błąd, jednak na 100% występuje on po stronie usługodawcy domeny. Jeżeli problem nie ustąpi 24 godziny po zamówieniu domeny, skontaktuj się z pomocą techniczną domeny.

Użytkownik Iwona napisał/a:

17 stycznia 2015


Hej, dziekuję za odpowiedź na moje poprzednie pytanie. Jak się okazało chodziło o polskie znaki w nazwie domeny, wykupiłam jeszcze jedną, bez polskich znaków i jest ok, ale… zniknęły mi wszystkie komentarze. Miałam zainstalowany Disqus, zrobiłam niezbędną migrację domeny w panelu Disqus i nowe komentarze pojawiają się bez problemu, jednak wszystkie sprzed przejścia na własną domenę zniknęły i nie mam już pojęcia jak to naprawić…czy to w ogóle jest możliwe, żeby je przywrócić na bloga?

Użytkownik Karol napisał/a:

17 stycznia 2015


Cześć Iwona, nie mam pojęcia jak rozwiązać Twój problem z Disquis, jednak od wieluuu osób słyszałem, że mają problem z importem/eksportem komentarzy. Sam używałem Disquis przez jakiś czas, jednak zbyt bardzo obciążał serwer i wróciłem do standardowego rozwiązania. Jeżeli jesteś pewna, że robisz wszystko poprawnie (np. według jakiegoś poradnika) a komentarzy nie ma, skontaktuj się z ich wsparciem technicznym.
Fajnie, że podzieliłaś się informacją na temat domeny. Dodam tę informację do artykułu. Na pewno komuś się przyda.

Użytkownik Iwona napisał/a:

21 stycznia 2015


Hej, hej:)
Wróciłam raz jeszcze, by dodać swoje pięć groszy:) Z własnego doświadczenia wiem, że każde info się liczy; jeśli chodzi o Disqus, to już jest ok:) trzeba zrobić odpowiednie przekierowanie w panelu, a komentarze zaimportują się same, wszystkie; fakt, u mnie trwało to prawie 20 godzin, ale jeśli wszystko jest wykonane poprawnie, to komentarze się pojawią, nie ma obaw:)
Widzę, że dopisałeś informację o nazwie domeny, to faktycznie dość istotne i gdybym natrafiła wcześniej na taką sprawdzoną informację, uniknęłabym ślęczenia nad kompem w poszukiwaniu pomocy:)

Pozdrawiam:)

Użytkownik Andrzej napisał/a:

27 stycznia 2015


Bardzo ciekawy i wyczerpujący wpis. Ja mierze się z blogiem i ze stroną jednocześnie. Sama nie dał bym rady ale korzystam z nazwa.pl tj. zamówiłam tam sobie projekt strony. W sumie przy mojej dizałalnosci to nie odrywam się od laptopa :P prowadze sklep internetowy

Użytkownik Anna napisał/a:

01 lutego 2015


Karolu, bardzo pilnie czytam, co tu napisałeś. Dziękuję, że zechciałeś podzielić się swoją wiedzą.

Znalazłam Twój blog szukając informacji na temat zmiany domeny na własną dla bloga prowadzonego na blogspocie. Nie rozumiem jednak paru rzeczy. Mam kilkuletni blog na blogspocie. Przez kilka lat prowadziłam też własną stronę na własnym hostingu i z własną domeną. Tę drugą stronę zamknęłam, ale zachowałam domenę. Teraz tę domenę chcę podpiąć pod ten mój stary blog. Zaniepokoiło mnie jednak w Twoim wpisie zdanie:

„Przez pewien czas Twój blog będzie dostępny pod dwoma adresami”

Przez pewien, czas – czyli jak długi? I czy aby na pewno? Czy może bezpieczniej będzie zostawić tylko przekierowanie, tak jak mam w tej chwili? Będę wdzięczna za podpowiedź!

Pozdrawiam!
Anna

Użytkownik Karol napisał/a:

02 lutego 2015


Dzień dobry, rzeczywiście podana przeze mnie informacja jest bardzo ogólnikowa.

Po podpięciu dowolnej domeny do bloga na blogspocie, to ona staje się jego głównym adresem. Blog dostępny będzie POD DWOMA ADRESAMI, właściwie przez cały czas. Ze starego adresu bloga (z domeną blogspot.com) czytelnik będzie automatycznie przekierowany do nowego adresu (nowej domeny). Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, przekierowanie permanentne jakie jest wtedy wykonywane nie grozi żadnym konsekwencjami. Dodatkowo przekierowanie permanentne przenosi „moc” poprzedniego adresu na nową domenę (aby szybko nabrała popularności).

Od tej pory to nowa domena podpięta do bloga, staje się jego główną twarzą. Stary adres ciągle będzie dostępny, ale po dłuższym czasie przestanie być używany (nie będzie pokazywał się w wynikach wyszukiwania – zastąpi go nowy adres).

Sprawdziłem sytuację na Twoim blogu i jest niepoprawna. Szczerze mówiąc nie wiem jak udało Ci się taki efekt osiągnąć. Twój blog jest obecnie dostępny pod dwoma adresami, jednak stary adres nie przekierowuje do nowego (brak przekierowania permanentnego używanego podczas zmian domen). Musisz czym prędzej to zmienić, ponieważ grozi to banem od wyszukiwarki za powielanie treści – wtedy obydwa adresy całkiem znikną z wyników wyszukiwań.

Twoja nowa domena zachowuje się jak alias, po kliknięciu w dowolny odsyłacz na blogu adres w pasku przeglądarki nie zmienia się. Przypuszczam, że próbowałaś podpiąć domenę do bloga korzystając z jakiejś gotowej funkcjonalności w ustawieniach domeny. Spróbuj zastosować się do rad zawartych w artykule i podpiąć domenę ponownie, a obecnie przekierowanie jak najszybciej usuń. W razie problemów proszę o kontakt e-mailowy oraz więcej szczegółów. Pozdrawiam!

Użytkownik Anna napisał/a:

04 lutego 2015


Karolu, bardzo Ci dziękuję za wyjaśnienia! W wolnej dłuuuugiej ;) chwili muszę się za to wziąć.

Co do stanu obecnego to przekierowanie, które mam w tej chwili zrobiłam po prostu w panelu ovh na zasadzie – się udało, to się zrobiło.

Użytkownik Karol napisał/a:

05 lutego 2015


Wielki dzięki za prezentację w jaki sposób przenieść bloga na własny hosting. Mój blog został już przeniesiony, a strona www działa bezproblemowo. Pozostała kolejna część związana z wyglądem.

Podczas przenoszenia natrafiłem na problem ponieważ na swoim ekranie widzialem tylko dwa Pola A z adresem docelowym zatem blog wogole nie działał. Robiłem wszystko wg Twoich wskazówek krok po kroku. Sprawa wyjaśniła się gdy po prostu powieliłem czynności z dodawaniem kolejnych Pol A ( pierwsze dwa był widoczne, natomiast dwa kolejne już nie: 216.239.36.21 i 216.239.38.21 ).
Możesz dodać w treści posta informację aby powielić czynności związane z klikaniem, czyli: Pole A -> wpisujemy 216.239.32.21 i zatwierdzamy. Potem znowu wykonujemy tą samą czynność lecz dodająć adres: 216.239.34.21, tak samo z następny 216.239.36.21 i kolejnym 216.239.38.21.

Pozdrawiam

1 2 3 4

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0