pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

Facebook

Odczytywanie pamięci wskaźnikami generycznymi

3 stycznia 2014, kategoria: C++

Czy zastanawiałeś się kiedyś do czego przydają się wskaźniki generyczne? Jednym z ciekawych zastosowań wskaźników generycznych jest odczytywanie pamięci. W połączeniu z dll injection uzyskujemy na prawdę wygodne narzędzie. Możliwe, że ten artykuł nie zmieni Twojego życia, jednak postanowiłem opisać w nim tę prostą metodę. W tym artykule przeczytasz o tym, jak odczytywać pamięć procesu po wstrzyknięciu do niego biblioteki DLL (dll injection).

Co to jest wskaźnik generyczny?

Zmienna wskaźnika (czyli wskaźnik) to zmienna wskazująca na jakiś obszar pamięci. Wskaźnik musi być tego samego typu jakiego jest zmienna na którą wskazuje. Oprócz zmiennych, wskaźniki mogą wskazywać na różne obiekty.

Wskaźnikiem generycznym nazywamy wskaźnik typu void. Oznacza to, że wskazuje on na jakiś obszar pamięci z góry nie określony. Wskaźniki generyczne można bardzo łatwo rzutować na wszelkie inne typy. Rzutowanie wskaźnika generycznego jest jedynym sposobem w jaki można wyświetlić wskazywaną przez niego wartość.

int pesel = 1234;
void *wsk = &pesel;

*(int*)wsk = 4321;       //rzutowanie na *int
cout << *(int*)wsk << endl;   //rzutowanie na *int

Więcej o wskaźnikach dowiesz się z artykułu wskaźniki C++.

 Odczytywanie pamięci i DLL Injection

Jeżeli interesujesz się tematem inżynierii wstecznej zapewne nie raz korzystałeś z dll injection. Jest to technika przydatna szczególnie podczas pisania różnych trainerów do gier lub zwiększania funkcjonalności programów.

Po wstrzyknięciu biblioteki DLL, nie musisz używać ReadProcessMemory aby odczytać pamięć z procesu, ponieważ już się w nim znajdujesz (w odpalonym wewnątrz procesu wątku). Posiadając adres konkretnej zmiennej w pamięci, możesz ją odczytać lub nadpisać, tworząc właśnie wskaźnik generyczny.

Posłużmy się gotowymi adresami pamięci z artykułu odczytywanie pamięci procesów C++. Odczytywaliśmy w nim wartości zmiennych liczbowych całkowitych z gry Saper (Saper z Windows XP!).

Posiadamy adres oraz szkielet pustej DLLki. Bibliotekę DLL będę wstrzykiwał za pomocą programu Winject. Obecnie wygląda ona następująco:

extern "C" BOOL __stdcall DllMain(HMODULE hDLL, DWORD Reason, LPVOID Reserved)
{
  switch(Reason)
  {
    case DLL_PROCESS_ATTACH:
    
    break;
  }
  return TRUE;
}

Utwórzmy teraz wskaźnik generyczny na nasz adres.

Możemy odczytywać zarówno zmienne liczbowe jak i tekstowe. W przypadku odczytywania zmiennych liczbowych warto rzutować na BYTE* lub unsigned char*. Na końcu trzeba także rzutować niejawnie na int aby nie dostać znaczka tylko liczbę. W przypadku zmiennych tekstowych oczywiście rzutujemy na char*.

Kompletny kod wygląda następująco:

#include <fstream>
#include <string>

using namespace std;

extern "C" BOOL __stdcall DllMain(HMODULE hDLL, DWORD Reason, LPVOID Reserved)
{
  switch(Reason)
  {
    case DLL_PROCESS_ATTACH:
      void* wsk = (void*)0x1005194;
      int miny = (int)*(unsigned char*)wsk;  // odczytujemy wartość min
      miny = miny * 2;            // mnożymy razy 2
      *(char*)wsk = miny;           // zapisujemy nową wartość zmiennej
    
      break;
  }
  return TRUE;
}

Aby efekt był widoczny w oknie sapera wystarczy oznaczyć flagę prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu.

Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy czas oraz kod staje się krótszy. Nie musimy zdobywać uchwytu ani identyfikatora procesu.

repozytorium: /cpp/odczytywanie-pamieci-wskaznikami-generycznymi.md

licencja: Creative Commons BY-SA 3.0

autor: Karol Trybulec

Wszystkie artykuły przechowywane są w repozytorium Github. Jeżeli uważasz, że coś można poprawić, możesz nanieść swoje zmiany. Wszelkie poprawki po zaakceptowaniu stają się automatycznie widoczne na blogu.