pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Budowanie wyrażeń regularnych PHP

22 września 2013, kategoria: Php

Wyrażenia regularne pełnią istotną rolę w PHP. Umożliwiają one opisywanie i przetwarzanie długich ciągów znaków. Dzieje się to na zasadzie porównania danego ciągu znaków z określonym wzorem, ułożonym przez programistę.

Czytaj więcej >>

Wzorzec MVC

4 sierpnia 2013, kategoria: Php

Jeżeli myślisz o profesjonalnym tworzeniu aplikacji internetowych, musisz zainteresować się wzorcem MVC w PHP. Są to zasady tworzenia optymalnego i czytelnego kodu, których musisz przestrzegać pisząc aplikację. Wzorzec MVC jest bardzo popularny szczególnie jeżeli chodzi o aplikacje WEBowe. Używanie tego wzorca niesie ze sobą szereg zalet, zarówno dla Ciebie jak i klientów.

Czytaj więcej >>

System logowania i rejestracji

7 stycznia 2013, kategoria: Php

System logowania i rejestracji jest bardzo przydatną funkcjonalnością na każdej stronie. Umożliwia sprawną identyfikację i zarządzanie użytkownikami. Strona ze skryptem logowania nabiera dużej wartości. Zarejestrowani użytkownicy mogą się komunikować, tworzą swoją odrębną społeczność. Często zwiększa to zainteresowania stroną i ruch na niej. Konta mogą mieć dużo funkcjonalności takich jak dodawanie zdjęć, system komentarzy czy ankiety. Czytaj więcej >>

Tworzenie menu

5 stycznia 2013, kategoria: Php

Początkujący webmasterzy często mają problem ze zbudowaniem dynamicznego menu z prawdziwego zdarzenia. Trudność polega na tym, aby klikając odnośnik w menu zmieniała się tylko treść bez przeładowania całego dokumentu. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zbudowanie menu w PHP korzystając z konstrukcji switch.

Czytaj więcej >>

Informacje o użytkowniku PHP

5 stycznia 2013, kategoria: Php

Ciekawą funkcjonalnością na stronach są informacje o użytkowniku. Najczęściej pokazują one adres IP, rodzaj systemu operacyjnego oraz wersję przeglądarki. Takie informacje przydają się także do tworzenia statystyk. Dzięki nim autor strony wie ile osób używa danego systemu lub danej przeglądarki. Autorzy witryn prawie zawsze zapisują podstawowe statystyki o osobach odwiedzających stronę lecz nie zawsze informują o tym użytkowników.

Czytaj więcej >>

Tablice asocjacyjne

2 sierpnia 2012, kategoria: Php

Tablica asocjacyjna jest nazywana także tablicą skojarzeniową. Przechowuje ona dane parami, każdej wartości przyporządkowuje odpowiedni klucz. Aby uzyskać dostęp do danej wartości trzeba znać nazwę jej klucza. W przypadku standardowych tablic dostęp do poszczególnych elementów zyskujemy za pomocą indeksu w tablicy. Czytaj więcej >>

Przekierowanie www na bez www (htaccess)

26 lipca 2012, kategoria: Php

Strony internetowe mogą być dostępne pod adresem http://www.strona.pl/ lub http://strona.pl/. Według wyszukiwarek są to dwie osobne strony. Aby zapewnić prawidłowe pozycjonowanie i rozwój strony, należy zdecydować pod jakim adresem dostępny będzie nasz serwis. W tym celu należy użyć przekierowania 301 z adresu bez www na www lub odwrotnie. Przekierowanie wykonujemy w pliku .htaccess.

Czytaj więcej >>

Losowy cytat (lub obrazek)

26 lipca 2012, kategoria: Php

Losowanie jest bardzo często używane w skryptach PHP. Służy do tego wbudowana funkcja rand(). Zwraca ona wartość typu int, wylosowaną z pośród dolnej i górnej granicy ustalonej przez nas. Losowanie może przydać się do wielu zadań np. wyświetlania losowych cytatów, wyświetlania losowych obrazków, wyświetlania losowych kolorów czy nawet losowania unikalnego identyfikatora w ramach bezpieczeństwa.

Czytaj więcej >>

Licznik odwiedzin

26 lipca 2012, kategoria: Php

Licznik odwiedzin prezentuje się fajnie na wszystkich stronach, niezależnie od jej popularności i wielkości. Duże serwisy potrzebują statystyk aby analizować ruch w danych miesiącach i popularność odpowiednich podstron. Małe strony używają ich raczej do ozdoby, jako fajny bajer i funkcjonalność. Liczniki odwiedzin obrazują także użytkownikom serwisu o jego popularności, jeżeli odwiedzin jest mało nie świadczy to zbyt dobrze o stronie (przynajmniej patrząc z perspektywy użytkownika).

Czytaj więcej >>

Generowanie plików (mime)

26 lipca 2012, kategoria: Php

Wyobraź sobie sytuację, w której dane zapisane w bazie MySQL wyświetlane są użytkownikowi po zalogowaniu w postaci tabeli. Użytkownik loguje się na swoje konto i odczytuje ważne dla niego informacje. Informacje są tak ważne, że użytkownik co jakiś czas kopiuje je ze strony i zapisuje w plikach tekstowych na dysku komputera. W celu zapewnienia większej funkcjonalności administrator serwisu powinien napisać funkcję zapisu informacji do pliku.

Czytaj więcej >>

Skrypt CAPTCHA

26 lipca 2012, kategoria: Php

CAPTCHA to technika stosowana w skryptach, umożliwiająca wprowadzanie danych do formularzy tylko przez ludzi, odrzucając roboty sieciowe. Używanie CAPTCHY (potocznie kapeć) w dzisiejszych czasach jest koniecznością. Wszelkiego rodzaju skrypty i programy spamujące stały się plagą i nieodłączoną częścią internetu. Każdy niezabezpieczona strona widniejąca w wyszukiwarce google zostanie wcześniej czy później zasypana komentarzami oraz postami.

Czytaj więcej >>