P-Programowanie

Informacje o egzaminie

26 lipca 2012, kategoria: Matura z informatyki

Kształcenie się w kierunku informatyki jest dobrą inwestycją. Jest to zawód przyszłościowy, który ciągle się rozwija. Istnieje wiele dziedzin informatyki, na pewno z wieloma spotkałeś się już w szkole średniej lub w domu. Do najpopularniejszych należą: grafika komputerowa, zarządzanie sieciami, programowanie oraz zarządzanie bazami danych. Jeżeli nie chcesz wiązać swojej przyszłości z informatyką, mimo wszystko dobrym pomysłem jest zadawanie informatyki na egzaminie maturalnym.

Warto zdawać informatykę

Jest to przedmiot wysoko punktowany przez wszystkie uczelnie techniczne (najczęściej zamiennie z fizyką lub matematyką) a na dodatek nie jest trudny (w wersji podstawowej). Wielu młodych ludzi spędza dużo czasu przy komputerze nabywając przy tym umiejętności praktycznych, pozwalających w stopniu zadowalającym zdać maturę z informatyki.

Zakładając że nie wiążesz przyszłości z informatyką, dobre wyniki z takiego egzaminu mogą pomóc Ci w znalezieniu pracy. Komputery w XXI wieku są wszechobecne, zamiast robić kursy poświadczające umiejętności posługiwania się komputerem i pakietem Office można pokazać dobre wyniki z matury. Matura z informatyki to w końcu programowanie, logiczne myślenie oraz obsługa programów takich jak: arkusz kalkulacyjny czy program bazodanowy. Z innego mojego artykułu dowiesz się jak przygotować się do matury z informatyki.

Informacje o egzaminie

Egzamin maturalny składa się z dwóch części:

  • część pierwsza – rozwiązanie zestawu zadań bez korzystania z pomocy komputera (dozwolone posiadania kalkulatora prostego). Często występuje kilka zadań zamkniętych.
  • część druga – rozwiązanie (najczęściej trzech) zadań z pomocą komputera. Konieczne jest korzystanie z programów bazodanowych np. Access, z programów kalkulacyjnych np. Excel i wybranego języka programowania. W przeciwnym wypadku zabraknie nam czasu.

Sposób rozwiązywania zadań

Sposób wykonania zadań jest całkowicie dowolny. Z tego co kojarzę przypominając sobie własną naukę do matury, w żadnym zadaniu nie było ściśle określonego sposobu w jaki mamy je wykonać. Nie mamy narzuconych żadnych programów ani metod. Oznacza to, że każde zadanie możesz wykonać w C++ lub używając innych dowolnych programów. Jeżeli nie umiesz wykonać określonego zadania w Excelu, możesz spróbować liczyć wszystko kalkulatorem. Fakt, że zapewne zajmie Ci to za dużo czasu i nie wyrobisz się ze wszystkim, jednak lepsze to niż oddanie pustej kartki lub nieruszonego zadania.

Brak narzuconych narzędzi stanowi udogodnienie i więcej możliwości na zdobycie cennych punktów. Każdy może wybrać to w czym czuje się najlepiej. Jednak często brak podpowiedzi co do wykonania zadania, może zadziałać na naszą niekorzyść. Osobiście pamiętam zadanie, co do którego nie miałem pewności, czy jest zadaniem typowo bazodanowym czy raczej zadaniem przeznaczonym do arkusza kalkulacyjnego. Ostatecznie połowa mojej klasy zrobiła zadanie w tych dwóch różnych programach. Uczniowie, którzy wybrali Accessa, nacięli się, ponieważ ostatni podpunkt wydawał się niemożliwy do zrobienia w tym programie. Problemu nie miały osoby wykonujące obliczenia w Excelu.

Poprawne wydaje się także zrobienie połowy zadania w jednym programie a połowy w drugim. W końcu nie ma żadnych ograniczeń! Należy jedynie dokładnie opisywać otrzymane wyniki, aby egzaminator nie miał podejrzeń o odpisywanie. Jedynym wyjątkiem kiedy musimy trzymać się określonego programu jest sytuacja, gdy program zostanie określony bezpośrednio w treści zadania.

Komentarze:

Użytkownik Grzesiek napisał/a:

14 maja 2014


Hej jakie funkcje z języka programowania są najbardziej przydatne na maturę z informatyki ?

Użytkownik Karol napisał/a:

14 maja 2014


Przeczytaj artykuł o nazwie: „Jak przygotować się do matury z informatyki”. Tam już wszystko napisałem.

Użytkownik Łukasz napisał/a:

18 maja 2014


Mam pytanie jak zapisać odpowiedzi np. z Accessa do pliku txt. Muszę wyniki eksportować do pliku czy mogę ręcznie wyniki zapisać. Jeśli eksportować to jak wszystkie podpunkty razem eksportować do jednego pliku?

Użytkownik Karol napisał/a:

18 maja 2014


Odpowiedzi z Accessa przepisujesz ręcznie, przeważnie jest ich mało. Przeważnie każdą znaleźć jakąś uśrednioną liczbę, kolumnę, wybraną pozycję itp. Wszystkie podpunkty eksportujesz do jednego pliku, robiąc to tak aby egzaminator mógł połapać się jaka odpowiedź jest do jakiego podpunktu. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy polecenie zadania stanowi inaczej, jednak do tej pory się to nie zdarzyło.

Użytkownik szymciok napisał/a:

19 maja 2014


Cześć, wiesz może czy można używać kartki i długopisu podczas części drugiej na rozszerzeniu?

Użytkownik Karol napisał/a:

19 maja 2014


Cześć, na ostatniej arkusza znajduje się „Brudnopis”, więc zapewne używanie kartki i długopisa jest dozwolone :).

Użytkownik Pawlak napisał/a:

20 maja 2014


Szczerze to tegoroczna matura rozszerzona wg mnie była troszkę ciężka, zwłaszcza pierwsza część bo Excel był prosty, Access w sumie też, nad programowaniem trzeba było się zastanowić trochę.
Jak według Ciebie, uznają mi odpowiedź jeśli część podpunktu zrobiłem w Accessie a drugą poprostu obliczyłem w brudnopisie i wynik podałem tak jak trzeba we wskazanym pliku. Nie wiedziałem jak to zrobić w pełni Accessie, mogą się przyczepić?

Użytkownik Alexy11 napisał/a:

22 listopada 2014


Powiedz mi kolego czy jest możliwość zdawania Informatyki na maturze „międzynarodowej” ? nie wiem czy chce zdawać ja w języku Polskim, w ogóle nie wiem czy będę zdawał Polską wersje matury

1 2

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0

Zachęcam Cię do polubienia bloga na facebooku! Dając lajka wspierasz moją pracę - wszystkie artykuły na blogu są za darmo!