pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

rss

Odczyt danych z pliku C++

8 stycznia 2021, kategoria: Matura zadania
odczyt-danych-z-pliku

Odczytywanie plików w C++ jest jedną z podstawowych operacji jakie musisz umieć, przed przystąpieniem do matury z informatyki. Pliki można odczytywać w trybie binarnym lub tekstowym. Można wczytywać liniami oraz blokami za pomocą wskaźników ustawianych w pliku. Na maturze przyda się jedynie odczytywanie pliku w trybie tekstowym, najlepiej pojedynczymi liniami.

Odczytywanie danych z pliku C++

Program otwiera podany przez nas plik i sprawdza czy nie wystąpiły błędy. Jeżeli wszystko jest w porządku, rozpoczyna się wczytywanie danych za pomocą funkcji getline. Funkcja wywołana jest w pętli wykonującej się póki plik nie osiągnie końca (eof).

Kod w C++

#include <iostream>
#include <fstream>
#include <cstdlib>
#include <string>

using namespace std;

int main()
{
  string linia;
  fstream plik;

  plik.open("plik.txt", ios::in);
  if(plik.good() == true)
  {
    while(!plik.eof())
    {
      getline(plik, linia);
      cout << linia << endl; //wyświetlenie linii
    }
    plik.close();
  }

  system("PAUSE");
  return(0);
}

Otwarliśmy plik używając nagłówka biblioteki fstream oraz wykorzystując zmienną fstream. Ponieważ tylko wczytujemy tekst z pliku moglibyśmy użyć biblioteki ifstream. Nazwy pochodzą od języka angielskiego:

Na maturze bardzo wygodnie wczytywać plik w podany przeze mnie sposób. W pętli dostajemy pojedyncze linijki, na których możemy wykonywać różne operacje. Gdyby to były liczby, można zamieniać je na binarne lub dziesiętne, ze słów można od razu robić palindromy i anagramy.

githubrepozytorium: /matura-zadania/odczyt-danych-z-pliku.md

licenselicencja: Creative Commons BY-SA 3.0

authorautor: Karol Trybulec

Wszystkie artykuły przechowywane są w publicznym repozytorium Github. Jeżeli uważasz, że artykuł można ulepszyć, możesz nanieść swoje zmiany. Wszelkie modyfikacje po zaakceptowaniu stają się automatycznie widoczne na blogu.

Komentarze

Dodaj komentarz