pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

rss

Jakie studia po maturze z informatyki?

10 lipca 2020, kategoria: Matura
jakie-studia-po-maturze-z-informatyki

Jeżeli czeka Cię matura z informatyki na pewno zastanawiasz się co później? Na jakie studia można się dostać po maturze z informatyki? Jest to bardzo ważny wybór, który może kosztować Cię masę straconego czasu. Potencjalna zmiana kierunku studiów oznacza minimum rok przerwy w nauce.

Informatyka to nauka ścisła

Jeżeli będziesz zdawać maturę z informatyki to bądź pewien, że jest to bardzo dobry wybór. Informatyka jest nauką ścisłą i techniczną, wywodzącą się bezpośrednio z matematyki. Jest też obecnie dziedziną, która rozwija się najszybciej. Właściwie co miesiąc pojawiają się nowe narzędzia programistyczne, nowe silniejsze komputery, wirtualne waluty lub rozwiązania sieciowe.

Silna ekspansja informatyki powoduje, że informatykom łatwo znaleźć pracę. Absolwenci kierunków informatycznych dużo zarabiają i pracują w nowoczesnych firmach związanych praktycznie ze wszystkimi dziedzinami. Po ukończeniu informatyki nie musisz pracować w firmie informatycznej, możesz pracować właściwie w każdej firmie! – informatycy potrzebni są wszędzie.

Studiowanie informatyki

Jedną z najlepszych możliwości po maturze z informatyki jest oczywiście pójście na studia informatyczne. Studiując informatykę bardzo łatwo znaleźć zatrudnienie w takich branżach jak:

W każdym z powyższych zawodów można w Polsce zarobić bardzo dobre pieniądze. Pracę można dostać dość łatwo, a według różnych statystyk, szybko ta sytuacja się nie zmieni.

Kierunki studiów po maturze z informatyki

Jeżeli nie chcesz studiować informatyki, nie ma żadnego problemu. Informatyka, tak samo jak matematyka czy fizyka, otwiera drzwi na szereg innych technicznych kierunków. Prawie wszystkie techniczne kierunki techniczne w Polsce respektują punkty z matury z informatyki. Oto lista kierunków, które możesz studiować po informatyce:

To czy możesz rekrutować się na studia po maturze z informatyki reguluje konkretna uczelnia. Nie ma ogólnopolskiego przepisu, który nakładałby regulacje na punktowanie określonych przedmiotów maturalnych. Dlatego też, zawsze należy sprawdzać informatory poszczególnych uczelni.

Pamiętaj o wiedzy kierunkowej

Po maturze z informatyki dużo zdobytej wiedzy możesz wykorzystać na studiach informatycznych. Decydując się na studia nie-informatyczne (np. energetyka, fizyka, mechanika) możesz odczuć braki w wiedzy kierunkowej.

Jeżeli nie wiążesz przyszłości z informatyką i chcesz studiować np. fizykę, informatykę możesz traktować jako koło ratunkowe. Będzie to dodatkowy egzamin maturalny w kieszeni, z którego punkty mogą przesądzić o Twojej rekrutacji. Nigdy nie wiadomo, czy w danym roku arkusz z fizyki nie będzie cięższy niż w innych latach.

Inne kierunki studiów

Nic nie stoi na przeszkodzie aby maturę z informatyki potraktować jako klucz do studiów. Na maturze możesz zdawać matematykę i informatykę, jeżeli akurat informatyka wypadnie Ci lepiej, dostań się na studia za punkty z tego egzaminu. Wiedza potrzebna na maturze jest wiedzą podstawową, więc nie będzie to duża ilość nauki, która pójdzie na marne.

githubrepozytorium: /matura/jakie-studia-po-maturze-z-informatyki.md

licenselicencja: Creative Commons BY-SA 3.0

authorautor: Karol Trybulec

Wszystkie artykuły przechowywane są w publicznym repozytorium Github. Jeżeli uważasz, że artykuł można ulepszyć, możesz nanieść swoje zmiany. Wszelkie modyfikacje po zaakceptowaniu stają się automatycznie widoczne na blogu.

Komentarze

Dodaj komentarz