Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/hdo01/domains/p-programowanie.pl/public_html/wp-content/themes/pprogramowanie/single.php on line 6

Aktualizacja rekordów

Ostatania modyfikacja: 9 sierpnia 2014, kategoria: Mysql

mysqlAktualizowanie (czyli nadpisywanie już istniejących rekordów) jest bardzo przydatne. Trzeba aktualizować np. liczniki odwiedzin czy daty ostatniego logowania użytkowników. Aktualizując rekordy posługujemy się warunkami, aby określić zbiór do nadpisania.  Możemy aktualizować pojedyncze wartości oraz wiele pól na raz oddzielając je przecinkami.

UPDATE tabela SET pole=nowa_wartość WHERE warunek

Mamy tabelę o nazwie „klienci” o następującej strukturze i zawartości:

select

Chcemy zmienić wiek Zenona Walczaka na 40 lat:

$sql= "UPDATE `klienci` SET `wiek`='40' WHERE `imie`='Zenon' AND `nazwisko`='Walczak'";
$sql = mysql_query($sql);

Zenon Walczak w naszej tabeli powinien mieć teraz 40 lat. Gdybyśmy w warunku nie podali nazwiska tylko samo imię Zenon, wtedy zaktualizowane zostały by dwa rekordy, ponieważ w bazie danych jest dwóch Zenonów.

Użytkownik zło_nie_śpi napisał:

17 stycznia 2014


Rozwiązanie jest ładnie opisane, lecz kompletnie nieprzydatne. A to dlatemu, że aby wprowadzić z góry określone dane, które pozostaną niezmienne, nikt nie będzie się bawił w mysqule i phpy. Brakuje przykładu z zastosowaniem formularza. Formularz to podstawa? To prawda, ale i wpis nie wydaje się być pomocą dla wprawionych programistów ;]

Użytkownik Karol napisał:

18 stycznia 2014


Masz rację. Po prawej stronie jednak widnieje informacja, że niektóre wpisy pochodzą z czasów szkoły średniej i ich poziom jest czasem „śmieszny”. Ten wpis pochodzi akurat z początków bloga ale nie usuwam go, ponieważ nikt nie chce podpadać wujkowi google. Obecnie nigdy nie dodał bym tak krótkiego i nieprzydatnego wpisu :).

Użytkownik Tomasz napisał:

03 lutego 2016


Jak rozwiązać sytuację, gdy dodaję do bazy „klientów” i podczas dodawania wystąpi klient który w bazie już istnieje. Nie chcę nowego rekordu z tym samym nazwiskiem, chciałbym aby ten rekord został zaktualizowany, zakładając że wszyscy mają przypisane unikalne ID.
Pozdrawiam.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0