pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Po co testy jednostkowe?

Ostatania modyfikacja: 26 czerwca 2019, kategoria: Paradygmaty programowania

Wielu programistów ma bardzo różne podejście do testów jednostkowych. Niektórzy piszą, bo muszą. Inni nie lubią lub nie rozumieją, trzymają się z daleka. Co tak naprawdę dają nam testy jednostkowe i czy warto zaprzątać sobie nimi głowę?

Czym są testy jednostkowe?

Testy jednostkowe to metoda testowania wytwarzanego oprogramowania, polegająca na pisaniu metod testujących określone, małe fragmenty naszego programu (jednostki). Jednostkami mogą być np. metody lub klasy. Kończąc studia informatyczne lub zaczynając przygodę z programowaniem ciężko dostrzec zalety pisania testów jednostkowych. Wszystko wydaje się niby proste, jednak nasuwa się pytanie: po co testować coś, co sami piszemy? Brzmi to paradoksalnie jak np. sprawdzanie poprawności zadania matematycznego rozwiązanego przez nas samych.

Dodatkowym zniechęceniem do pisania testów mogą okazać się cechy testów jednostkowych takie jak:

  • żadnego oprogramowania nie jesteśmy przetestować całkowicie
  • nigdy nie mamy pewności znalezienia wszystkich błędów, nawet gdyby pokrycie testami wynosiło 100% (co jest nierealne)
  • testy wydłużają czas wytwarzania oprogramowania praktycznie nawet o połowę

Po tych wszystkich rozważaniach nasuwa się pytanie: po co?

KIedy warto testować

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie kiedy warto pisać testy jednostkowe do aplikacji. Jeżeli piszemy prosty programik i mamy pewność, że będziemy rozwijać go samemu, to testy raczej nie będą potrzebne. Nie będą potrzebne także w przypadku programów, które chcemy napisać
„raz i zostawić”, nie nastawiamy się na ich systematyczny rozwój.

Duże projekty i wielu programistów

Całkiem inaczej w dużych projektach pisanych przez kilka osób. Tworzenie dużego projektu niekiedy może przypominać spagetti. Każdy programista dopisuje do projektu swoje własne metody i klasy, rozwija istniejące funkcje i dodaje nowe. W takim przypadku brak testów może w przyszłości nieść wiele negatywnych skutków.

Każdy programista ma swój styl kodowania, który dodatkowo zmienia się pod wpływem czasu i doświadczenia. Jeden kod napisany przed dwóch różnych programistów, działający tak samo, będzie prawdopodobnie wyglądał inaczej. Przykładem może być proste przekazywanie argumentów do funkcji.

Odmienne style pisania kodu

Wyobraź sobie sytuację, w której musisz napisać funkcję wypisującą na ekran informacje o osobie. Jeden programista zadeklaruje ją następująco: void PrintPersonInfo(Person person) a inny tak: void PrintPersonInfo(string name, string lastname, int age). Niby to samo, a jednak nie.

Będąc programistą dużego projektu, musisz wiedzieć, że spotkasz się z sytuacjami takimi jak powyższa. Wynika to z różnego poziomu doświadczenia współpracowników a także choćby z ich języków bazowych z jakich się wywodzą.

Kiedy ktoś użyje typów prostych raczej nic się nie wysypie pod wpływem czasu. Jeżeli ktoś użyje typu złożonego takiego jak klasa Person, to nikt tak naprawdę nie wie, jak ta klasa będzie wyglądać za 4 miesiące lub za rok. Jeżeli na dodatek będzie ona wykorzystana jako model warstwy biznesowej można być pewnym bugów.

W takich momentach niezbędne są testy. Współpracując z wieloma osobami nie jesteśmy w stanie wpływać na jakość ich kodu. Testy jednostkowe gwarantują nam to, że nie musimy. W minimalnym stopniu chronią nas one przed zmianami, które zajdą w projekcie za wiele miesięcy lub lat. Mimo, że my o czymś zapomnimy a inny programista nie będzie wiedział, że element systemu, który reużywa jest używany gdzieś indziej, to testy będą pamiętać o tym za nas.

Jakie ma być pokrycie kodu testami?

Pisanie testów wydłuża proces tworzenia oprogramowania. M.in. z tego powodu nie jest realne aby projekt był w 100% pokryty testami. Jest to niepotrzebne, wręcz może prowadzić do błędów. To ile testów napisać zależy od czasu jakim dysponujemy i przede wszystkim od przeczucia. Warto testować fragmenty kodu, które są bardzo newralgiczne i używane w wielu miejscach.

Podobno dobre pokrycie testami to 40%, jednak czy ta informacje coś mówi? Można mieć duże pokrycie testami a żadnych korzyści, lub małe pokrycie testami i wielkie korzyści. Zależy to od jakości testów i elementów, które testujemy.

Testowanie regresyjne

W jednym z projektów (ERP) jaki współtworzyłem nie pisaliśmy testów jednostkowych. Cały projekt w miarę działał dopóki nie pojawiła się magiczna funkcja kolejki zadań. Kolejka była fragmentem systemu działającym dosłownie wszędzie. Każda nowa funkcja, która się pojawiała, w jakiejś części musiała zintegrować się z kolejką.

Pomijając fakt, że kolejka była źle zaprojektowana przez programistę, który już nie pracował, nie dało się jej nawet dotknąć. Jedna zmiana wysypywała stare funkcje systemu przetestowane wiele miesięcy wcześniej. Nie dało się jej dotknąć w znaczeniu jak najbardziej dosłownym. Dopisanie nowego parametru lub dodanie nowego typu zadania, psuło funkcje systemu zaimplementowane 8 miesięcy wcześniej.

Pomyślisz „no dobrze, nie ma testów jednostkowych więc trzeba testować ręcznie?” – otóż nie. Nie da się przetestować wszystkich scenariuszy systemu tworzonego latami przez kilku/kilkunastu programistów. W tak dużym i złożonym systemie dopisanie jednej funkcji „do kolejki” wymagałoby 2 dni testowania aplikacji. Drobna poprawa funkcji? Kolejne dwa dni testowania. Dopisujemy nową funkcję? Kolejne kilka dni testowania. Tak wyglądający proces testowania oprogramowania jest kosmiczny.

Lekarstwem byłyby tutaj testy jednostkowe. Ich pokrycie mogłoby wynosić chociaż 8% projektu. Ważne, aby pokryta była bardzo wrażliwa funkcja systemu, z której korzysta wiele elementów systemu. Zmieniając lub dopisując coś po wielu miesiącach wystarczyłoby odpalić testy, aby przekonać się czy nie zepsuliśmy kogoś pracy.

Testy wymagają pisania przemyślanego kodu

Kolejną zaletą testów jednostkowych jest pisanie mądrego kodu. Na studiach lub świeżo po studiach nic na ten temat nie wiadomo, jednak po kilku miesiącach pracy zawodowej zaczyna się poznawać wiedzę tajemną. Otóż, nie wszystkie fragmenty kodu da się pokryć testami. Aby dało się napisać test jednostkowy, kod programu musi być testowalny.

Przykładem platformy programistycznej, która umożliwia pisanie nietestowalnego kodu jest ASP.NET MVC. Nie wiem jak będzie wyglądać sytuacja w .NET Core, jednak MVC w żaden sposób nie wymusza na programiście eleganckich rozwiązań. Jeżeli nie pomyślisz (lub ktoś w zespole nie pomyśli) i nie wprowadzisz do projektu wzorca repozytorium z mechanizmem Inversion of Control (czyli odwrócenia zależności np. dependency injection) to wasz kod będzie absolutnie nietestowalny. Jeżeli ktoś zacznie używać klas statycznych, pisać tzw. klasy helperki czyli niby do wszystkiego, niby do niczego, to wasz kod będzie absolutnie nietestowalny.

Każdy obiekt, z którego chcesz skorzystać, powinien zostać w jakiś sposób wstrzyknięty. Powinien spełniać jakiś interfejs i być od niego zależny (zasady SOLID). Dzięki interfejsom można napisać test i zamockować np. obiekt bazy danych, lub warstwę repozytorium.

Miłym zaskoczeniem było dla mnie tutaj zetknięcie się z platformą Angular, w której czy chcesz, czy nie chcesz, musisz korzystać z mechanizmu wstrzykiwania zależności. Idąc dalej, praktycznie zawsze jesteś w stanie przetestować swoje serwisy i kontrolery, co np. nie uda się w ASP.NET MVC.

Jeżeli w projekcie macie testy, to programista pisząc bubla szybko zorientuje się, że tak to działać nie może, ponieważ nie da się tego przetestować. Wymusi to na nim konieczność refaktoryzacji lub ponownego zaimplementowania funkcji.

Szkoda czasu na testy? Oj nie..

Jest to najpiękniejszy argument za pisaniem testów jednostkowych, z którym spotkałem się na szkoleniu z TDD, oraz odczułem jego skutki na własnej skórze. Możesz myśleć, że szkoda Ci czasu na pisanie testów, jednak cały ten czas zwróci się z nawiązką.

Zadanie, które możesz napisać w 5h z testami napiszesz bez testów w 3h. Pozornie zaoszczędziłeś 2h pracy, jednak napisałeś nietestowanego/nietestowalnego bubla. Teraz każdy inny programista, który będzie musiał w jakiś sposób skorzystać z Twoich metod, klas, modułów, będzie musiał przeprowadzać testy ręczne. Będzie musiał linijka po linijce starać zrozumieć się, dlaczego w 97 linijce jest jakaś dziwna instrukcja warunkowa, sprawdzająca czy zmienna priceDiff jest równa zero, i dlaczego jak jest równa zero to wyskakujesz z obiektu pętli. Jeżeli po jakimś czasie da radę się domyślić – pół biedy. Jeżeli nie da rady się domyślić a projekt skompiluje się bez błędów, to ktoś i tak zmarnuje czas szukając później błędów w działaniu produkcji.

Brak testów to brak możliwości refaktoryzacji

Niezależnie od poziomu naszej naszej wiedzy oraz od naszego doświadczenia, każdy każdy programista ma świadomość konieczności systematycznej refaktoryzacji pisanego kodu. Refaktoryzacja i optymalizacja są tematami tak obszernymi, że należałoby o nich napisać osobny artykuł.

Warto jednak brać pod uwagę, że refaktoryzacja w dużym projekcie, który nie ma testów, jest po prostu całkowicie niemożliwa. Bez testów programista może sobie pozwolić najwyżej na pozmienianie nazw zmiennych, ponieważ jakiekolwiek próby rozbicia klas na osobne podklasy prawdopodobnie zakończą się powstaniem błędów.

Podsumowanie

W każdym z wypadków wiele czasu da się oszczędzić świadomie pisząc testy jednostkowe dla odpowiednich elementów systemu. Nie chodzi tu o to, aby starać się być z testami w granicach 30-40% pokrycia. To tylko wskaźnik, który może mówić wszystko albo nic. W sztuce pisania testów należy wiedzieć co testować i gdzie testy będą niezbędne, a gdzie okażą się stratą czasu.

Czy pisanie testów wydłuża proces pisania oprogramowania? – zdecydowanie tak, dlatego testy trzeba pisać mądrze, pokrywać testami tylko wrażliwe elementy systemu.

Po co testować coś co sami napisaliśmy? Nie piszemy testu, aby przetestować własny kod. Testy piszemy na zapas, to jak inwestycja na przyszłość. Test nie ma na celu wychwycenia naszych błędów, tylko ewentualne błędy podczas przyszłej refaktoryzacji (szczególnie jeżeli wykona ją ktoś inny niż my). Jeżeli tworzymy jakąś funkcję np. kalkulator walut, zakładamy że jesteśmy jedyną osobą, która ma wiedzieć jak ma ten kalkulator działać. Inni nie wiedzą, dlaczego trzeba pokryć go testami.

Pisanie testów zawsze zaprocentuje w przyszłości, chyba że piszemy testy „sztuka dla sztuki”, pokrywamy testami niepotrzebne elementy.

Użytkownik Kamil napisał:

02 maja 2017


Dzisiaj trafiłem na Twojego bloga (kilka dni temu założyłem swojego) i już wiem, że będę tu zaglądał bardzo często. Przydatny tekst, dzięki :) Brakuje mi jeszcze konkretnego przykładu z kodem – jakiegoś fragmentu kodu i przykładowego testu. Pomogłby mi to zrozumieć na czym polegają testy

Użytkownik Paweł napisał:

08 maja 2017


Odnośnie porównania void PrintPersonInfo(Person person) a void PrintPersonInfo(string name, string lastname, int age).
Najlepsze metody są z możliwe najmniejszą ilością parametrów.
Rozpisywał się na ten temat Robert C. Martin w książce „Clean Code” twórca zasad SOLID.
Jeżeli mówimy o dobrym programowaniu, model Person nie powinien być modyfikowany, nowa funkcjonalność powinna być dokładana, a nie modyfikowana.

Użytkownik Karol napisał:

08 maja 2017


@Paweł
Bardzo słuszna uwaga, zgadzam się z Tobą. Jak zwykle wszystko zależy od jakiej strony popatrzymy na problem. Zasady SOLID często są świadomie łamane. Nie jest możliwe, aby kod spełniał wszystkie zasady SOLID. Jak widać w tym przypadku, trzymanie się zasad SOLID zwiększa wartość metryki mówiącej o niezależności klas. Wydaje mi się, że problem trzeba rozważać w danym kontekście np. w przypadkach czy porównywana metoda jest publicznym API/publiczną metodą klasy, czy może raczej zahermetyzowaną metodą.

Użytkownik Ewa napisał:

29 czerwca 2017


Moim zdaniem warto testować, wiadomo, że nigdy nie możemy być pewni że wszystko jest idealnie. A osoba z zewnątrz zawsze coś znajdzie. Część rzeczy/błędów wychodzi dopiero jak z oprogramowania korzystają setki osób

Użytkownik Draktes napisał:

12 sierpnia 2017


1. Zasady SOLID zawsze powinny być przestrzegane.
– z kodem który uznałeś za prawidłowy: void PrintPersonInfo(string name, string lastname, int age) jest pewien problem jeżeli będziesz wywoływał tę metodę w kilku miejscach w systemie i dojdzie Ci dopisanie do klasy Person jeszcze adresu to masz problem…. bo musisz zmieniać dużo wywołań metody oraz samą metodę. W przypadku kodu: void PrintPersonInfo(Person person) nie miał byś tego problemu bo zmienił byś samą metodę wyświetlającą informację. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że klasa Person ma najwięcej informacji odnośnie samej siebie więc powinna mieć np. metodę person.GetInfo(). A jej property name, lastname i age mogą być nawet prywatne jeżeli będzie taka potrzeba to się nazywa enkapsulacja. Teraz klasa, która ma metodę void PrintPersonInfo(Person person) ma za zadanie skorzystanie z metody person.GetInfo(), wykona swoją pracę czyli sformatuje odpowiednio tekst i zrobi z nim co zechce wypisze na ekranie czy wydrukuje. Dodatkowa pomocna informacja metoda GetInfo() nie powinna zwracać string tylko jakiś VO (Value Object) polecam zapoznanie się z ddd(domain driven design) Poczytaj sobie tez o prawie Demeter. Tam jest opisane w jaką integracje mogą wchodzić 2 obiekty.
– Coupling between objects (CBO) jest powiązane z prawem SRP z SOLID’A jak będziesz go przestrzegał to będziesz miał niskie powiązanie między obiektami. OOP jest paradygmatem obiektowym więc całkowicie nie zniwelujesz powiązania między obiektami.
2. ASP.NET MVC to tylko warstwa prezentacji w systemie. W kontrolerze powinniśmy tylko wywoływać serwisy z warstwy aplikacyjnej. W tej warstwie powinna znajdować się cała logika aplikacyjna. Natomiast warstwa aplikacji korzysta z warstwy domenowej gdzie znajduje się cała logika domenowa. Warstwa aplikacji i domeny powinny mieć porządny zestaw testów.
3. W rysunku do artykułu masz TDD. A piszesz tylko, że byłeś na szkoleniu z TDD a artykuł jest poświęcony testom jednostkowym. TDD to Test Driven Development. Czyli tworzenie architektury rozwiązania poprzez pisanie najpierw testów. Doradzam więc zmienić rysunek do artykułu ponieważ spodziewałem się opisu TDD a nie testów jednostkowych.
4. Moim zdaniem każdy profesjonalny programista powinien korzystać z TDD. Na dodatek TDD fajnie się uzupełnia z DDD, BDD oraz ATDD.

Użytkownik Karol napisał:

13 sierpnia 2017


@Draktes
Bardzo dobry komentarz, który wiele wnosi do dyskusji. Generalnie ze wszystkim się zgadzam, a o kwestiach nas różniących jeszcze doczytam. O kilku kwestiach, o których napisałeś, rzeczywiście nie wiedziałem. TDD w zdjęciu artykułu pojawiło się w sumie z przypadku, chciałem znaleźć pierwszą lepszą rzecz, która jest powiązana z testami i przykuje wzrok. Spodziewałem się, że ktoś szybko mi to wypomni.

@Edit
PS. Masz rację, ani TDD nie pasuje do zdjęcia artykułu, ani „jednostkowe” nie pasują do jego nagłówka. Chciałem napisać ogólnie kilka spostrzeżeń o testowaniu, nie skupiając się na konkretnym podejściu.

Użytkownik Draktes napisał:

13 sierpnia 2017


@Karol
metryki takie jak: Coupling Between Objects lub test coverage służą do znajdowania problemów w kodzie. Dzięki nim możemy znaleźć nie przetestowany fragment systemu. 100% pokrycia systemu testami nie daje super jakości gdy są one napisane w nieodpowiedni sposób. Tak samo Coupling Between Objects powinno służyć jedynie do znajdywania problemu z klasami które za dużo robią. 0 powiązań nie daje dobrej klasy może się okazać wręcz że powstanie god class, która będzie robić wszystko sama a nie delegować pracę do innych klas (solid zasada srp).

Podsumowując metryki to nie wyznacznik, a narzędzie.

Poczytaj jeszcze o Primitive Obsession wtedy zobaczysz też że z tym kodem:
void PrintPersonInfo(string name, string lastname, int age) jest problem.

Użytkownik Paweł napisał:

20 grudnia 2018


Nieźle przekazujesz to co wiesz, masz w głowie. Nie myślałeś o kręceniu kilkuminutowych filmów dla takich artykułów jak ten czy SOLID / BUDOWNICZY? W przypadku niektórych tekstów taka forma przekazania treści znacznie ułatwiłaby zrozumienie ich tym, którzy chcą poszerzyć wiedzę ale chcą zdobyć zbyt dużo informacji na raz i czytając teksty po prostu zapominają to czego właśnie się dowiedzieli. Dobrze byłoby trafić na blog z krótkimi filmami, w ten sposób łatwiej przyswoić informacje.. jednocześnie łatwiej żzyć się z prowadzącym dany serwis co skutkuje powrotami na stronę :) Ja bym tu wpadał częściej!

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!