pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

Facebook

Informacje o użytkowniku

5 stycznia 2013, kategoria: PHP

Ciekawą funkcjonalnością na stronach są informacje o użytkowniku. Najczęściej pokazują one adres IP, rodzaj systemu operacyjnego oraz wersję przeglądarki. Takie informacje przydają się także do tworzenia statystyk. Dzięki nim autor strony wie ile osób używa danego systemu lub danej przeglądarki. Autorzy witryn prawie zawsze zapisują podstawowe statystyki o osobach odwiedzających stronę lecz nie zawsze informują o tym użytkowników.

Gotowe rozwiązania

Istnieje wiele gotowych skryptów i bibliotek oferujących wyświetlanie informacji o użytkownikach. Przeważnie są to duże, rozbudowane skrypty statystyk, które zapisują wszelkie informacje, tworzą wykresy i zapisują odwiedziny.

W internecie można znaleźć kilka darmowych serwisów oferujących monitorowanie naszej strony. Wystarczy się zarejestrować, wkleić do źródła strony odpowiedni skrypt i to wszystko. Od tej chwili wszelkie informacje o naszej witrynie będą rejestrowane.

Innym sposobem jest skorzystanie  z funkcji get_browser(). Dostarcza nam ona kilku informacji o systemie operacyjnym oraz przeglądarce użytkownika. Informacje pobiera z tablicy super globalnej $_SERVER[HTTP_USER_AGENT’]. Wydaje się idealnym rozwiązaniem, lecz niestety, nie na wszystkich hostingach jest włączona.

Własny skrypt PHP

Nie chcąc korzystać z zewnętrznych skryptów i dodatkowych klas możemy napisać własny skrypt rozpoznający wersję przeglądarki i system operacyjny. Tak jak robią wszystkie inne skrypty, informacje te pobieramy z tablicy $_SERVER[HTTP_USER_AGENT’].

Wyświetlmy i przeanalizujmy zawartość zmiennej HTTP*USER*AGENT:

<?php
  echo $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];
?>

Wynik

Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:17.0) Gecko/20100101 Firefox/17.0

Z takiego ciągu znaku bezproblemowo odczytujemy system operacyjny i przeglądarkę:

inf2

Można tutaj odczytać także kilka innych rzeczy oraz wersję, jednak jest to w pewnym sensie bezcelowe i tylko zaśmieca „proste” statystyki. Aby wyciągnąć nazwę systemu i przeglądarki można posłużyć się np. funkcją php strpos(). Zwraca ona pozycję wystąpienia danej frazy w tekście. Jeżeli zwróci zero - oznacza to że fragment nie został odnaleziony, jeżeli zwróci liczbą większą od 0, oznacza to że znaleźliśmy nazwę przeglądarki.

Ostatnią potrzebną rzeczą są identyfikatory systemów operacyjnych oraz przeglądarek:

Systemy:

Przeglądarki:

Jeżeli zechcesz, do przeglądarek można w bardzo prosty sposób dopisać rozpoznawanie wersji. Tak wygląda kompletny skrypt:

<?php
  $agent = "X".$_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];
  
  $system = array('Windows 2000' => 'NT 5.0', 'Windows XP' => 'NT 5.1','Windows Vista' => 'NT 6.0', 'Windows 7' => 'NT 6.1',
    'Windows 8' => 'NT 6.2', 'Windows 8.1' => 'NT 6.3', 'Windows 10' => 'NT 10', 'Linux' => 'Linux', 'iPhone' => 'iphone' , 'Android' => 'android');
  
  $przegladarka = array('Internet Explorer' => 'MSIE', 'Mozilla Firefox' => 'Firefox','Opera' => 'Opera', 'Chrome' => 'Chrome', 'Edge' => 'Edge');
  
  foreach ($system as $nazwa => $id)
    if (strpos($agent, $id)) $system = $nazwa;
  
  foreach ($przegladarka as $nazwa => $id)
    if (strpos($agent, $id)) $przegladarka = $nazwa;
  
  echo "Twój IP: <b>".$_SERVER['REMOTE_ADDR']."</b><BR>";
  echo "System operacyjny: <b>".$system."</b><BR>";
  echo "Przegladarka: <b>".$przegladarka."</b><BR>";
?>

repozytorium: /php/informacje-o-uzytkowniku-php.md

licencja: Creative Commons BY-SA 3.0

autor: Karol Trybulec

Wszystkie artykuły przechowywane są w repozytorium Github. Jeżeli uważasz, że coś można poprawić, możesz nanieść swoje zmiany. Wszelkie poprawki po zaakceptowaniu stają się automatycznie widoczne na blogu.