pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

15 najlepszych wtyczek do WordPressa 2019

Ostatania modyfikacja: 3 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

W oderwaniu od programowania, postanowiłem napisać artykuł w którym przygotuję (moim zdaniem) listę najlepszych wtyczek do WordPressa. Podczas tworzenia zestawienia sugeruję się własnym doświadczeniem oraz opiniami z wielu portali społecznościowych. Na pewno nie skorzystasz ze wszystkich wtyczek opisanych przeze mnie, ale możesz zasugerować się moją krótką recenzją.

Czym są wtyczki do WordPressa?

Wtyczki są tworzone przez amatorów oraz profesjonalnych programistów. Jeżeli wtyczka zdobędzie odpowiednią popularność zostaje umieszczona w oficjalnym katalogu wtyczek WordPressa. Od tej chwili mają do niej dostęp dziesiątki tysięcy użytkowników.

Fenomen wtyczek polega na prostocie ich funkcjonowania. Osoba całkowicie nieznająca się na programowaniu, może pobrać interesującą ją wtyczkę i cieszyć się jej możliwościami. Czy zdajesz sobie sprawę czytelniku, ile czasu musiałbyś poświęcić na napisanie systemu ankiet internetowych, który mógłbyś wykorzystać na blogu? – na prawdę bardzo bardzo dużo. Wtyczkom wszystko dzieje się automatycznie.

Najlepsze wtyczki do WordPressa

Poniżej przygotowałem listę najlepszych wtyczek do wordpressa z jakimi się spotkałem.

1. WordPress SEO by Yoast

Pozycja obowiązkowa! Najlepsza i bezkonkurencyjna wtyczka zapewniająca poprawną obsługę SEO na naszym blogu. Dzięki niej będziesz w stanie połączyć swojego bloga z centrum google dla webmastera oraz fanpagem  facebooka.

Wtyczka zadba o tytuły Twoich stron oraz ich opis. Dodatkową funkcjonalnością jest generowanie mapy witryny, która znacząco poprawia szybkość indeksowania w Google.

2. WP-Ankiety

wtyczka ankieta

Bardzo fajna i lekka wtyczka, pomoże Ci w prosty sposób umieścić na blogu statystyki. Przykład działania wtyczki możesz zobaczyć własne na moim blogu w menu po prawej stronie. Można generować zarówno ankiety z wieloma odpowiedziami jak i z pojedynczymi. Aktualizacja 2019: Zdecydowałem się usunąć ankiety z bloga, jednak wtyczka ciągle pozostaje bezkonkurencyjna.

3. Google XML Sitemaps

Jeżeli nie zdecydowałeś się na użycie SEO by Yoast musisz zainstalować tę wtyczkę, która będzie za Ciebie generować mapę strony w formacie XML. Dlaczego w XML? Ponieważ jest to ogólne przyjęty standard. Mapę strony właśnie w takim formacie dostarcza się po zalogowaniu do centrum Google dla webmastera. Wpływa to bardzo dobrze na szybkość indeksowania nowych podstron.

4. Popup Builder – Responsive WordPress Pop up

wtyczka facebook blog

Znakomita wtyczka wyświetlająca użytkownikowi okienko z dowolną informacją. Przeważnie wtyczki tego typu są używane do zapisów na newsletter bądź zachęcania do polubienia strony na facebooku (sam właśnie tego używam). Odpowiednio przygotowana treść potrafi znacznie zwiększyć skuteczność pozyskiwania czytelników – ważne aby nie przesadzić.

Wtyczka umożliwia na prawdę szerokie możliwości konfiguracji. Komunikat może być wyświetlany tylko na określonych stronach, po określonym czasie lub po przewinięciu strony do jakiejś procentowej wysokości. Pozycja obowiązkowa dla blogerów, mniej obowiązkowa przy innych zastosowaniach WordPressa.

5. Easy table of Contents

spis treści na bloga

Pozycja obowiązkowa! Bardzo użyteczna wtyczka, która jest bardzo rzadko używana. Jest odpowiedzialna za automatycznie generowanie spisu treści artykułów tak jak na moim blogu oraz tak jak na Wikipedii. Spis treści generowany jest na podstawie nagłówków, więc po zainstalowaniu wtyczki wszystkie stare artykuły zostaną automatycznie wyposażone w spis treści.

Wtyczka jest na prawdę znakomita szczególnie w przypadku długich artykułów podzielonych na wiele akapitów. Moim marzeniem jest, aby w przyszłości tworzenie spisów treści było przyjętym standardem. Takie rozwiązanie bardzo zwiększa jakość bloga.

6. LaTeX for WordPress

Bardzo prosta wtyczka pozwalająca w szybki sposób wstawić w artykule dowolną formułę matematyczną w języku LaTeX. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla programistów, nauczycieli oraz matematyków. Formuła matematyczna zostaje automatycznie zamieniona na obrazek. Pisząc działania matematyczne posługujemy się składnią LaTeXa. Jego możliwości są nieograniczone: od prostych liter, znaków aż po symbole całek, pochodnych i innych.

7. Crayon Syntax Highlighter

wtyczka kod

Ta pozycja powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich ludzi interesujących się programowaniem. Umożliwia wstawianie kodu źródłowego w artykule w dowolnym języku programowania. Udostępnia wiele opcji takich jak kolorowanie składni czy pomoc w formatowaniu.

8. Akismet antyspam

Pozycja obowiązkowa! Moim zdaniem najlepsza wtyczka do walki ze spamem. Według statystyk blokuje na moim blogu około 1000-1500 spamowych komentarzy miesięcznie. Dzięki tej wtyczce nie muszę używać CAPTCHY, która jest dość kłopotliwa dla użytkowników. Używanie wtyczki wymaga rejestracji i wpisania odpowiedniego kodu w jej ustawieniach. Można ominąć rejestracją ale wtedy nie jest w pełni skuteczna.

Co ciekawe, jej skuteczność jest zależna od użytkowników, którzy jej używają. Każdy użytkownik wtyczki może dodawać komentarze będące spamem do bazy wtyczki, dzięki temu ten sam komentarz nie zostanie wyświetlony już u żadnego innego użytkownika. Przede wszystkim brany jest pod uwagę IP oraz e-mail, a nie treść komentarza.

9. Floating Social Media Icon

Funkcjonalna wtyczka dodająca do naszego bloga pływający pasek z ikonkami portali społecznościowych takich jak Facebook, Google+, Twitter, YouTube, Pinterest. Posiada wiele możliwości konfiguracji. Pasek może pływać lub być osadzony statycznie na początku lub na końcu wpisu. Moim zdaniem jest to bardzo przydatna i wygodna wtyczka. Zaoszczędza wiele pracy przy ręcznym wstawianiu skryptów.

Wtyczka dodająca informację o wykorzystywaniu plików cookie oraz RODO przez Twojego bloga. Umieszczanie takiej informacji jest prawnym obowiązkiem wprowadzonym do Prawa Telekomunikacyjnego w Polsce od 2013 roku (za sprawą Unii Europejskiej). O ile darmowe strony mogą czuć się raczej bezpiecznie, o tyle duże serwisy generujące dochody mogą zostać ukarane poważnymi sankcjami finansowymi za brak stosownej informacji.

Wtyczka posiada wiele możliwości konfiguracji, zmiany orientacji i położenia oraz kolorów.

11. Contact Form 7

Wtyczka w bardzo wygodny sposób generuje formularz kontaktowy na dowolnej podstronie. Formularz zostanie wyświetlony na dowolnej stronie/poście gdzie dodamy odpowiedni znacznik [przykład_znacznika]. Wtyczka nie przepuszcza spamu i waliduje wprowadzone dane. Wiadomość wysyłana jest na Twój adres e-mail. Osobiście długo jej używałem.

Pozycja obowiązkowa! Znakomity dodatek pozwalający na wyświetlanie powiązanych postów pod każdym artykułem. Dodawanie takich sekcji jest bardzo ważne, aby jak najdłużej utrzymać na blogu czytelnika. Wtyczka posiada wiele opcji konfiguracji w zależności od typu wpisu, kategorii itp.

13. W3 Total Cache

Pozycja obowiązkowa! Jeżeli Twój blog rośnie na popularności to wcześniej czy później i tak będziesz musiał zainstalować ten dodatek. Pozwala on na efektywne zarządzanie pamięcią tymczasową serwera. Po zastosowaniu tej wtyczki zużycie miesięcznego transferu spadło na moim blogu o około 70%.

Pozwoliło mi to zaoszczędzić pieniądze na hostingu, a dodatkowo znacznie wpłynęło na szybkość ładowania strony. Kolejną cechą tego dodatku jest możliwość połączenia go z systemami CDN, obsługuje praktycznie wszystkie popularne serwisy tego typu.

14. Imagify

Pozycja obowiązkowa! Wtyczka bardzo powiązana tematycznie poprzednią. Pozwala na automatyczną optymalizację wgrywanych zdjęć i plików graficznych. Dodatkiem powinny zainteresować się osoby, które wrzucają szczególnie dużo zdjęć do wpisów. Używanie tego dodatku znacząco zmniejsza zużycie miejsca hostingowego i wpływa na szybkość ładowania strony.

15. Lazy Load by WP Rocket

Pozycja obowiązkowa! Trzecia bardzo ważna wtyczka, która wpływa na optymalizację naszego bloga. Ten dodatek zapewnia asynchroniczne ładowanie obrazków i robi to dopiero wtedy, gdy są potrzebne. Jeżeli Twoja podstrona składa się z 20 obrazków, każdy z nich zostanie załadowany dopiero w momencie, gdy okno przeglądarki znajdzie się nad obrazkiem (czyli użytkownik przewija stronę).

Technika asynchronicznego doczytywania obrazków została oficjalnie rekomendowana przez Google jako jedna z technik optymalizacji witryny. Ładowanie dużej ilości obrazków przy starcie strony jest uznawane jako błąd przez narzędzie do testowania stron Google. Dzięki tej wtyczce, wejście na stronę z dużą ilością obiektów graficznych potrafi zajmować o połowę mniej czasu niż normalnie.

Co z tymi wtyczkami?

To już koniec mojego zestawienia, mam nadzieję że skorzystasz z którejś wymienionej przeze mnie wtyczki. Wtyczki są bardzo wygodne, znacznie skracają czas pracy nad pewnymi elementami strony.

Pamiętaj jednak, że nadmiar wtyczek może prowadzić do spadku wydajności bloga. Każda z wtyczek dodaje różne zdarzenia podczas ładowania strony i za każdym razem dodatkowo obciąża serwer zużywając transfer.

Pamiętaj aby zawsze aktualizować wtyczki – a aktualizacje pojawiają się na prawdę systematycznie. Jeżeli nie będziesz aktualizował wtyczek będziesz mógł paść ofiarą różnych ataków – skutkiem tego ktoś niepowołany będzie w stanie przejąc kontrolę nad blogiem. Posiadanie aktualnych wersji wtyczek jest na prawdę ważne. Wszelkie informacje o nowych wersjach dla danej wtyczki będą wyświetlone w panelu administratora – na pewno ich nie przegapisz, jednak ich nie ignoruj.

Użytkownik Libetias napisał:

06 kwietnia 2015


Jeżeli chodzi o statystyki, to sam używam statystyk od jetpack (nie wiem czy to jest to samo, wyglądają podobnie). Jednak wtyczki (nawet samych statystyk) nie uznałbym za obowiązkowe. Jeżeli mamy instalować tylko jedne statystyki to osobiście uważam, że o wiele lepsze jest Google analytics.
Co do wtyczki „Table of Contents Plus” to nie uważam ją za obowiązkową. Jeżeli ktoś pisze bardzo długie artykuły to faktycznie może się przydać. Jednak też nie powiedziałbym, że jest obowiązkowa ;) A ja np. w tym wpisie nie zauważyłem działania tej wtyczki (ale nie śledzę Twojego bloga od dawna, więc pewnie w innych wpisach jest)
Natomiast jeżeli mowa o wtyczce numer 9 (tej przeciwko spamowi), to ja używam Akismet – działa równie dobrze i żaden spamerski komentarz się przez nią nie przedostaje ;)
Ja od siebie polecam jeszcze WordPress Related Posts – dzięki temu pod wpisem można dodać pole z podobnymi artykułami. A to sprawia, że osoby zostaną dłużej na blogu ;)

Użytkownik Karol napisał:

23 maja 2015


Cześć, ponieważ startuje z blogiem przeczesuje internet, aby znaleźć wskazówki dotyczące tworzenia swojego serwisu.
Dzięki za artykuły – zarówno w tym jak i w innych znalazłem wiele nowych rzeczy, które (mam nadzieję) pomogą stworzyć mi przyjaznego bloga.
Zachęcam do napisania większej liczby artykułów o wordpresie, bo w sieci mało można znaleźć konkretów na ten temat, które są jasno opisane i mało zaśmiecone inną treścią.

Użytkownik Informatyka Studia napisał:

27 października 2015


Dodałbym jakieś pluginy do cachu, które przyśpieszą ładowanie się naszej strony. Odrzuciłbym za to wtyczkę do umieszczania informacji dot. polityki cookies – można taki skrypt w bardzo prosty sposób zaimplementować w WP. Za pomocą JS/Html’a i wrzucić to w headera i mamy problem z głowy – oszczędzając przy tym bazę danych, bo jak wiemy każda wtyczka robi sobie wpis w mysq’u. Yoast zawsze w pierwszej kolejności :) Zawsze :) Ciekawą propozycją jest pozycja 8. Crayon Syntax Highlighter ma fajne opcje do wstawiania kodu źródłowego zupełnie jak pastebin

Użytkownik Helena napisał:

05 maja 2016


Hej :)
Dopiero zaczynam przygodę z blogiem i chyba przeniosę go na word pressa, zeby połączyć go ze stroną internetową, zapisuję sobie Twój post w ulubionych :)

Użytkownik Pawel napisał:

14 sierpnia 2016


Witam

Akurat chcę dodać popup na swojej stronie, dokłądnie chodzi o ten popup „Popups – WordPress Popup”
Ale niestety, nie widzę opcji ani w ustawieniach wtyczki, ani w momencie gdzie pisze txt jaki ma być w polu Pop’up, miejsca- opcji do zaznaczenia, aby był przycisk Polub nas itp.

U Ciebie na zdjęciu jest to widzoczne jak BYK nawet zamazałeś kto polubił Fun Page…

Proszę o pomoc i wskazanie miejsca gdzie to mogę znaleźć i Jak to zrobić…

Szukałem już nawet w opcjach płatnych tej wtyczki, ale nie widze tego ( Dodam mam wersję free…)

Dzięki za pomoc:)

Użytkownik Karol napisał:

16 sierpnia 2016


Cześć,
przycisk „lubię to” jest dodatkiem oferowanym przez facebooka. Aby mieć go na stronie trzeba skopiować specjalny kod, który podany jest gdzieś na stronach FB. Wystarczy wpisać w google „Facebook like button” i pierwsze znalezione linki podpowiedzą, jak umieścić przycisk na stronie. Po instalacji dodatku „Popups” w treść okienka należy wkleić właśnie kod przycisku „lubię to”.

Użytkownik Marcin napisał:

11 września 2016


Jaką wtyczkę wykorzystałeś do buttona „like” (tuż pod tytułem strony) zliczającego tylko polubienia tego artykułu?
Planuję zrobić konkurs na najciekawszy gościnny wpis i nie wiem jakiego rozwiązania użyć do liczenia głosów na artykuły.

Użytkownik Karol napisał:

12 września 2016


Do zliczania kliknięć „lubię to” została użyta gotowa wtyczka dostarczona przez facebook. Wystarczy wkleić kod HTML w odpowiednie miejsce i zaimportować skrypt JS. Ilość kliknięć zliczana jest osobno dla każdej podstrony (musi różnić się adres URL podstron).

Użytkownik Marcin napisał:

25 kwietnia 2017


Zdecydowanie moja ulubiona wtyczka to WordPress SEO by Yoast ale tez lubię korzystać z All one seo. Następna w kolejce to WP-Pools jest bardzo fajny dodatkowe który umożliwia modyfikacje graficzne. Ostatnia moja ulubiona wtyczka z twojego zestawienia to XML sitemap to za każdym razem stosuje. Nie jestem entuzjastom instalowania dużej ilości wtyczek na WordPressie ponieważ bardzo spowalnia to stronę i dodatkowo przy braku ciągłych aktualizacji przez niektóre dziurawe wtyczki lubią być jakieś ataki. Bardzo dobry wpis !

Użytkownik Karen napisał:

17 lipca 2017


Dzień dobry Wszystkim!
Muszę przyznać, że na moim koncie jest wiele przejrzanych list dotyczących wtyczek do wordpressa z kategorii „Must Have”. Jednak ta lista wydaje się nie być pisana na kolanie – za co duży szacunek.

Pytanie do autora: czy udało się, czy były podejmowane takie próby, bądź też z własnego doświadczenia: wpływ ilości zainstalowanych wtyczek – lub też wtyczek dotyczacych tej samej funkcjonalnośći na sposób i szybkość działania WORDPRESSA ?

pzdr

Użytkownik Culturva napisał:

17 sierpnia 2017


Świetny wpis, a ja cały czas zastanawiam się nad przejściem do WP z Bloggera.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!