P-Programowanie

Facebookowy fanpage na bloga

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

Prowadzisz własnego bloga i zastanawiasz się czy warto uruchomić facebookowy fanpage? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się dlaczego warto założyć fanpage oraz jak krok po kroku to zrobić. Wszystkie operacje robi się niezmiernie krótko, a uzyskane korzyści są ogromne!

Kontakt z czytelnikami jest ważny

Jednym z najważniejszych aspektów prowadzania prosperującego bloga, jest utrzymanie jak najlepszych kontaktów ze swoimi czytelnikami. Nie jest to wcale sprawa prosta. Wielu ludzi może być zachwyconych Twoim  blogiem, jednak należy pamiętać, że ich życie wcale nie toczy się ani wokół internetu, ani tym bardziej wokół Twojego bloga.

Twoim zadaniem jest korzystanie z wszelkich możliwych sposobów aby kontakt pomiędzy blogerem-czytelnikiem nie zginął. Możesz w tym celu użyć na prawdę wielu narzędzi!

Do tej pory jedną z najpopularniejszych metod była subskrypcja, lista e-mailingowa, newsletter. W obecnych czasach praktycznie nikt nie wykorzystuje skrzynki e-mailowej aby dowiadywać się o najnowszych wpisach z blogów, które obserwuje. Wirtualny świat został zdominowany przez portale społecznościowe i to przez nie odbywa się cała komunikacja bloger-czytelnik.

Kontakt z czytelnikami przez portale społecznościowe

Masz na prawdę szerokie pole wyboru, jeżeli chodzi o dostępne portale społecznościowe. Wszystkie z nich da się wykorzystać do kontaktów z Twoimi czytelnikami. W zależności od rodzaju bloga jakiego prowadzisz, powinieneś przykładać różną wagę do różnych rozwiązań.

Praktycznie wszyscy ludzie używają obecnie portali społecznościowych. Potrafią przesiadywać na nich całymi dniami. Zakładając fanpage na takim portalu zyskujesz nieocenione narzędzie do kontaktu z czytelnikami.

Fanpage jest mini stroną bloga  lub osoby, która umożliwia szybką komunikację z czytelnikami bądź fanami. Jego skuteczność zależy od ilości subskrybentów jaka wyrazi chęć otrzymywania powiadomień. 

Prowadząc bloga modowego lub fotograficznego stawiaj na portale umożliwiające udostępnianie zdjęć. Jedną z najpopularniejszych platform tego rodzaju jest instagram. Jeżeli Twój blog nastawiony jest na duże ilości tekstu na temat życia, polityki, porad, finansów itd. stawiaj na portale na których można sprowokować dyskusję. Instagram kompletnie się do tego nie naddaję. Możesz co prawda wrzucić tam kilka kolorowych zdjęć, jednak wartość merytoryczna tej platformy jest bliska zeru. W wypadku wszelkiej maści tekstów najlepszym wyborem będzie Facebook.

To właśnie Facebook jest czołowym liderem jeżeli chodzi o prowadzanie fanpage’ów blogów, stron oraz osób.

Fanpage na Facebooku

Dlaczego fanpage prowadzony na Facebooku to najlepszy pomysł? Twórcy Facebooka zawsze są o krok dalej od oczekiwań ich klientów. Byli jednymi z pierwszych osób, które wprowadziły na swojej platformie profile dedykowane fanpage’om.

Prowadząc fanpage na Facebooku masz możliwość prowokowania dyskusji, powiadamiania o nowych postach, wgrywania wszelkich zdjęć i relacji oraz tworzenia ankiet. Jedną z największych zalet fanpage’a na FB są rozbudowane statystyki. Możesz sprawdzać złożone zestawienia, pokazujące dzienne wykresy z polubieniami Twojego bloga.

Jak założyć fanpage na Facebooku?

Założenie fanpage’a jest dość proste. W tym celu musisz zalogować się na swoje konto, ponieważ każdy fanpage jest połączony i zarządzany z Twojego prawdziwego konta. Kiedy się zalogujesz, przechodzisz na podstronę Utwórz nową stronę.

Wybierasz kategorię „Marka lub produkt” a następnie pozycję „Strona internetowa”. Pojawi się okienko na wpisanie nawy fanpage’a. Najlepiej wpisz ją taką samą jak nazwa bloga, którego prowadzisz:

fanpage facebook

Na kolejnych podstronach będziesz proszony o podanie adresu bloga, oraz adresu pod jakim będzie znajdować się fanpage. Adres Twojego fanpage’u jest unikalną nazwą, dopisywaną po slashu do domeny facebook.com. Dla przykładu adres fanpage’a mojego bloga to https://www.facebook.com/pprogramowanie.

Kreator na Facebooku jest tak dobrze zorganizowany i opisany, że nie ma sensu wklejać tutaj zdjęć.

Po wprowadzeniu wszelkich niezbędnych informacji proponuję ustawić zdjęcie profilowe, kojarzone z Twoim blogiem. Blog i fanpage powinny posługiwać się tym samym logiem. Ułatwi to Twoim czytelnikom wizualne powiązanie wszelkich newsów jakie będziesz im dostarczał.

Facebookowy fanpage jest gotowy! Czas umieścić go na blogu.

Jak dodać fanpage na bloga?

Niezależnie od tego czy prowadzisz własnego bloga postawionego np. na WordPressie, czy bloga blogspot, operacja dodawania fanpage’a zawsze wygląda tak samo.

Fanpage będzie widoczny pod postacią okienka. Będą się w nim wyświetlać zdjęcia profilowe  użytkowników, którzy kliknęli lajka. Takie okienko warto dodać gdzieś w menu (np. tak jak ja to zrobiłem).

Okienko facebooka na blogu jest z angielskiego nazywane like boxem. Aby dodać like box do swojego bloga wypełnij poniższy formularz, wpisując do niego adres fanpage’a na Facebooku oraz wymiary jakie Cię interesują. Na początku polecam nie zmieniać wymiarów. Zrób to dopiero po pierwszej przymiarce, wtedy stwierdzisz czy potrzebujesz szersze lub wyższe okienko.

Link do fanpage’a:
Szerokość:
Wysokość:

(wypełnij pola i wygeneruj kod)

Po kliknięciu w przycisk Generuj kod zostanie wygenerowany kod HTML gotowy do wklejania na bloga. W miejscu w którym wkleisz kod pokaże się okienko Facebooka. Dokładnie taki sam like box reprezentujący fanpage na facebooku widzisz teraz w menu po prawej stronie.

Ten prosty generator like box został przeze mnie stworzony na potrzeby tego artykułu. Generuje identyczny widget facebooka jak ten widoczny po prawej stronie w menu. Jeżeli jego wygląd Cię nie satysfakcjonuje, możesz skorzystać z generatora Facebooka, jednak jest troszkę bardziej skomplikowany. Dla początkującego użytkownika jego opcje są kompletnie nie potrzebne.

Jak dodać fanpage na Blogspota?

Kod wygenerowany wyżej możesz wkleić w dowolne miejsce, w którym ma się znaleźć fanpage Facebooka.

Jeżeli prowadzisz swojego bloga na Bloggerze zaloguj się do panelu administracyjnego swojego bloga. Wybierz z menu po lewej stronie zakładkę Układ. Teraz w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu dodajesz gadżet o nazwie HTML/JavaScript.

W tytule polecam wpisać np. Facebook, Like Box, Fanpage lub coś w tym stylu. Do pola treść wklejamy wygenerowany wyżej kod i zapisujemy zmiany:

facebook fanpage blogger

Po zapisaniu zmian, na naszym blogu będzie widoczny fanpage Facebooka w miejscu gdzie umieściliśmy gadżet.

Jeżeli rozmiary like boxa Cię nie satysfakcjonują, możesz wygenerować nowy kod generatorem wyżej, lub bezpośrednio pozmieniać wartości arkusza stylów w wygenerowanym kodzie.

Podsumowanie

Własny fanpage jest całkowicie darmowy i niezbędny, jeżeli poważnie podchodzisz do własnego bloga. Generuje on niesamowicie duże odwiedziny dla wszelkich nowych artykułów. To właśnie informacje o nowych wpisach powinny dominować na fanpage’u.

Dzięki fanpage’owi użytkownicy mogą dowiedzieć się o nowych wpisach. Bez niego pewnie nigdy więcej nie trafiliby na Twój blog w nieskończoności internetu.

Użytkownik Edu-Akcja.eu napisał:

18 sierpnia 2015


I znowu wartościowy wpis bez lania wody. Same konkrety.

Użytkownik Agnieszka napisał:

15 stycznia 2017


Panie Karolu ślicznie dziękuję za pomoc. Myślałam, że sobie z tym nie poradzę, a tu proszę jest :-)
Jak nauczyciel jest dobry to musi się udać. Pozdrawiam serdecznie.

Użytkownik Małgorzata napisał:

22 stycznia 2017


Bardzo wartościowe treści są na tym blogu. Ale im więcej czytam, tym zdaję sobie sprawę, że tak mało wiem. Czy się nauczę? Jestem pisarzem, powinnam się skupić na pisaniu. Zamiast pisać, co mam w głowie, rozpraszam się na czytaniu instrukcji, jak złożyć np. fanpage. Nie umiem tego, nie rozumiem instrukcji. Żeby napisać dobry tekst pracuję nad nim wiele godzin. Co robić?

Użytkownik Iza napisał:

18 maja 2017


Ten wpis spadł mi z nieba, opisane wszystko dokładnie i krótko, tak trzymać :)

Użytkownik Miro napisał:

27 czerwca 2018


Dla mnie materiał bardzo pomocny. Krótko, konkretnie i na temat. Postanowiłem zacząć swoją przygodę z blogowaniem i szczerze mówiąc jest to dla mnie całkiem nowa przestrzeń zatem każda wartościowa porada jest bezcenna. Dziękuję.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0