pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Jak pozycjonować bloga?

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

Pozycjonowanie bloga jest bardzo ważnym zabiegiem, dzięki któremu Twój blog znajdzie się na szczycie wyników wyszukiwania pod określonymi frazami. Bez wysokiej pozycji w wyszukiwarce nie zdobędziesz unikalnych użytkowników, nie wygenerujesz odpowiednio dużego ruchu ani nie zarobisz na swoim blogu.

Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowane (Search engine optimization, SEO) jest to szereg operacji przeprowadzonych dla określonej strony/bloga, prowadzących do osiągnięcia jak najlepszych wyników wyszukiwania pod danymi frazami. Najlepsze wyniki oznaczają w tym wypadku jak najwyższą pozycję.

Pozycjonowanie jest ważne dla każdego blogera, który kiedykolwiek ma zamiar zarobić na swoim blogu. Pozycjonowanie składa się z wielu etapów. W tym artykule postaram się opisać wszystkie niezbędne aspekty poprawnego pozycjonowania stron.

Poprawny HTML/XHTML/CSS

Jeżeli liczysz na wysokie pozycje w wyszukiwarkach, musisz zadbać o techniczne aspekty swojego bloga. Blog SEO friendly to blog przyjazny dla robotów sieciowych. Budując bloga przystosowanego do SEO, musisz nauczyć się tworzyć poprawne strony w HTML lub XHTML. To czy blog jest napisany poprawnie, zgodnie ze standardami, możesz sprawdzić używając walidatora HTML. Znajdziesz go na stronie konsorcjum W3C pod adresem Validator.w3.org.

Meta tagi

Strona przyjazna wyszukiwarkom to nie tylko poprawny HTML. Bardzo ważną kwestią jest używanie tzw meta tagów. Meta tagi informują wyszukiwarkę pod jaką postacią ma być widoczny Twój blog w wynikach wyszukiwania. Określają między innymi słowa kluczowe, tytuł strony i opis. Jeżeli używasz systemu WordPress, możesz (i powinieneś) używać wtyczek, które optymalizują Twój blog pod względem SEO. Jedną z najpopularniejszych darmowych jest All in One SEO.

Przyjazne linki

Kolejnym niezwykle ważnym elementem blogów SEO friendlyprzyjazne linki. Są to adresy zawierające słowa kluczowe związane z artykułem, do którego prowadzą.

Przykład złego adresu: http://www.blog.pl/?dział=152&artykul=42

Taki adres artykułu nie jest przyjazny dla wyszukiwarki. Nic nie mówi o jego tytule. WordPress umożliwia zaprojektowanie przyjaznych linków bezpośrednio w ustawieniach, nie używając nawet żadnych wtyczek.

Przykład dobrego adresu: http://www.blog.pl/sport/pilka-nozna/

Mapa witryny XML

Każdy blog i każda strona, chcąca zaistnieć w wyszukiwarce powinna generować mapę witryny w języku XML. Mapa witryny zawiera wszystkie odnośniki lokalne Twojego bloga, czyli np linki do wszystkich artykułów. Posiadanie zawsze aktualnej mapy witryny znacznie przyśpiesza indeksowanie nowych artykułów.

Mapę witryny można tworzyć ręcznie, można także użyć w tym celu gotowych serwisów np xml-sitemaps.com. Jeżeli jesteś szczęśliwym użytkownikiem bloga w systemie WordPress, możesz skorzystać z gotowych wtyczek, które automatycznie wygenerują mapę witryny za Ciebie, po każdym dodanym artykule.

Dodaj stronę do Google

Google to najbardziej licząca się przeglądarka, generująca większość ruchu w internecie. Nowo powstałego bloga powinieneś jak najprędzej dodać do wyszukiwarki pod adresem google.com/webmasters/tools/submit-url. Bardzo dobrym pomysłem jest utworzenie konta w usłudze Google Webmaster Tools. Jest to doskonały serwis umożliwiający zarządzanie stroną w wynikach wyszukiwania. Dostarcza wielu ważnych statystyk takich jak ilość odwiedzin czy wpisywane słowa kluczowe.

Używaj własnego hostingu i domeny „.pl”

Biorąc się za bloga, warto rozważyć własny hosting i polską domenę już od samego początku. Prawdziwa wartość serwisu to w gruncie rzeczy jego domena. Hosting możesz zmienić, tak samo jak szablon bloga. W swoim blogu możesz zmienić bezkarnie na prawdę wiele rzeczy, ale nie możesz zmienić domeny. To właśnie do domeny przypisana jest popularność bloga i wysoka pozycja w wyszukiwarkach. Sławną domenę można sprzedać z dużym zyskiem. Jeżeli założysz bloga w darmowym serwisie z domeną np www.blog.blogspot.pl, wtedy nie jesteś właścicielem domeny i nic z nią nie zrobisz. Domeny krajowe „.pl” jest łatwiej pozycjonować, niż domeny składające się z aliasów.

Własny hosting da Ci możliwość zmiany systemu na jakim jest postawiony blog. W dowolnym momencie będziesz mógł zainstalować dodatkowe wtyczki oraz szablony. Sam będziesz decydował w jakich miejscach chcesz umieścić reklamy.

Backlinki

Staraj się zdobywać silne backlinki pochodzące ze stron z wysokim page rangiem. Możesz w tym celu korzystać z preclów lub katalogów stron. Więcej informacji o backlinkach znajdziesz w moim innym artykule: Zdobywanie backlinków.

Unikalna i wartościowa treść

Blog musi przyciągać czytelników. Artykuły muszą być pisane z sensem i na temat, absolutnie nie mogą być kopiowane. Powinieneś dodawać artykuły systematycznie. Jeżeli zechcesz możesz rozważyć kupno artykułów. Ceny nie są zbyt wysokie i zależą głównie od tematyki i ilości znaków. Kupując artykuł możesz mieć pewność unikalnej treści napisanej przystępnym językiem.

Kopiowanie artykułów z innych stron skończy się szybko banem od wyszukiwarki Google. Skończy się wtedy także Twoja przygoda z pozycjonowaniem bloga.

Mikrodane

W ostatnim czasie modne stają się mikrodane. Pozwalają one na opisanie poszczególnych elementów strony za pomocą języka znaczników. Pomagają robotowi wyszukiwarki rozróżnić poszczególne elementy podczas indeksowania strony. Z mojego doświadczenia wynika, że obecnie nie mają one wpływu na pozycję w wyszukiwarce a jedynie pozwalają osiągnąć różne ciekawe efekty wizualne w wyświetlanych wynikach. Google ciągle udoskonala swój algorytm wyszukiwania, bardzo możliwe, że w przyszłości opierać się on będzie o sieć kontaktów, zainteresowań i członkostwa w odpowiednich kręgach. Możliwe, że kiedyś mikrodane będą ważne dla wyszukiwarki Google i możliwe że stanie się to niedługo.

Mikrodane na pierwszy rzut oka to rozbudowana wersja meta tagów. Meta tagi obecnie odgrywają małe znaczenie jeżeli chodzi o pozycję, a z kolei mikrodane udostępniają o wiele więcej możliwości jeżeli chodzi o opisanie struktury strony.

Użytkownik Katarzyna napisał:

11 października 2013


Karol, przeglądam Twoje artykuły i myślę, że są bardzo przydatne. Taka wiedza z własnego doświadczenia, którą się dzielisz, jest bardzo cenna. Krótko zwięźle i na temat, to bardzo dobry kierunek….Dzięki :)

Użytkownik Agata napisał:

11 maja 2014


Hej! Wracam na Twojego bloga po informację dot. pozycjonowania. Wykonuję krok po kroku zalecenia, które usprawnią pozycjonowanie. Jestem w punkcie poprawny HTML. Skorzystałam ze strony, którą polecasz http://validator.w3.org i program wyszukał mi 4 błędy i 2 ostrzeżenia:

Chciałabym te błędy poprawić, ale niestety nie wiem gdzie dokładnie mam je poprawiać. Na stronie po zalogowaniu nie odnajduję w edytorze dokładnie tych części, które zawierają błędy. Czy możesz mi pomóc?

Validation Output: 4 Errors

Error Line 103, Column 34: No space between attributes.


Error Line 103, Column 34: Saw ” when expecting an attribute name. Probable cause: = missing immediately before.


Warning Line 103, Column 35: Attribute ” is not serializable as XML 1.0.


Error Line 103, Column 35: Attribute ” not allowed on element h2 at this point.


Error Line 313, Column 70: Bad value complementary for attribute role on element section.

Użytkownik Karol napisał:

12 maja 2014


Witaj. Ciężko mi znaleźć błędy ponieważ bezpośrednio nie mam dostępu do kodu strony. Jedyny błąd jaki znalazłem sprawdzając źródło to linijka: `h2 class=”site-description””`. Znajdują się tam podwójne cudzysłowy. Bardzo możliwe, że reszty błędów nie wyeliminujesz. Walidator wyświetla 35 błędów dla mojego bloga i nie mam możliwości ich usunięcia. Niektóre spowodowane są wtyczkami, a inne niepoprawnym formatem URLi. U Ciebie też znalazłem brzydkie URLe w źródle, ale są niezbędne do wczytania wymaganych czcionek – więc ich nie usuniesz. Tymi małymi błędami nie musisz się martwić, tym bardziej, że jest ich bardzo mało.

Zajmij się pisaniem artykułów oraz reklamowaniem bloga. Nie zniechęcaj się za szybko. Pozdrawiam ;)

Użytkownik Posejdon napisał:

02 czerwca 2014


Dzięki wielkie za ten wpis, bardzo dużo mi pomógł. Jestem zielony w tych kwestiach, ale dzięki Tobie dużo się nauczyłem.Pozdrawiam

Użytkownik Valmis Asia napisał:

10 lipca 2015


Skorzystałam z validator.w3.org i znalazł mi 255 błędów i 31 ostrzeżeń ! Czy jest jakiś program do poprawiania tych błędów ? Nie wiem zupełnie jak pozbyć się usterek w kodzie HTML. Program popodkreślał mi tysiące „>” i „&” w rożnych miejscach.
Co mam z nimi zrobić ? Czy to że są podkreślone oznacza, że trzeba je wykasować, czy zamienić na inne ?

Użytkownik Karol napisał:

12 lipca 2015


Cześć. Niestety nie istnieje program do poprawiania błędów, trzeba robić to ręcznie poprzez edycję kodu strony. Widzę, że masz bloga założonego na blogspocie, nie jestem pewien czy jesteś w stanie usunąć błędy, które się pojawiły. Korzystając z blogspota masz ograniczony dostęp do szablonu bloga.

Odnosząc się do Twojego pytania, walidator rozpoznaje znaki specjalne takie jak „>” i „&” jako potencjalny błąd w kodzie. Te znaki są częścią jężyka HTML, np. pokazany przez Ciebie znak większości suży do domykania HTMLowych znaczników. Używając znaku większości walidator nie wie, czy chciałaś po prostu napisać znak większości czy popełniłaś błąd i nie domknęłaś jakiegoś znacznika.

Znaki specjalne (takie jak np. znak większości) należy przedstawiać jako encje. Więcej na temat encji przeczytasz w internecie.

Użytkownik Monisa.pl napisał:

22 marca 2016


Jak widać po wpisach na moim nowo co powstałym blogu jestem początkowa, i bardzo dziękuję za tak przydatne wskazówki! ;)

Użytkownik Konrad napisał:

01 czerwca 2018


Na temat pozycjonowania można napisać wielką księgę. Wiadome jest, że istanieje ponad 200 czynników rankingowych Google i ciężko jest opisać wszystkie. Mimo wszystko czytając ten wpis można dowiedzieć się na temat tych najważniejszych aspektów, których wprowadzenie pozwoli na zdobycie wyższych pozycji.
Nie zgodzę się na temat zdobywania backlinków poprzez precle. Strony niskiej jakości, tworzone tylko z myślą o wsadzeniu linka pomiędzy bezsensowne i spamowe treści jest ryzykowne. Możemy przez to otrzymać filtr od Google co spowoduje wypadnięciem z listy wyszukiwarki. Myślę, że możnaby było zaktualizować ten wpis ponieważ od momentu publikacji trochę się pozmieniało. Pozdrawiam serdecznie!

Użytkownik Afterweb napisał:

18 stycznia 2019


Fajnie napisany artykuł, ale to jest kropla w morzu całego pozycjonowania : ) Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać jeszcze przed samym pozycjonowaniem jest wykonanie porządnego audytu naszej strony w celu weryfikacji wszystkich błędów i niepoprawności :) Należy pamiętać także m. in. o nagłówkach i podpisywaniu obrazków na blogu i wielu innych rzeczach, ale korzyści płynące z wysokich rankingów w wyszukiwarce są nieraz nieocenione. Tym bardziej, że na blogach można całkiem nieźle zarobić, ale wymaga to sporo pracy zarówno nad tematami wpisów jak i nad samą stroną.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!