pprogramowanie;

// blog o programowaniu i branży IT

rss

Jak założyć bloga na własnym serwerze?

16 września 2013, kategoria: Tworzenie stron
jak-zalozyc-bloga

Wstęp

Zastanawiasz się jak założyć bloga na własnym hostingu? Wiele osób myśli, że nie mogą posiadać bloga jeżeli nie umieją tworzyć stron. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Posiadanie bloga na własnym serwerze niesie ze sobą szereg kluczowych plusów.

Wstęp

Zastanawiasz się jak założyć bloga na własnym hostingu? Wiele osób myśli, że nie mogą posiadać bloga jeżeli nie umieją tworzyć stron. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Posiadanie bloga na własnym serwerze niesie ze sobą szereg kluczowych plusów.

Założenie własnego bloga – wstęp

Zanim zaczniesz czytać artykuł dotyczący zakładania własnego bloga, warto abyś rozróżniał podstawowe pojęcia dotyczące blogowania. Ten akapit został przeze mnie dopisany z powodu licznych pytań początkujących użytkowników, którzy nie rozumieją branżowej terminologii. Być może nie potrzebujesz czytać tego wstępu dla początkujących, wtedy przeskocz do następnego akapitu.

Podstawowym elementem jaki musi posiadać blog jest hosting i domena. Hosting jest miejscem w sieci, gdzie przechowywane są Twoje pliki. Domena to inaczej adres internetowy, po wpisaniu którego, użytkownik zostanie przekierowany na Twój hosting.

Jakie pliki należy umieścić na hostingu? Oczywiście pliki bloga. Każdy blog musi być obsługiwany przez jakiś system. Systemy te nazwane są w skrócie CMS. Są to gotowe “aplikacje” służące do zarządzania treścią. WordPress jest jednym z darmowych systemów CMS (czyli systemów zarządzania treścią). WordPress składa się z kilkudziesięciu/kilkuset plików, które będziesz musiał wrzucić na swój hosting, aby uruchomić blog.

Do uruchomienia będzie Ci potrzebny klient FTP. Jest to ogólna nazwa programów zapewniających połączenie między kontem hostingowym a Twoim komputerem. Dzięki klientowi FTP będziesz mógł wgrać pliki ze swojego dysku (pliki bloga) na konto hostingowe (do internetu).

Każdy blog musi być podpięty do bazy danych MySQL. Pliki z jakich blog jest zbudowany zapewniają tylko architekturę i funkcjonalności. Wszelkie artykuły i wpisy jakie umieścisz na swoim blogu będą przechowywane w bazie danych MySQL. A więc ostatecznie blog musi być podpięty do jakiejś bazy MySQL.

zakladanie-bloga

Hosting, domenę oraz bazę MySQL możesz wykupić  u wielu firm hostingowych. Warto porównać ich oferty ponieważ każdy usługodawca zapewnia inne parametry za inną cenę. W tym artykule opiszę tworzenie bloga opartego na silniku WordPress, z hostingiem i bazą danych kupioną w firmie Proserwer i domeną kupioną w firmie ovh.

Rejestracja domeny

Jeżeli masz w głowie koncepcję tematyki swojego przyszłego bloga, czas zainteresować się domeną. Dobra domena jest krótka, łatwa do zapamiętania i zawiera w sobie słowo kluczowe kojarzące się z blogiem. Znacznie usprawni to pozycjonowanie i pozwoli w łatwy sposób zapamiętać nazwę domeny Twoim czytelnikom.

Domenę możesz zarejestrować w wielu firmach. Porządnym i tanim serwisem do rejestracji domen jest (http://www.ovh.pl/). Rejestracja domeny .pl to koszt około 12 złotych. Zawsze korzystam z usług tego serwisu. Rejestracja zawsze jest bardzo tania jeżeli rejestrujesz nową domenę. Koszt odnowienia domeny (czyli przedłużenia jej na kolejny rok) to większy koszt rzędu 60-90zł zależnie od serwisu.

Wybór hostingu

Blog na własnym hostingu kosztuje, jednak posiada wiele kluczowych plusów. Masz pełną władzę nad blogiem, możesz go w dowolny sposób edytować i nim zarządzać.

Zakładając bloga wystarczy Ci na początku najtańszy hosting. Szukając hostingu zwracaj uwagę na dostęp do PHP, możliwość podpięcia domeny oraz na przynajmniej jedno konto MySQL. Te podstawowe parametry dostarcza praktycznie każdy płatny hosting, nawet jeżeli jest bardzo tani (3zł miesiąc). Osobiście zakładając różne małe blogi często korzystałem z usług serwisu proserwer.pl. Ceny są dość niskie i dla zainteresowanych można płacić SMSem (nie nie, to nie żadna reklama z mojej strony).

Na miesięczny transfer jak i pojemność konta na początku nie musisz zwracać uwagi (ważne aby zmieścił się skrypt np wordpress). Płatne konta w granicach 3-5zł miesięcznie zapewniają odpowiednią ilość miejsca. W razie wzrostu popularności bloga zastanowisz się nad poszerzeniem oferty hostingowej. Nie ma sensu od samego początku płacić 30zł miesięcznie za hosting, skoro nie wiadomo jak będzie prosperował blog.

Wybór systemu CMS

Nie możesz napisać własnego bloga, ponieważ zapewne nie umiesz programować. Z pomocą przyjdą Ci gotowe skrypty służące do prowadzenia blogów. Najbardziej znanym systemem zarządzania treścią dla blogów jest skrypt WordPress. Bardzo dużo blogów jak i zwykłych serwisów dostępnym w internecie jest postawionych właśnie na nim.

WordPress jest dobrym wyborem ponieważ jest prosty i łatwy do skonfigurowania. Udostępnia wiele gotowych funkcji i wtyczek a co najważniejsze jest całkowicie darmowy!

WordPressa możesz pobrać z adresu: (http://wordpress.org/download/)

Podpięcie domeny do hostingu

Zaloguj się do swojego kotna hostingowego. Znajdź opcję podepnij domenę (może znajdować się w tzw. CPanel czyli panelu kontrolnym). Podpinasz taką samą domenę jaką zarejestrowałeś w pierwszym kroku, dajmy na to mojadomena.pl. Oprócz tego musisz ustawić hasło FTP dla domeny.

1

Po podpięciu domeny na serwerze, należy ustawić jej odpowiednie adresy DNS, tak aby wskazywały na Twoje konto hostingowe. Każda firma hostingowa ma inne adresy DNS. Dla przykładu firma proserwer posiada DNS: ns1.proserwer.pl oraz ns2.proserwer.pl. Informacje o adresach DNS zawsze są ogólnodostępne dla klientów.

Zaloguj się do serwisu gdzie zarejestrowałeś domenę i odszukaj opcję Zmień adresy DNS. Wpisz adresy DNS własnego hostingu i zapisz zmiany.

2

Zmiana adresów DNS może trwać nawet do 48 godzin, nie jest to zabieg natychmiastowy.

Wgranie skryptu na serwer

Pobrany skrypt WordPressa należy wgrać na konto hostingowe, posługując się klientem FTP. Klient FTP umożliwia wysyłanie i pobieranie plików z Twojego serwera (hostingu) na Twój komputer. Dobrym klientem FTP jest program FileZilla. Dane do FTP znajdziesz logując się na konto hostingowe. Aby się zalogować poprzez FileZille do konta FTP potrzebujesz adresu serwera (może to być nazwa podpiętej domeny czyli mojadomena.pl), login użytkownika oraz hasło.

Pamiętaj, że dane którymi logujesz się do klienta FTP  są inne niż te, którymi logujesz się w panelu hostingu. Przykładowo: w firmie proserwer.pl dane logowania FTP znajdziesz w zakłdace: moje serwery > admin > zakładki dane serwera oraz FTP.

Dodatkiem znacznie ułatwiającym proces wgrywania silnika WordPress na konto hostingowe jest zakładka instalator stron. Jest to opcja pozwalająca na automatyczne zainstalowanie gotowych, znanych, darmowych skryptów zarządzania treścią. Do wyboru mamy zarówno WordPress jak i różne skrypty służące do prowadzenia for internetowych. Po wybraniu opcji instalacji automatycznej nie będziesz musiał martwić się ręcznym wgrywaniem plików FileZillą. Nie testowałem tego narzędzia, zawsze wgrywałem pliki WordPressa ręcznie.

3

Ponieważ zmiana DNS i podpięcie domeny trwa czasem do 48 godzin, dlatego jest kilka adresów serwera Twojego konta hostingowego. Pierwszym jest Twoja nowo podpięta domena, ale zawsze istnieją też inne darmowe z których mógł byś korzystać w wypadku kiedy nie kupujesz płatnej domeny.

Wszystkie pliki WordPressa wgrywasz za pomocą klienta FTP do katalogu /mojadomena.pl/public_html/

Tworzenie bazy danych

Każdy CMS korzysta z bazy danych MySQL. W CPanel odnajdź zakładkę bazy danych MySQL i utwórz bazę o dowolnej nazwie. Następnie musisz utworzyć użytkownika bazy danych wraz z hasłem. Kolejnym krokiem jest przypisanie utworzonego użytkownika do utworzonej wcześniej bazy. Po tym zabiegu zapisz sobie nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy oraz jego hasło.

Konfiguracja bloga

Wpisz w adresie przeglądarki nazwę Twojej domeny. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem i odczekałeś 4-48h na rozgłoszenie adresów DNS domeny, powinieneś ujrzeć logo WordPressa i komunikat zachęcający do rozpoczęcia konfiguracji. Jeżeli widzisz biały ekran to prawdopodobnie wgrałeś pliki do złego katalogu klientem FTP. Jeżeli widzisz błąd, że strona nie została odnaleziona, prawdopodobnie źle zaparkowałeś domenę lub źle ustawiłeś adresy DNS.

Pierwsza konfiguracja WordPressa jest prosta. Najważniejszym krokiem jest wpisanie danych potrzebnych do połączenia z bazą danych MySQL. Host bazy danych (adres) to localhost, czyli adres tej samej maszyny na której stoi hosting. Ponieważ posiadasz hosting i bazę MySQL od tego samego operatora, możesz wpisać localhost, w przeciwnym wypadku mógł byś wpisać adres IP zewnętrznego serwera MySQL.

Po ukończeniu tej czynności, Twój blog jest gotowy do działania. Zaloguj się do panelu administratora, zmień szablon i zacznij dodawać artykuły!