pprogramowanie;

// blog o programowaniu i branży IT

rss

Mobilna wersja strony na telefon

8 sierpnia 2013, kategoria: Tworzenie stron
strona-na-telefon

Prowadzisz stronę lub bloga? Powinieneś rozważyć wprowadzenie mobilnej wersji strony. W dzisiejszych czasach strona przystosowana do telefonów komórkowych to absolutna podstawa każdego serwisu. Stworzenie strony mobilnej jest prostym zabiegiem, z którym każdy może sobie poradzić.

Czy warto prowadzić mobilną stronę?

Uwaga! Obecnie najlepszym rozwiązaniem dotyczącym stron mobilnych jest zbudowanie responsywnego szablonu. Po przeczytaniu tego artykułu, zachęcam Cię do przeczytania Jak zrobić stronę responsywną?.

XXI wiek to bardzo szybki rozwój telefonów i komputerów. Obecnie, każdy produkowany telefon jest wyposażony w odbiornik WiFi. Jeżeli prowadzisz własną stronę, sprawdź jak dużo ruchu pochodzi właśnie od urządzeń mobilnych. Być może wcześniej nie zwracałeś na to uwagi?

Zależnie od tematyki Twojej strony, nawet 30% odwiedzin dziennie może pochodzić z urządzeń takich jak telefony komórkowe. Telefony są wygodne, wszyscy ich używają. Po co siedzieć kilka godzin na twardym krześle, skoro telefon daje dostęp do wszystkich ulubionych miejsc w sieci, a używając go można np. leżeć na łóżku lub czekać w długiej kolejce.

Urządzenia mobilne zalewają rynek, ludzie nie potrafią się bez nich obejść. Przystosowanie strony i bloga do poprawnego wyświetlania na telefonie to obowiązek a nie tylko bajerancka funkcja serwisu.

Komputer a telefon

Największy problem w telefonach, ipodach, palmtopach itp. to przede wszystkim małe rozmiary wyświetlacza. Strona o szerokości 1200px nie może się wyświetlać poprawnie na wyświetlaczu 320px. Jeżeli nawet załaduje się cała i w żadnym miejscu nie zostaje ucięta, to najprawdopodobniej użytkownik będzie miał wielkie problemy z przeczytaniem jej. Niezbędne okaże się powiększanie tekstu, pół biedy jeżeli będzie to telefon z ekranem dotykowym.

Kolejnym dużym problemem jest różnorodność przeglądarek internetowych i producentów telefonów. Rynek komputerowy to obecnie 2-3 liczące się przeglądarki, które twardo trzymają się standardów narzucanych przez konsorcjum W3C. Przeglądarki na telefonach działają natomiast bardzo różnie i często bywają zawodne. Istnieje duża ilość firm i duża ilość przeglądarek, z tego powodu im bardziej skomplikowana strona, tym większa szansa na złe działanie na określonym modelu telefonu.

Szablon przystosowany do telefonów

Szablon przyjazny dla telefonu powinien być lekki i przejrzysty. Koniecznie musi być zbudowany na “jednej kolumnie”. W telefonach z małymi wyświetlaczami boczne menu na pewno się nie zmieści, musi być ono wyświetlone na górze strony. Oto cechy szablonu dobrze przystosowanego do telefonów komórkowych:

Szablon najlepiej umieścić na osobnej sub-domenie naszego serwisu, bardzo popularne jest poprzedzanie nazwy serwisu literką m (od “mobile”) np. zamiast www.serwis.pl będzie www.m.serwis.pl.

Można także używać dwóch osobnych arkuszy stylów i podmieniać je w zależności od urządzenia na jakim strona jest wyświetlana. Jedyną trudnością w obu przypadkach jest zadbanie o poprawne rozpoznawanie urządzeń mobilnych.

Odpowiednie meta-tagi i typ dokumentu

Strony przystosowane do telefonów powinny być pisane w XHTML Mobile, którego najnowsza wersja to 1.2.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//WAPFORUM//DTD XHTML Mobile 1.2//EN"
    "http://www.openmobilealliance.org/tech/DTD/xhtml-mobile12.dtd">

Choć meta-tagi w pozycjonowaniu nie grają już praktycznie żadnej roli, bardzo ważne są w szablonach mobile-friendly. Za pomocą meta-tagu handheldFriendly informujemy urządzenie, czy strona została zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych.

<meta name="handheldFriendly" content="true" />

Tag MobileOptimized, informuje urządzenie jaka jest optymalna rozdzielczość ekranu, do wyświetlenia strony. Ponieważ dostępnych na rynku urządzeń jest tak wiele, przywykłem wpisywać tutaj minimalną rozdzielczość przyjazną dla urządzenia. Tworząc szablon ustawiam jego minimalną szerokość na 240px (min-width:240px;) a następnie ustawiam tę liczbę jako wartość meta-tagu. Uważam że 240px-320px to minimum choć wiadomo że występują wyświetlacze mniejsze.

<meta name="MobileOptimized" content="240">

Ostatnim najważniejszym tagiem, który opiszę jest viewport. Przyjmuje on wiele parametrów opisujących optymalną szerokość urządzenia, powiększenie początkowe i możliwość powiększania tekstu przez użytkownika urządzenia mobilnego. Pamiętaj, że są to tylko meta-tagi i nie ma żadnej gwarancji, że będą respektowane przez przeglądarkę.

Oto lista parametrów tego meta-tagu:

Optymalna postać meta tagu wygląda następująco:

<meta name="viewport" content="width=device-width; initial-scale=1" />

Detekcja telefonu

Dość kłopotliwą sprawą jest odróżnienie urządzenia mobilnego od PC-ta. W moim przekonaniu najlepiej używać skryptu, który rozpoznaje user-agent poprzez PHP. JavaScript na telefonach jest często wyłączone więc używanie tej technologii to słaby pomysł. Wielu ludzi, próbuje zgadywać urządzenie także po jego rozdzielczości.

Wyciągnięcie nazwy systemu operacyjnego z user-agent jest łatwe i szybkie. W tym serwisie już powstał artykuł na ten temat: informacje o użytkowniku PHP..

Strona mobilna a WordPress

Użytkownicy WordPressa zawsze mają z górki. Istnieje fajna wtyczka o nazwie Any Mobile Theme Switcher, która zmienia szablon w WordPressie jeżeli rozpozna urządzenie mobilne. Jest to bardzo szybki sposób, dzięki któremu półautomatycznie zyskasz mobilną wersję swojego bloga. Szablon można wykonać bardzo łatwo, stosując się do wskazówek z tego artykułu, resztę zrobi za Ciebie skrypt.

Zakończenie

Mobilna strona to gra warta świeczki. Jej wykonanie jest proste i przynosi wiele korzyści. Dość modne staje się tworzenie szablonów w technologii Jquery Mobile. Czytałem, widziałem – nie spodobało mi się. Efekt dość fajny jednak praca włożona w jego osiągnięcie także nie jest mała. Być może kiedyś ten framework stanie się popularny i wyznaczy jakieś standardy w tej dziedzinie, na dzień dzisiejszy nie zauważyłem tego.

Czytając na temat stron mobilnych, możesz spotkać się z określeniem strona responsywna. Szablonem responsywnym nazywa się szablon, który dostosowuje się do zmiany rozdzielczości tak bardzo, że poprawnie wyświetla się także na telefonach. Więcej na temat stron responsywnych dowiesz się czytając mój artykuł Jak zrobić stronę responsywną?.