pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Na jaki temat założyć bloga?

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

Zastanawiasz się o czym pisać na blogu? Przed problemem wybrania odpowiedniego tematu staje codziennie wielu blogerów. Od ich decyzji często zależy powodzenie ich bloga, szansa na zaistnienie w internecie i szansa na udany biznes internetowy. Warto poświęcić wiele czasu zanim zdecydujemy się zarejestrować domenę, przygotować szablon czy zacząć redagować treść.

 Zainteresowania

Logiczne wydawać by się mogło, że pisanie na temat naszych zainteresowań będzie najlepszą i najtrafniejszą decyzją. Interesując się daną dziedziną, posiadamy wystarczający zasób wiedzy pozwalający redagować systematycznie wpisy do naszego bloga. Takie podejście jest jak najbardziej słuszne jednak sprawdzało się doskonale kilka lat temu, kiedy blogi nie były tak popularne jak są teraz.

Zapewne wielu z Was, czytelników tego posta, pamięta rozwój internetu w Polsce i piszczące analogowe modemy. Człowieka ograniczały ciągle płynące impulsy a świat internetu był nieodkryty. Wtedy nikt się nie spodziewał, że blogi internetowe staną się źródłem dobrych dochodów. Gdybyś wtedy założył bloga, najpewniej mógł byś liczyć na sukces. Internet nie był zalany nieprzydatnymi stronami, preclami i sztucznymi zapleczami pozycjonerskimi. Można rzec, że był bardzo odchudzony.

Obecnie takie podejście najpewniej okaże się zgubne, prawdopodobnie nigdy nie udało by Ci się wybić.  Zakładając blog kierując się zainteresowaniami, warto wcześniej podejrzeć konkurencję i trzeźwo ocenić sytuację. Sprawdzić ile blogów o podobnej tematyce znajduje się w sieci, czy są popularne, ile mają subskrypcji i komentarzy. Nie warto marnować czasu. Zamiast uczyć się na swoich błędach lepiej uczmy się na błędach innych.

Sprawa wydaje się patowa, interesujesz się czymś, ale może okazać się, że nie warto o tym pisać. Oczywiście pisać można zawsze, jeżeli nie nastawiasz się na zyski to nie ma żadnych ograniczeń. Chcąc jednak cokolwiek zarobić, konkurencja i nisze tematyczne są głównym kryterium.

Nisze tematyczne

Nisze tematyczne to to, co lubią wszyscy blogerzy.  Jeżeli w internecie nie ma informacji na temat pomarańczowych spławików do połowów karpi, a Ty wiesz że spora grupa wędkarzy się nimi interesuje i lubi o nich czytać, to jest to potencjalnie doskonała tematyka na blog. Jeżeli czegoś nie ma w internecie a Ty dostarczysz to ludziom – masz sukces w kieszeni.

Nisze tematyczne są o tyle fajne, że istnieją zawsze. Mimo że szybko znikają to na ich miejsce powstają nowe. Ciągle pojawiają się nowe technologie, nowe aspekty w życiu, nowe przyzwyczajenia. Powstają nowe elementy kulturowe. Niedługo ludzie zaczną budować hotele na Marsie i pewnie będzie to dobra nisza tematyczna na kolejne blogi.

Ponieważ każdy medal ma dwie strony, poważnym problemem w redagowaniu bloga na obcy nam temat jest właśnie ten obcy temat. Chcąc założyć bloga musisz mieć świadomość, że jest to zajęcie na kilka lat. Przed Tobą długa droga do jak największej liczby czytelników. Jeżeli znajdziesz niszę tematyczną, która rzeczywiście może wypalić jako materiał na blog, zadaj sobie pytanie czy dasz radę ciągle wymyślać nowe tematy artykułów.

Złoty środek

Istnieją tylko dwie dobre drogi opisane wyżej. Paradoksalnie żadna nie jest do końca słuszna. Gdyby blogowanie było proste, pewnie każdy bloger byłby bogaty, blogi rozwijałyby się i wszystko byłoby pięknie. Rzeczywistość bywa bardziej brutalna, wiele blogów szybko upada, ich autorzy dochodzą do punktu krytycznego. Wtedy albo brakuje im tematów (sugerowanie się niszą tematyczną) albo zdają sobie sprawę, że toczą walkę której nigdy nie wygrają (pisanie blogów o tym co już jest w setkach tysięcy kopii).

Nie mniej jednak, blogi są dobrym zajęciem na długie zimowe wieczory lub deszczowe dni. Trzeba próbować, ponieważ od siedzenia jeszcze nikt się nie wzbogacił. Jakie są wasze strategie podczas zakładania nowych blogów? Proszę o komentarze, być może komentarz będzie inspiracją na kolejny artykuł.

Zobacz listę dobrych tematów do założenia bloga opisaną w moim innym artykule.

Użytkownik Dominik napisał:

12 grudnia 2013


Zacząłem pisać swojego bloga niespełna rok temu. Ponieważ nie dysponuję zbyt dużą ilością czasu więc na dobrą sprawę jeszcze dobrze nie rozpracowałem wordpressa, nie poznałem wszystkich możliwości swojego szablonu – prawdę mówiąc trochę działam po omacku… Ale nie analizuję tego wszystkiego za bardzo. Tematami moich wpisów są rzeczy, które mnie interesują. Nie liczę ani na komentarze ani na zarabianie na blogu. Choć faktem jest, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i być może w przyszłości będę chciał jednak jednak aby ktoś przeczytał wpis czy go skomentował. Póki co uczę się i w związku z tym dziękuję za porady – pewnie zaglądnę tu czasem żeby dowiedzieć się czegoś przydatnego.

Użytkownik Biskup napisał:

19 kwietnia 2014


Ja podobnie. Prowadzę od roku z lekkim okładem. Niby mam jakąś niszę, bo prowadzę bloga z kabaretem w tle, a czasami o kabarecie od środka. Mimo wszystko jakiegoś zawrotnego ruchu na stronie nie mam. Pewnie dlatego, że backlinki zacząłem gromadzić dopiero parę miesięcy temu. Pierwsze pół roku miałem wejścia właściwie tylko ze sławnego portalu Facebook. Ot, moja historia.

Użytkownik Karol napisał:

20 kwietnia 2014


Grunt, to nie zniechęcać się! :)

Użytkownik E napisał:

19 stycznia 2017


Podobaly mi się te informacja zawsze zastanawiałam się nad tym czy nie spróbować ale teraz wiem że to co myślę lub co robię to jest to muszę zacząć pisać bloga w nim mozna pisać na każdy temat co chce powiedzieć przez to pisać wszystko lub o wszystkim co chce kiedy chce i z kim chce.O wszystko dla Wszystkich.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!