WordPress – wtyczka nie działa!

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

Czy zdarzyło Ci się trafić na niedziałającą wtyczkę do WordPressa? Różnorodność wersji silnika oraz różnorodność szablonów, często powodują niechciane komplikacje w działaniu dodatków.

Niezgodność wersji

W większości przypadków przyczyną problemów z wtyczkami jest niezgodność wersji. Każda wtyczka pobrana z oficjalnego katalogu wtyczek WordPressa, zawiera informację o kompatybilności z poszczególnymi wersjami. Jeżeli Twoja wtyczka nie działa, udaj się na stronę http://wordpress.org/plugins/ i sprawdź wersję do jakiej jest przystosowana.

Jeżeli otworzysz spis wtyczek bezpośrednio z panelu administratora swojego bloga, zgodność wersji zostanie oceniona przez specjalny skrypt. Jeżeli skrypt wykryje niezgodność wersji, wyświetli komunikat mówiący, że wtyczka nie została przetestowana na Twojej wersji WordPressa.

Nie warto instalować wtyczek, których działanie nie było sprawdzone na Twojej wersji bloga. Ich działanie okazuje się zwykłą ruletką. Często zdarza się, że mniej skomplikowane wtyczki działają na wszelakich wersjach WordPressa, jednak te bardziej zaawansowane zapewne będą wywalać błędy.

Błędny Szablon

Częstym powodem problemów z wtyczkami są źle konstruowane szablony. Wiele wtyczek wstrzykuje swój kod podczas generowania szablonu, bezpośrednio w sekcji <head> oraz w stopce bloga. Aby było to możliwe, w plikach header.php oraz footer.php muszą znajdować się wywołania funkcji <?php wp_head(); ?> oraz <?php wp_footer(); ?>.

Nie wiem dlaczego ale wiele szablonów nie zawiera wywołań wymienionych funkcji, skutkiem czego jest brak działania większości wtyczek.

Dwie wtyczki się nie lubią

Posiadając wiele zainstalowanych wtyczek, może dojść do sytuacji że jedna wtyczka koliduje z drugą, w wyniku czego jedna z nich nie działa. Jest to błąd występujący często w przypadku używania rozbudowanych wtyczek. Jeżeli masz problem z działaniem wtyczki, jesteś pewien że jest kompatybilna z Twoją wersją WordPressa, oraz że posiadasz wywołania odpowiednich funkcji z powyższego akapitu, spróbuj wyłączyć wszystkie pozostałe wtyczki.

Wyłączenie wtyczek polega jedynie na kliknięciu w link w panelu zarządzania wtyczkami, więc nie jest to kosztowna czasowo operacja.

Jeżeli z jakiejś przyczyny wtyczka nie chce się wyłączyć po dobroci, możesz dezaktywować wszystkie wtyczki na raz. Można tego dokonać modyfikując odpowiedni rekord w bazie danych MySql lub po prostu zmieniając nazwę katalogu z wtyczkami za pomocą klienta FTP. Katalog w którym przechowywane są wtyczki to /wp-content/plugins/. Aby wtyczki zostały dezaktywowane należy zalogować się do panelu administratora. Wtyczki można włączyć manualnie, wcześniej przywracając poprawną nazwę katalogu.

Jeżeli te przypuszczenia się sprawdzą, będziesz musiał namierzyć problematyczne wtyczki i usunąć jedną z nich.

Użytkownik Kaska napisał:

10 grudnia 2013


Pomocny tak.
I przystojny facet go pisze:)

Użytkownik Agata napisał:

12 marca 2014


Dzieki serdeczne!! nie działała mi wtyczka lecz po dodaniu kody w header jak napisałeś śmiga!!! dzieki wielkie!!

Użytkownik Sebastian napisał:

01 kwietnia 2015


Co jeżeli wtyczka pojawia się na stronie ale tak jakby nie działa tzn brak jej domyślnego motywu, js nie działa, gdzie szukać błędu ?

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0