pprogramowanie;

// blog o programowaniu i branży IT

rss

Zdobywanie backlinków

21 września 2013, kategoria: Tworzenie stron
backlinki

Backlinki to jeden z najważniejszych elementów wpływających na pozycję Twojego bloga w wyszukiwarkach. Systematyczne pozyskiwanie backlinków to sprawdzony sposób na sukces. Niezależnie od tego jakiego fajnego bloga byś nie posiadał, bez odpowiednio dużej ilości backlinków jego pozycja będzie niska w wynikach wyszukiwania.

O backlinkach słów kilka

Backlink (inaczej link zwrotny) jest to link prowadzący z innego serwisu do jakiejkolwiek podstrony Twojego bloga. Ilość silnych backlinków jest często proporcjonalna do wskaźnika page rank Twojej strony. Silne linki zwrotne to backlinki prowadzące ze stron o wysokim page rank, słabe to te umieszczone na stronach z niskim page rangkiem.

Backlinki można podzielić ze względu na wiele czynników. Istnieją backlinki naturalne, powstające samoczynnie w wyniku rozsyłania adresu Twojej strony przez czytelników. Zazwyczaj w przypadku młodych blogów szybkość ich pojawiania się jest bardzo niska. Możesz pomóc szczęściu i samodzielnie generować linki zwrotne. Sztuczne linki zwrotne czyli np. dodawane za pomocą automatów są skuteczne, jednak trzeba uważać aby nie przedawkować. W ekstremalnym przypadku możesz otrzymać bana od Google, kiedy wyszukiwarka wykryje sztuczne backlinki, czyli takie które pojawiają się w sposób nienaturalny (np. kilka tysięcy dziennie).

Opiszę teraz kilka najlepszych metod na zdobywanie backlinków różnymi sposobami.

Katalogi stron

Katalogi są najpopularniejszym sposobem na zdobycie linków zwrotnych. Istnieje wiele darmowych katalogów, do których każdy może dodać własną stronę za darmo. Lepsze katalogi (czyli takie ze wskaźnikiem page rank większym niż 4-5) często bywają płatne. Osobiście uważam że warto zainwestować kilka groszy za silny backlink z dobrego katalogu o wysokim page rangu.

Z katalogami nie wolno przesadzać. Dla nowo powstałego bloga z kilkunastoma artykułami, wystarczy kilka katalogów dziennie.

Dodawanie bloga do katalogów można zautomatyzować za pomocą botów (automatów) lub zlecając to firmom pozycjonerskim.

Fora internetowe

Fora mogą być źródłem darmowych linków zwrotnych. Fora często posiadają wysokie page rangi a ich dodatkowym atutem jest szybkie pozycjonowanie przez roboty wyszukiwarek.

Spamerzy ze wszystkich for są bardzo szybko eliminowani. Chcąc uzyskać linki zwrotne z forum musisz napisać tam kilka wartościowych postów, założyć kilka tematów które pobudzą ludzi do dyskusji. Po udzieleniu się w kilku tematach, możesz dodać link do bloga w sygnaturce swojego profilu. Warto zainteresować się, czy regulamin forum pozwala na umieszczanie linków w sygnaturkach, aby nie dostać bana.

Przykładowe fora to np. (http://pl.forums.wordpress.org/) z PR5.

Precle

Precle są w ostatnim czasie bardzo skuteczną metodą na pozyskiwanie silnych backlinków, nie tylko ze względu na page rank, ale także na treść. Sztuczne backlinki wyróżniają się w google np tym, że nie są częścią unikalnej treści a jedynie pojedynczym linkiem umieszczonym gdzieś tam na stronie.

Precle to strony na które każdy możne za darmo dodać własny artykuł. W zamian za unikalny artykuł jego autor ma prawo podlinkować w jego treści swojego bloga (czyli stworzyć backlinka). Siła precli jest ogromna gdy link zwrotny linkuje z artykułu powiązanego tematycznie z Twoim blogiem.

Zapytasz – co to oznacza? Czym są do końca te precle? Opiszę Ci przykładową sytuację. Prowadzisz stronę o tematyce “wakacji w Grecji” (np. wyjazdy turystyczne). Jeżeli chcesz zdobyć na prawdę silne i znaczące backlinki, to znajdujesz precla (z jak najlepszym PR) i piszesz artykuł, w treści którego dodajesz linki do swojej strony. O czym pisać w artykule? O byle czym, byle istniało powiązanie tematyczne z Twoją stroną o “wakacjach w Grecji”.

W każdym z artykułów dodajesz 1 lub maksymalnie 2 backlinki do Twojego bloga. Musisz dodać je z głową, w jakimś akapicie gdzie poruszysz temat 2 najważniejszych słów kluczowych dla Twojej strony czyli “Grecja” oraz “wakacje”.

Różne precle mają różne zasady dodawania artykułów, najważniejszą zasadą są artykuły unikalne. Nie ma mowy o kopiowaniu gotowych treści z innych stron. W internecie można znaleźć całe katalogi dobrych precli. Oczywiście precel jest tym lepszy im wyższy posiada page rank.

Do tej pory może nie zwracałeś uwagi na precle, jednak na pewno bardzo często na nie wchodzisz czytając różne artykuły. Czytając artykuł i trafiając na link w treści artykułu o etykiecie (anchorze) np: “sprzęt lekarski”, który prowadzi do strony xxx.pl sprzedającej właśnie sprzęt lekarski, miej świadomość, że to prawdopodobnie precel :).

Serwisy wymiany linków

Dawniej bardzo skuteczne, obecnie można się zastanawiać. Serwis wymiany linków (SWL) to portal pozwalający umieszczać link do Twojego bloga na wielu innych stronach i blogach. Wszystko dzieje się automatycznie. Oczywiście link do Twojego bloga nie zostanie umieszczony za darmo. Albo udostępnisz swojego bloga dla innych linków i w ten sposób zdobędziesz punkty potrzebne na linkowanie Twojego bloga, albo wykupisz punkty przelewem.

SWL’e to tak zwane farmy linków. Google dobrze nauczyło się je rozpoznawać i najzwyczajniej nie bierze ich pod uwagę. Ciężko znaleźć dobry system, nie zawierający syfiastych stron i zapełnionych unikalną treścią. Na dodatek trzeba bardzo uważać na bana od google, jeżeli linki zaczną przybywać zbyt szybko. SWL’e próbują podążać z duchem czasu, ciągle udoskonalając swoje usługi np poprzez umieszczanie linków w treści stron (widać podobieństwo do precli).

Warto rozważyć używanie serwisów wymiany linków, szczególnie na nowych blogach. Na starych blogach z wysokim page rankiem duży zastrzyk słabych backlinków mógł by tylko zaszkodzić. Pamiętaj, decydując się na SWL, staraj się pozyskiwać punkty w inny sposób niż wyświetlanie linków na swoim blogu. To bardzo nie ładnie w oczach wyszukiwarki, aby mieć na blogu, który pozycjonujesz (zdobywając backlinki) farmę linków zwrotnych. Twój blog jest tym atrakcyjniejszy dla wyszukiwarki, im mniej backlinków generuje.

Pozostałe metody

Metod na pozyskiwanie linków zwrotnych jest na prawdę bardzo dużo. Do pozostałych można zaliczyć wszelkiego rodzaju serwisy społecznościowe oraz komentowanie innych blogów. Przeważnie zostawiając komentarz na blogu masz możliwość wpisania adresu własnej strony lub bloga, robiąc to zyskujesz link zwrotny.

Możesz dodawać filmy i wpisy do serwisów takich jak YouTube, Wykop czy Kwejk. Oczywiście Kwejk nie daje możliwości dodania linku prowadzącego do Twojego bloga, za to daje możliwość na podanie linku do źródła obrazka – wystarczy trochę pokombinować.

Podsumowanie

Nie ma wysokiej pozycji bez backlinków oraz ciekawej treści, która przyciągnie czytelników. Backlinki i unikalne sensowne artykuły to dwie ważne rzeczy uzupełniające się wzajemnie. Ciężko ocenić co jest ważniejsze, ponieważ bez jakiegokolwiek składnika Twój blog się nie wybije.