pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Jak założyć bloga na własnym serwerze?

Ostatania modyfikacja: 17 października 2019, kategoria: Strony internetowe

Zastanawiasz się jak założyć bloga na własnym hostingu? Wiele osób myśli, że nie mogą posiadać bloga jeżeli nie umieją tworzyć stron. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Posiadanie bloga na własnym serwerze niesie ze sobą szereg kluczowych plusów.

Jeżeli zastanawiasz się co będzie lepszym rozwiązaniem, blog darmowy czy własny blog w który musisz zainwestować, zapraszam Cię do artykułu własny hosting czy darmowy blog?

Założenie własnego bloga – wstęp

Zanim zaczniesz czytać artykuł dotyczący zakładania własnego bloga, warto abyś rozróżniał podstawowe pojęcia dotyczące blogowania. Ten akapit został przeze mnie dopisany z powodu licznych pytań początkujących użytkowników, którzy nie rozumieją branżowej terminologii. Być może nie potrzebujesz czytać tego wstępu dla początkujących, wtedy przeskocz do następnego akapitu.

Podstawowym elementem jaki musi posiadać blog jest hosting i domena. Hosting jest miejscem w sieci, gdzie przechowywane są Twoje pliki. Domena to inaczej adres internetowy, po wpisaniu którego, użytkownik zostanie przekierowany na Twój hosting.

Jakie pliki należy umieścić na hostingu? Oczywiście pliki bloga. Każdy blog musi być obsługiwany przez jakiś system. Systemy te nazwane są w skrócie CMS. Są to gotowe „aplikacje” służące do zarządzania treścią. WordPress jest jednym z darmowych systemów CMS (czyli systemów zarządzania treścią). WordPress składa się z kilkudziesięciu/kilkuset plików, które będziesz musiał wrzucić na swój hosting, aby uruchomić blog.

Do uruchomienia będzie Ci potrzebny klient FTP. Jest to ogólna nazwa programów zapewniających połączenie między kontem hostingowym a Twoim komputerem. Dzięki klientowi FTP będziesz mógł wgrać pliki ze swojego dysku (pliki bloga) na konto hostingowe (do internetu).

Każdy blog musi być podpięty do bazy danych MySQL. Pliki z jakich blog jest zbudowany zapewniają tylko architekturę i funkcjonalności. Wszelkie artykuły i wpisy jakie umieścisz na swoim blogu będą przechowywane w bazie danych MySQL. A więc ostatecznie blog musi być podpięty do jakiejś bazy MySQL.

założenie bloga

Hosting, domenę oraz bazę MySQL możesz wykupić  u wielu firm hostingowych. Warto porównać ich oferty ponieważ każdy usługodawca zapewnia inne parametry za inną cenę. W tym artykule opiszę tworzenie bloga opartego na silniku WordPress, z hostingiem i bazą danych kupioną w firmie Proserwer i domeną kupioną w firmie ovh.

Tematyka – przygotowania

Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do założenia bloga jest wybranie odpowiedniej tematyki. Bloga można prowadzić o wszystkim. Jego tematykę warto powiązać z zainteresowaniami oraz niszami tematycznymi, które aktualnie obowiązują. Jeżeli chcesz wiedzieć o czym pisać bloga przeczytaj artykuł na jaki temat założyć bloga. Jeżeli brakuje Ci tematu, możesz rzucić okiem na przykładową listę tematów, które na pewno odniosą sukces.

Rejestracja domeny

Jeżeli masz w głowie koncepcję tematyki swojego przyszłego bloga, czas zainteresować się domeną. Dobra domena jest krótka, łatwa do zapamiętania i zawiera w sobie słowo kluczowe kojarzące się z blogiem. Znacznie usprawni to pozycjonowanie i pozwoli w łatwy sposób zapamiętać nazwę domeny Twoim czytelnikom. Więcej o wyborze domeny znajdziesz w artykule: jak wybrać dobrą domenę?

Domenę możesz zarejestrować w wielu firmach. Porządnym i tanim serwisem do rejestracji domen jest ovh.pl. Rejestracja domeny .pl to koszt około 12 złotych. Zawsze korzystam z usług tego serwisu. Rejestracja zawsze jest bardzo tania jeżeli rejestrujesz nową domenę. Koszt odnowienia domeny (czyli przedłużenia jej na kolejny rok) to większy koszt rzędu 60-90zł zależnie od serwisu.

Wybór hostingu

Blog na własnym hostingu kosztuje, jednak posiada wiele kluczowych plusów. Masz pełną władzę nad blogiem, możesz go w dowolny sposób edytować i nim zarządzać.

Zakładając bloga wystarczy Ci na początku najtańszy hosting. Szukając hostingu zwracaj uwagę na dostęp do PHP, możliwość podpięcia domeny oraz na przynajmniej jedno konto MySQL. Te podstawowe parametry dostarcza praktycznie każdy płatny hosting, nawet jeżeli jest bardzo tani (3zł miesiąc). Osobiście zakładając różne małe blogi często korzystałem z usług serwisu proserwer.pl. Ceny są dość niskie i dla zainteresowanych można płacić SMSem (nie nie, to nie żadna reklama z mojej strony).

Na miesięczny transfer jak i pojemność konta na początku nie musisz zwracać uwagi (ważne aby zmieścił się skrypt np wordpress). Płatne konta w granicach 3-5zł miesięcznie zapewniają odpowiednią ilość miejsca. W razie wzrostu popularności bloga zastanowisz się nad poszerzeniem oferty hostingowej. Nie ma sensu od samego początku płacić 30zł miesięcznie za hosting, skoro nie wiadomo jak będzie prosperował blog.

Wybór skryptu CMS

Nie możesz napisać własnego bloga, ponieważ zapewne nie umiesz programować. Z pomocą przyjdą Ci gotowe skrypty służące do prowadzenia blogów. Najbardziej znanym systemem zarządzania treścią dla blogów jest skrypt WordPress. Bardzo dużo blogów jak i zwykłych serwisów dostępnym w internecie jest postawionych właśnie na nim.

WordPress jest dobrym wyborem ponieważ jest prosty i łatwy do skonfigurowania. Udostępnia wiele gotowych funkcji i wtyczek a co najważniejsze jest całkowicie darmowy!

WordPressa możesz pobrać z adresu: http://wordpress.org/download/

Podpięcie domeny do hostingu

Zaloguj się do swojego kotna hostingowego. Znajdź opcję podepnij domenę (może znajdować się w tzw. CPanel czyli panelu kontrolnym). Podpinasz taką samą domenę jaką zarejestrowałeś w pierwszym kroku, dajmy na to mojadomena.pl. Oprócz tego musisz ustawić hasło FTP dla domeny.

podpięcie domeny

Po podpięciu domeny na serwerze, należy ustawić jej odpowiednie adresy DNS, tak aby wskazywały na Twoje konto hostingowe. Każda firma hostingowa ma inne adresy DNS. Dla przykładu firma proserwer posiada DNS: ns1.proserwer.pl oraz ns2.proserwer.pl. Informacje o adresach DNS zawsze są ogólnodostępne dla klientów.

Zaloguj się do serwisu gdzie zarejestrowałeś domenę i odszukaj opcję Zmień adresy DNS. Wpisz adresy DNS własnego hostingu i zapisz zmiany.

zmiana dns domeny

Zmiana adresów DNS może trwać nawet do 48 godzin, nie jest to zabieg natychmiastowy.

Wgranie skryptu na serwer

Pobrany skrypt WordPressa należy wgrać na konto hostingowe, posługując się klientem FTP. Klient FTP umożliwia wysyłanie i pobieranie plików z Twojego serwera (hostingu) na Twój komputer. Dobrym klientem FTP jest program FileZilla. Dane do FTP znajdziesz logując się na konto hostingowe. Aby się zalogować poprzez FileZille do konta FTP potrzebujesz adresu serwera (może to być nazwa podpiętej domeny czyli mojadomena.pl), login użytkownika oraz hasło.

Pamiętaj, że dane którymi logujesz się do klienta FTP  są inne niż te, którymi logujesz się w panelu hostingu. Przykładowo: w firmie proserwer.pl dane logowania FTP znajdziesz w zakłdace: moje serwery > admin > zakładki dane serwera oraz FTP.

Dodatkiem znacznie ułatwiającym proces wgrywania silnika WordPress na konto hostingowe jest zakładka instalator stron. Jest to opcja pozwalająca na automatyczne zainstalowanie gotowych, znanych, darmowych skryptów zarządzania treścią. Do wyboru mamy zarówno WordPress jak i różne skrypty służące do prowadzenia for internetowych. Po wybraniu opcji instalacji automatycznej nie będziesz musiał martwić się ręcznym wgrywaniem plików FileZillą. Nie testowałem tego narzędzia, zawsze wgrywałem pliki WordPressa ręcznie.

wgranie plików na serwer

Ponieważ zmiana DNS i podpięcie domeny trwa czasem do 48 godzin, dlatego jest kilka adresów serwera Twojego konta hostingowego. Pierwszym jest Twoja nowo podpięta domena, ale zawsze istnieją też inne darmowe z których mógł byś korzystać w wypadku kiedy nie kupujesz płatnej domeny.

Wszystkie pliki WordPressa wgrywasz za pomocą klienta FTP do katalogu /mojadomena.pl/public_html/.

Tworzenie bazy danych

Każdy CMS korzysta z bazy danych MySQL. W CPanel odnajdź zakładkę bazy danych MySQL i utwórz bazę o dowolnej nazwie. Następnie musisz utworzyć użytkownika bazy danych wraz z hasłem. Kolejnym krokiem jest przypisanie utworzonego użytkownika do utworzonej wcześniej bazy. Po tym zabiegu zapisz sobie nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy oraz jego hasło.

Konfiguracja bloga

Wpisz w adresie przeglądarki nazwę Twojej domeny. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem i odczekałeś 4-48h na rozgłoszenie adresów DNS domeny, powinieneś ujrzeć logo WordPressa i komunikat zachęcający do rozpoczęcia konfiguracji. Jeżeli widzisz biały ekran to prawdopodobnie wgrałeś pliki do złego katalogu klientem FTP. Jeżeli widzisz błąd, że strona nie została odnaleziona, prawdopodobnie źle zaparkowałeś domenę lub źle ustawiłeś adresy DNS.

Pierwsza konfiguracja WordPressa jest prosta. Najważniejszym krokiem jest wpisanie danych potrzebnych do połączenia z bazą danych MySQL. Host bazy danych (adres) to localhost, czyli adres tej samej maszyny na której stoi hosting. Ponieważ posiadasz hosting i bazę MySQL od tego samego operatora, możesz wpisać localhost, w przeciwnym wypadku mógł byś wpisać adres IP zewnętrznego serwera MySQL.

Po ukończeniu tej czynności, Twój blog jest gotowy do działania. Zaloguj się do panelu administratora, zmień szablon i zacznij dodawać artykuły!

Użytkownik IREK napisał:

22 sierpnia 2014


klarownie czytelnie opisany sposób działania. Będąc laikiem myślę że sobie według tego opisu poradzę dziękuję Ireneusz Borycki

Użytkownik Alicja napisał:

04 września 2014


Witam. Co sadzisz o hostingu http://hostinghouse.pl/oferta/serwery-wirtualne/?
Nie wiem, czy 1GB pojemności i 30 GB transferu pozwoli na prowadzenie 2 blogów?

Użytkownik Karol napisał:

04 września 2014


Cześć. Na początku 30GB transferu miesięcznie wystarczy. W miarę rozwoju blogów prawdopodobnie będziesz musiała zwiększyć miesięczny transfer. O pojemność konta się nie martw, 1GB to wystarczająca ilość miejsca nawet na kilka blogów.

Użytkownik Alicja napisał:

04 września 2014


Bardzo dziękuję ;) Nie podziewałam się tak szybkiej odpowiedzi. Właśnie zdecydowałam się na przeniesienie bloga na własny hosting. Jeszcze jedno pytanie, posty z bloggera muszę przenosić ręcznie na zasadzie kopiowania?

Użytkownik Karol napisał:

04 września 2014


Posty z Bloggera możesz zaimportować do WordPressa przechodząc do menu „Narzędzia > Import > Blogger”.

Użytkownik Alicja napisał:

04 września 2014


Możesz polecić innego klienta FTP? File Zilla nie chce mnie połączyć :/

@Karol: Nie ma lepszego klienta FTP. Prawdopodobnie wpisujesz złe dane ^^.

Użytkownik austra napisał:

11 września 2014


Kurczę, to się wydaje mega kosztowne – domena, hosting, do tego jeszcze czytam, że potrzebny będzie jakiś MySQL. :(

Użytkownik Karol napisał:

11 września 2014


Usługa bazy danych (MySQL) wliczona jest w hosting. Najtańszy hosting + MySQL kosztuje około 5zł miesięcznie i parametrami wystarczy na nowego małego bloga. Do tego domena kupowana osobno, około 70zł na rok (podczas pierwszej rejestracji w pierwszym roku o wiele mniej około 30zł).
W miarę rozwoju bloga łatwo doprowadzić do sytuacji aby z reklam zarabiać chociaż te ponad 20zł miesięcznie i już cały blog sam siebie utrzymuje, od tego nie daleka droga aby osiągnąć łatwy pasywny zysk.

Użytkownik Mateusz napisał:

26 listopada 2014


Naprawdę świetny poradnik, ale mam wrażenie, że trochę zbyt skomplikowany dla osób początkujących.

Użytkownik Ellia napisał:

30 listopada 2014


Witam
jestem początkującym użytkownikiem wordpresa i chciałam prosić o pomoc ponieważ widzę ,że opanowałeś go świetnie. Mam założony serwer na swoim komputerze i zaczęłam pracę nad moim blogiem , jednak przyszedł mi do głowy pomysł na jeszcze innego bloga. Czy mogę w takim razie założyć dwie niezależne od siebie strony na tym moim serwerze? Jeśli tak to proszę o wskazówki.

Pozdrawiam serdecznie.
Gratuluję Twojej strony i życzę sukcesów.

Użytkownik Karol napisał:

30 listopada 2014


Cześć. Jeżeli postawiłaś blog u siebie na komputerze, rozumiem że postawiłaś go na lokalnym serwerze WWW typu XAMPP? Czy blog jest postawiony lokalny na komputerze, czy globalnie w sieci na jakimś hostingu, możesz posiadać nieograniczoną ilość blogów w jednym miejscu, jeżeli tylko pozwolą Ci ograniczenia pojemności, transferu, kont MySQL oraz subdomen. Lokalnie wszystkie te ograniczenia nie istnieją.

Pliki nowego bloga kopiujesz po prostu do innego katalogu. Tworzysz dla niego osobny adres, osobne konto użytkownika bazy danych oraz osobną bazę danych. Wszystkie te czynności wykonasz w prosty sposób. Blog może być dostępny np. pod adresem 127.0.0.1/blog1 oraz 127.0.0.1/blog2. Adres bloga i podkatalog w jakim znajdują się jego pliki wpisujesz podczas pierwszej konfiguracji WordPressa. W razie problemów zachęcam do kontaktu e-mail. Pozdrawiam

Użytkownik aga napisał:

02 grudnia 2014


Cześć!

będę prowadzić blog po polsku i po angielsku, czy jest taka możliwość na wordpress.com?
i czy lepiej wybrać rozszerzenie .pl czy .pl.com?
(com jest już zajęte).
będę wdzięczna za odp:)

Pozdrawiam:)

Użytkownik Karol napisał:

02 grudnia 2014


Cześć. Istnieje wiele wtyczek do WordPressa, umożliwiających prowadzenie bloga w dwóch językach. Jeżeli nie jest to blog biznesowy/firmowy a będziesz go prowadzić w ramach hobby, rozważ założenie dwóch osobnych blogów. Zyski będą na pewno większe a przede wszystkim będzie łatwiej je pozycjonować. Nie wiem czy Wordpres.com ma taką możliwość, być może da się dograć do niego odpowiednie wtyczki? Polecałbym jednak od razu założyć własny blog WordPress (na własnym serwerze) niż korzystać z usług serwisu WordPress.com.

Sprawa domeny wygląda bardziej skomplikowanie. Na polski blog polecałbym „.pl”, na angielski „.com”. Na pewno nie zdecydowałbym się na połączenie domen w stylu „.com.pl”, ponieważ niepotrzebnie wydłużają adres. Jeżeli będzie to jeden blog w dwóch językach, wybrałbym domenę taką na jaki rynek bardziej się nastawiam. Wykalkuluj jakich użytkowników będziesz się spodziewać w większej ilości. Jeżeli robisz stronę produktu/usługi typowo globalnej no to „.com”. Jeżeli klientami/czytelnikami będą raczej Polacy, a angielska wersja będzie dedykowana dla węższego grona odbiorców wtedy postaw na „.pl”.

Jak widzisz domeny budzą wiele kontrowersji i problemów. Nie ma jedynego słusznego rozwiązania. W każdy sposób jesteś w stanie osiągnąć sukces. Rozważ jednak dwa osobne blogi, z powodów trudności z pozycjonowaniem. Pozdrawiam

Użytkownik Anonim napisał:

15 stycznia 2015


A ja właśnie od niedawna jestem szczęśliwą posiadaczką bloga. Wiele dowiedziałem się z tego posta. Dziękuje :-)

Użytkownik ola napisał:

19 stycznia 2015


Witam, poruszając się zgodnie z Twoimi radami próbowałam stworzyć własny blog (chcę przenieść swój na własną stronkę). Robiłam wszystko krok, po kroku. Mam domenę, mam hosting, odczekałam 2 dni i…nic moja strona nie pojawia się w wyszukiwarce. Sprawdziłam to, co proponowałeś sprawdzić i nie zauważyłam błędu. Co może być nie tak? (Dodam,że jestem kompletnym laikiem).
Z góry dzięki za pomoc.

Użytkownik Karol napisał:

19 stycznia 2015


Cześć. Cała reszta działa? Zanim blog pojawi się w wyszukiwarce Google może minąć wiele czasu, od miesiąc do kilku miesięcy. Możesz przyśpieszyć ten proces zdobywając baclinki (jest na tym blogu artykuł o tym) oraz dodając stronę do Google Webmaster Tools. Na pewno nie spodziewaj się, że Google będzie uwzględniać Twoją stronę wcześniej niż 3-5 tygodni po założeniu.

Użytkownik Ola napisał:

20 stycznia 2015


Dzięki za pocieszenie :) Otrzymałam maila, że serwer z domeną się dogadali i się połączyli. Chciałam stworzyć stronę „wizualną”,wgrałam wordpress i mysql. Chciałam jakoś to dokończyć. Czy przypadkiem- ja debil informatyczny (piszę to z całą świadomością) mam wejść tam jakoś inaczej? Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Użytkownik Karol napisał:

20 stycznia 2015


Odezwij się do mnie poprzez formularz, ktory znajdziesz w dziale kontakt. Dołącz do wiadomości link do swojego bloga, muszę zobaczyc jak to wygląda. Z opisu jest trudno cokolwiek stwierdzić.

Użytkownik Telki napisał:

01 lutego 2015


Witam,

tworzę właśnie bloga na hostingu płatnym. Czy moją domenę powinnam podpiąć czy zaparkować? Czy domena powinna kierować na w katalogu public_html i w tym katalogu powinnam zainstalować skrypt, czy też np. w podkatalogu (folderze) public_html/www.telki.pl.

Dziękuję i pozdrawiam

Użytkownik Karol napisał:

02 lutego 2015


Cześć, twoja domena powinna zostać PODPIĘTA do hostingu. Wtedy zgodnie z Twoimi spostrzeżeniami będzie prowadzić do katalogu „public_html/telki.pl”. To do tego folderu wrzucasz wszystkie pliki WordPressa lub jakiegoś innego silnika, na który się zdecydujesz.

Po podpięciu domeny, katalog na pliki o takiej samej nazwie jak domena zostanie wygenerowany automatycznie. Pozdrawiam

Użytkownik Magda napisał:

15 lutego 2015


Witam, mam problem, zrobiłam wszystko tak jak w tej instrukcji, ale strona nie jest widoczna w przeglądarce jako www. … .pl (domena), tylko jako www. … .xaa.pl (serwer). Dlaczego tak jest?

Użytkownik Karol napisał:

15 lutego 2015


Dzień dobry, prawdopodobnie nie podpięłaś domeny. Jeżeli ją podpiłęłaś to prawdopodobnie wgrałaś pliki strony do złego katalogu. Pliki strony należy wrzucić do katalogu o takiej samej nazwie jak nazwa domeny np. /public_html/domena.pl/. Prawdopodobnie wrzuciłaś pliki do /public_html/. W razie problemów proszę o kontakt mailowy z dokładniejsyzm opisem problemu/konfiguracji.

Użytkownik Amadeusz Szydłowski napisał:

07 marca 2015


Podszedłeś do tematu bardzo szczegółowo jeżeli chodzi o techniczne aspekty zakładania bloga. Osobiście prowadzę od jakiegoś czasu bloga na wordpressie na własnej domenie i hostingu i uważam, że jeżeli blogowanie traktujemy powaznie to jest to najlepsze rozwiązanie. Co do hostingu to mam doświadczenie osobiście tylko z home.pl, ale polecił mi je kolega, który tworzy strony www i ma do czynienia z naprawdę przeróżnymi hostingami. Ludzie narzekaja, że wysokie ceny, jednak kiedy mamy kilkanaście domen to cena jednostkowa spada – tak jest w moim przypadu i dlatego jest to dla mnie opłacalne.

Użytkownik Becky napisał:

12 marca 2015


Jesteś genialny bo chyba załapałam :-)

Użytkownik Violetta napisał:

31 marca 2015


Witaj, długo dojrzewałam do założenia bloga . Niby już wiedziałam , jak to zrobić (nadmieniam iz to mój pierwszy blog i jestem laikiem) ,ale po przeczytaniu Twojego poradnika (jest napisany świetnie i ) zwątpiłam czy dam radę z tym ruszyć. Pojęcia mnie powaliły i juz sama nie wiem czy skorzystać z gotowego szablonu czy na własnej domenie :(

Użytkownik Karol napisał:

01 kwietnia 2015


Cześć, zawsze trzeba próbować! Jeżeli trafisz na problemy zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże. Można szukać pomocy w poradnikach i na wielu forach dla webmasterów. Zakładanie bloga to operacja jednorazowa, a późniejsza satysfakcja jest ogromna :)!

Użytkownik Anna napisał:

17 kwietnia 2015


Witam
Długo już szukam informacji na temat zakładania PŁATNEGO bloga i zawsze powalały mnie te niezrozumiałe pojęcia. Po przeczytaniu Twojego poradnika nareszcie zrozumiałam ( chociaż odrobinę ) o co tu chodzi. Myślę jednak, że założenie bloga ( te domeny i inne dziwne rzeczy ) zwalę na barki jakiegoś speca. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć gdzie takowego znaleźć?

Użytkownik Kasia napisał:

28 kwietnia 2015


Hej :) A ja bym chciala przeniesc sie z bloog.pl na wlasna domene. Tylko, ze nie chce stracic wszystkich wpisow i komentarzy. Chcialabym zrobic to jakos „bezbolesnie”. Niestety na bloog.pl wszystko dziala jako do dup* i kompletnie mi to nie wychodzi :( Znasz jakis maiczny sposob?

Użytkownik Domeny napisał:

27 maja 2015


Zdecydowanie dobry poradnik i osoby zastanawiające się nad własnym blogiem powinny przeczytać ten poradnik.

Użytkownik Basia napisał:

27 maja 2015


Bardzo dziękuję za ten wpis! Obszerne omówienie tematu z KONKRETNYMI wskazówkami! Tego mi było trzeba! Dzięki Tobie przestałam się bać założenia bloga na własnej domenie. Pozdrawiam

1 2 3

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!