Jak założyć bloga na własnym serwerze?

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Studia i praca

Zastanawiasz się jak założyć bloga na własnym hostingu? Wiele osób myśli, że nie mogą posiadać bloga jeżeli nie umieją tworzyć stron. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Posiadanie bloga na własnym serwerze niesie ze sobą szereg kluczowych plusów.

Jeżeli zastanawiasz się co będzie lepszym rozwiązaniem, blog darmowy czy własny blog w który musisz zainwestować, zapraszam Cię do artykułu własny hosting czy darmowy blog?

Założenie własnego bloga – wstęp

Zanim zaczniesz czytać artykuł dotyczący zakładania własnego bloga, warto abyś rozróżniał podstawowe pojęcia dotyczące blogowania. Ten akapit został przeze mnie dopisany z powodu licznych pytań początkujących użytkowników, którzy nie rozumieją branżowej terminologii. Być może nie potrzebujesz czytać tego wstępu dla początkujących, wtedy przeskocz do następnego akapitu.

Podstawowym elementem jaki musi posiadać blog jest hosting i domena. Hosting jest miejscem w sieci, gdzie przechowywane są Twoje pliki. Domena to inaczej adres internetowy, po wpisaniu którego, użytkownik zostanie przekierowany na Twój hosting.

Jakie pliki należy umieścić na hostingu? Oczywiście pliki bloga. Każdy blog musi być obsługiwany przez jakiś system. Systemy te nazwane są w skrócie CMS. Są to gotowe „aplikacje” służące do zarządzania treścią. WordPress jest jednym z darmowych systemów CMS (czyli systemów zarządzania treścią). WordPress składa się z kilkudziesięciu/kilkuset plików, które będziesz musiał wrzucić na swój hosting, aby uruchomić blog.

Do uruchomienia będzie Ci potrzebny klient FTP. Jest to ogólna nazwa programów zapewniających połączenie między kontem hostingowym a Twoim komputerem. Dzięki klientowi FTP będziesz mógł wgrać pliki ze swojego dysku (pliki bloga) na konto hostingowe (do internetu).

Każdy blog musi być podpięty do bazy danych MySQL. Pliki z jakich blog jest zbudowany zapewniają tylko architekturę i funkcjonalności. Wszelkie artykuły i wpisy jakie umieścisz na swoim blogu będą przechowywane w bazie danych MySQL. A więc ostatecznie blog musi być podpięty do jakiejś bazy MySQL.

założenie bloga

Hosting, domenę oraz bazę MySQL możesz wykupić  u wielu firm hostingowych. Warto porównać ich oferty ponieważ każdy usługodawca zapewnia inne parametry za inną cenę. W tym artykule opiszę tworzenie bloga opartego na silniku WordPress, z hostingiem i bazą danych kupioną w firmie Proserwer i domeną kupioną w firmie ovh.

Tematyka – przygotowania

Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do założenia bloga jest wybranie odpowiedniej tematyki. Bloga można prowadzić o wszystkim. Jego tematykę warto powiązać z zainteresowaniami oraz niszami tematycznymi, które aktualnie obowiązują. Jeżeli chcesz wiedzieć o czym pisać bloga przeczytaj artykuł na jaki temat założyć bloga. Jeżeli brakuje Ci tematu, możesz rzucić okiem na przykładową listę tematów, które na pewno odniosą sukces.

Rejestracja domeny

Jeżeli masz w głowie koncepcję tematyki swojego przyszłego bloga, czas zainteresować się domeną. Dobra domena jest krótka, łatwa do zapamiętania i zawiera w sobie słowo kluczowe kojarzące się z blogiem. Znacznie usprawni to pozycjonowanie i pozwoli w łatwy sposób zapamiętać nazwę domeny Twoim czytelnikom. Więcej o wyborze domeny znajdziesz w artykule: jak wybrać dobrą domenę?

Domenę możesz zarejestrować w wielu firmach. Porządnym i tanim serwisem do rejestracji domen jest ovh.pl. Rejestracja domeny .pl to koszt około 12 złotych. Zawsze korzystam z usług tego serwisu. Rejestracja zawsze jest bardzo tania jeżeli rejestrujesz nową domenę. Koszt odnowienia domeny (czyli przedłużenia jej na kolejny rok) to większy koszt rzędu 60-90zł zależnie od serwisu.

Wybór hostingu

Blog na własnym hostingu kosztuje, jednak posiada wiele kluczowych plusów. Masz pełną władzę nad blogiem, możesz go w dowolny sposób edytować i nim zarządzać.

Zakładając bloga wystarczy Ci na początku najtańszy hosting. Szukając hostingu zwracaj uwagę na dostęp do PHP, możliwość podpięcia domeny oraz na przynajmniej jedno konto MySQL. Te podstawowe parametry dostarcza praktycznie każdy płatny hosting, nawet jeżeli jest bardzo tani (3zł miesiąc). Osobiście zakładając różne małe blogi często korzystałem z usług serwisu proserwer.pl. Ceny są dość niskie i dla zainteresowanych można płacić SMSem (nie nie, to nie żadna reklama z mojej strony).

Na miesięczny transfer jak i pojemność konta na początku nie musisz zwracać uwagi (ważne aby zmieścił się skrypt np wordpress). Płatne konta w granicach 3-5zł miesięcznie zapewniają odpowiednią ilość miejsca. W razie wzrostu popularności bloga zastanowisz się nad poszerzeniem oferty hostingowej. Nie ma sensu od samego początku płacić 30zł miesięcznie za hosting, skoro nie wiadomo jak będzie prosperował blog.

Wybór skryptu CMS

Nie możesz napisać własnego bloga, ponieważ zapewne nie umiesz programować. Z pomocą przyjdą Ci gotowe skrypty służące do prowadzenia blogów. Najbardziej znanym systemem zarządzania treścią dla blogów jest skrypt WordPress. Bardzo dużo blogów jak i zwykłych serwisów dostępnym w internecie jest postawionych właśnie na nim.

WordPress jest dobrym wyborem ponieważ jest prosty i łatwy do skonfigurowania. Udostępnia wiele gotowych funkcji i wtyczek a co najważniejsze jest całkowicie darmowy!

WordPressa możesz pobrać z adresu: http://wordpress.org/download/

Podpięcie domeny do hostingu

Zaloguj się do swojego kotna hostingowego. Znajdź opcję podepnij domenę (może znajdować się w tzw. CPanel czyli panelu kontrolnym). Podpinasz taką samą domenę jaką zarejestrowałeś w pierwszym kroku, dajmy na to mojadomena.pl. Oprócz tego musisz ustawić hasło FTP dla domeny.

podpięcie domeny

Po podpięciu domeny na serwerze, należy ustawić jej odpowiednie adresy DNS, tak aby wskazywały na Twoje konto hostingowe. Każda firma hostingowa ma inne adresy DNS. Dla przykładu firma proserwer posiada DNS: ns1.proserwer.pl oraz ns2.proserwer.pl. Informacje o adresach DNS zawsze są ogólnodostępne dla klientów.

Zaloguj się do serwisu gdzie zarejestrowałeś domenę i odszukaj opcję Zmień adresy DNS. Wpisz adresy DNS własnego hostingu i zapisz zmiany.

zmiana dns domeny

Zmiana adresów DNS może trwać nawet do 48 godzin, nie jest to zabieg natychmiastowy.

Wgranie skryptu na serwer

Pobrany skrypt WordPressa należy wgrać na konto hostingowe, posługując się klientem FTP. Klient FTP umożliwia wysyłanie i pobieranie plików z Twojego serwera (hostingu) na Twój komputer. Dobrym klientem FTP jest program FileZilla. Dane do FTP znajdziesz logując się na konto hostingowe. Aby się zalogować poprzez FileZille do konta FTP potrzebujesz adresu serwera (może to być nazwa podpiętej domeny czyli mojadomena.pl), login użytkownika oraz hasło.

Pamiętaj, że dane którymi logujesz się do klienta FTP  są inne niż te, którymi logujesz się w panelu hostingu. Przykładowo: w firmie proserwer.pl dane logowania FTP znajdziesz w zakłdace: moje serwery > admin > zakładki dane serwera oraz FTP.

Dodatkiem znacznie ułatwiającym proces wgrywania silnika WordPress na konto hostingowe jest zakładka instalator stron. Jest to opcja pozwalająca na automatyczne zainstalowanie gotowych, znanych, darmowych skryptów zarządzania treścią. Do wyboru mamy zarówno WordPress jak i różne skrypty służące do prowadzenia for internetowych. Po wybraniu opcji instalacji automatycznej nie będziesz musiał martwić się ręcznym wgrywaniem plików FileZillą. Nie testowałem tego narzędzia, zawsze wgrywałem pliki WordPressa ręcznie.

wgranie plików na serwer

Ponieważ zmiana DNS i podpięcie domeny trwa czasem do 48 godzin, dlatego jest kilka adresów serwera Twojego konta hostingowego. Pierwszym jest Twoja nowo podpięta domena, ale zawsze istnieją też inne darmowe z których mógł byś korzystać w wypadku kiedy nie kupujesz płatnej domeny.

Wszystkie pliki WordPressa wgrywasz za pomocą klienta FTP do katalogu /mojadomena.pl/public_html/.

Tworzenie bazy danych

Każdy CMS korzysta z bazy danych MySQL. W CPanel odnajdź zakładkę bazy danych MySQL i utwórz bazę o dowolnej nazwie. Następnie musisz utworzyć użytkownika bazy danych wraz z hasłem. Kolejnym krokiem jest przypisanie utworzonego użytkownika do utworzonej wcześniej bazy. Po tym zabiegu zapisz sobie nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy oraz jego hasło.

Konfiguracja bloga

Wpisz w adresie przeglądarki nazwę Twojej domeny. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem i odczekałeś 4-48h na rozgłoszenie adresów DNS domeny, powinieneś ujrzeć logo WordPressa i komunikat zachęcający do rozpoczęcia konfiguracji. Jeżeli widzisz biały ekran to prawdopodobnie wgrałeś pliki do złego katalogu klientem FTP. Jeżeli widzisz błąd, że strona nie została odnaleziona, prawdopodobnie źle zaparkowałeś domenę lub źle ustawiłeś adresy DNS.

Pierwsza konfiguracja WordPressa jest prosta. Najważniejszym krokiem jest wpisanie danych potrzebnych do połączenia z bazą danych MySQL. Host bazy danych (adres) to localhost, czyli adres tej samej maszyny na której stoi hosting. Ponieważ posiadasz hosting i bazę MySQL od tego samego operatora, możesz wpisać localhost, w przeciwnym wypadku mógł byś wpisać adres IP zewnętrznego serwera MySQL.

Po ukończeniu tej czynności, Twój blog jest gotowy do działania. Zaloguj się do panelu administratora, zmień szablon i zacznij dodawać artykuły!

Użytkownik Ola napisał:

20 stycznia 2015


Dzięki za pocieszenie :) Otrzymałam maila, że serwer z domeną się dogadali i się połączyli. Chciałam stworzyć stronę „wizualną”,wgrałam wordpress i mysql. Chciałam jakoś to dokończyć. Czy przypadkiem- ja debil informatyczny (piszę to z całą świadomością) mam wejść tam jakoś inaczej? Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Użytkownik Karol napisał:

20 stycznia 2015


Odezwij się do mnie poprzez formularz, ktory znajdziesz w dziale kontakt. Dołącz do wiadomości link do swojego bloga, muszę zobaczyc jak to wygląda. Z opisu jest trudno cokolwiek stwierdzić.

Użytkownik Telki napisał:

01 lutego 2015


Witam,

tworzę właśnie bloga na hostingu płatnym. Czy moją domenę powinnam podpiąć czy zaparkować? Czy domena powinna kierować na w katalogu public_html i w tym katalogu powinnam zainstalować skrypt, czy też np. w podkatalogu (folderze) public_html/www.telki.pl.

Dziękuję i pozdrawiam

Użytkownik Karol napisał:

02 lutego 2015


Cześć, twoja domena powinna zostać PODPIĘTA do hostingu. Wtedy zgodnie z Twoimi spostrzeżeniami będzie prowadzić do katalogu „public_html/telki.pl”. To do tego folderu wrzucasz wszystkie pliki WordPressa lub jakiegoś innego silnika, na który się zdecydujesz.

Po podpięciu domeny, katalog na pliki o takiej samej nazwie jak domena zostanie wygenerowany automatycznie. Pozdrawiam

Użytkownik Magda napisał:

15 lutego 2015


Witam, mam problem, zrobiłam wszystko tak jak w tej instrukcji, ale strona nie jest widoczna w przeglądarce jako www. … .pl (domena), tylko jako www. … .xaa.pl (serwer). Dlaczego tak jest?

Użytkownik Karol napisał:

15 lutego 2015


Dzień dobry, prawdopodobnie nie podpięłaś domeny. Jeżeli ją podpiłęłaś to prawdopodobnie wgrałaś pliki strony do złego katalogu. Pliki strony należy wrzucić do katalogu o takiej samej nazwie jak nazwa domeny np. /public_html/domena.pl/. Prawdopodobnie wrzuciłaś pliki do /public_html/. W razie problemów proszę o kontakt mailowy z dokładniejsyzm opisem problemu/konfiguracji.

Użytkownik Amadeusz Szydłowski napisał:

07 marca 2015


Podszedłeś do tematu bardzo szczegółowo jeżeli chodzi o techniczne aspekty zakładania bloga. Osobiście prowadzę od jakiegoś czasu bloga na wordpressie na własnej domenie i hostingu i uważam, że jeżeli blogowanie traktujemy powaznie to jest to najlepsze rozwiązanie. Co do hostingu to mam doświadczenie osobiście tylko z home.pl, ale polecił mi je kolega, który tworzy strony www i ma do czynienia z naprawdę przeróżnymi hostingami. Ludzie narzekaja, że wysokie ceny, jednak kiedy mamy kilkanaście domen to cena jednostkowa spada – tak jest w moim przypadu i dlatego jest to dla mnie opłacalne.

Użytkownik Becky napisał:

12 marca 2015


Jesteś genialny bo chyba załapałam :-)

Użytkownik Violetta napisał:

31 marca 2015


Witaj, długo dojrzewałam do założenia bloga . Niby już wiedziałam , jak to zrobić (nadmieniam iz to mój pierwszy blog i jestem laikiem) ,ale po przeczytaniu Twojego poradnika (jest napisany świetnie i ) zwątpiłam czy dam radę z tym ruszyć. Pojęcia mnie powaliły i juz sama nie wiem czy skorzystać z gotowego szablonu czy na własnej domenie :(

Użytkownik Karol napisał:

01 kwietnia 2015


Cześć, zawsze trzeba próbować! Jeżeli trafisz na problemy zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże. Można szukać pomocy w poradnikach i na wielu forach dla webmasterów. Zakładanie bloga to operacja jednorazowa, a późniejsza satysfakcja jest ogromna :)!

Użytkownik Anna napisał:

17 kwietnia 2015


Witam
Długo już szukam informacji na temat zakładania PŁATNEGO bloga i zawsze powalały mnie te niezrozumiałe pojęcia. Po przeczytaniu Twojego poradnika nareszcie zrozumiałam ( chociaż odrobinę ) o co tu chodzi. Myślę jednak, że założenie bloga ( te domeny i inne dziwne rzeczy ) zwalę na barki jakiegoś speca. Czy mógłbyś mi podpowiedzieć gdzie takowego znaleźć?

Użytkownik Kasia napisał:

28 kwietnia 2015


Hej :) A ja bym chciala przeniesc sie z bloog.pl na wlasna domene. Tylko, ze nie chce stracic wszystkich wpisow i komentarzy. Chcialabym zrobic to jakos „bezbolesnie”. Niestety na bloog.pl wszystko dziala jako do dup* i kompletnie mi to nie wychodzi :( Znasz jakis maiczny sposob?

Użytkownik Domeny napisał:

27 maja 2015


Zdecydowanie dobry poradnik i osoby zastanawiające się nad własnym blogiem powinny przeczytać ten poradnik.

Użytkownik Basia napisał:

27 maja 2015


Bardzo dziękuję za ten wpis! Obszerne omówienie tematu z KONKRETNYMI wskazówkami! Tego mi było trzeba! Dzięki Tobie przestałam się bać założenia bloga na własnej domenie. Pozdrawiam

Użytkownik Ania napisał:

16 czerwca 2015


Witaj, własnie dziś dziki twoim instrukcjom załozyłam własnego bloga, bo dotychczas bazowałam na „gotowcach” – dzięki. ;-)

Użytkownik Zosia napisał:

07 sierpnia 2015


Hej, Twój post bardzo mi się przydał. Właśnie zakładam swojego bloga na własnym hostingu i z własną domeną. Chciałam wgrać WordPressa. Wszystkie kroki przeszłam pomyślnie, ale kiedy już po przesłaniu klientem FTP WordPressa na serwer próbowałam wrzucić w przeglądarkę adres, który podałeś, aby zainstalować WordPressa, wyskoczyła mi tablica z informacją o jakimś błędzie. Zaczęłam googlować i gdzieś na jakiejś stronie opisującej proces instalacyjny WordPressa znalazłam, żeby usunąć z w FileZilla w dziale serwera folder (chyba) index.php. Usunęłam i teraz po wpisaniu nawy bloga w przeglądarkę pojawia mi się następujący komunikat „Brak łączenia się z bazą danych”. Już nic nie rozumiem. Czy znasz może rozwiązanie? Będę bardzo wdzięczna :)

Użytkownik rozczarowana napisał:

09 września 2015


Niestety, ale muszę napisać, że twój artykuł jest niekompletny. Na pewno nie nadaje się dla osób całkowicie początkujących, pomijasz w nim wiele ważnych, a drobnych kwestii. Nie wszyscy mają jako taką orientację, niektórzy robią cokolwiek tego typu pierwszy raz. To bardzo irytujące, ponieważ czytając go pierwszy raz sądziłam, że jest szczegółowy. Wykupiłam domenę i hosting-wydałam kasę, a teraz, postępując według twoich niekompletnych wskazówek, nie mogę wgrać Word Press na moje konto hostingowe oraz korzystając z usługi „Kreator stron” na proserwerze sprawiłam tylko, że mój adres choć wcześniej wyświetlał się w przeglądarce, teraz pokazuje, że go nie ma. Proszę zaznaczaj na początku artykułów do kogo są one skierowane, bo na pewno nie do zupełnych laików, a potem piszesz komuś tu przede mną, że musi pytać na forach internetowych- nie każdemu chce się w to aż tyle bawić, wiesz…

Użytkownik Paweł napisał:

18 października 2015


Witam,

Mam pewien problem. Zarejestrowałem domene na OVh, kupiłem sobie hosting na proserwerze i wgrałem swojego bloga. Wszystko super, przekierowania działają, ale chyba tylko mi. Części znajomym wyświetla się mój blog a części nie – mają komunikat o „pętli przekierowań” Czy orientujesz się o co może chodzić? Link do mojej strony podałem w polu „strona www”

Użytkownik Karol napisał:

23 października 2015


Cześć Paweł, wszystko wydaje się działać poprawnie. Jeżeli problem nadal występuje u Ciebie lub Twoich znajomych skontaktuj się ze mną e-mailowo.

Użytkownik pokrycia dachowe gonty bitumiczne napisał:

14 stycznia 2016


Czy tekst jest wartościowy i wiele wnosi? Nie wiem. Ale jest bardzo
ciekawy i dobrze napisany.

Użytkownik Magda napisał:

01 lutego 2016


HEj Karol ;-)Chcę stworzyć bloga na własnej domenie i hostingu. Cały czas zastanawiałam się, czy dam rade zrobić to wszystko sama od a do z, ale Twój artykuł uświadomił mnie, że najlepiej zlecić pomoc w wdrożeniu całej procedury informatykowi, czyż nie? Może być na zasadzie, ze krok po kroku pokaże nam jak to zrobić. Myślę, że dzięki temu oszczędzimy dużo czasu i niepotrzebnych nerwów . Czy zgadasz się ze mną, czy może uważasz, że mimo wszystko samemu należałoby spróbować? Jak dla mnie to trochę czarna magia :D

Użytkownik Radek napisał:

04 maja 2016


to i tak jest czarna magia chyba łatwiej zapłacić komuś i móc skupić się na meritum

Użytkownik Adam napisał:

04 lipca 2016


Hej! Ja z kolei chciałbym wiedzieć, czy możliwe jest umieszczenie WordPressa jako elementu html/css na podstronie mojej witryny? Jak to zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź

Użytkownik Karol napisał:

04 lipca 2016


@Adam
Nie jest to możliwe

Użytkownik Kuba napisał:

27 lipca 2016


witam, jak ustawić hasło FTP dla Domeny? Doszedłem do tego kroku lecz w podpunkcie „podpięcie domeny do hostingu” napisałeś tylko że trzeba to zrobić lecz nie napisałeś jak :( a dla laika jak ja to już za duży problem.

Użytkownik Weronika_z_Szangchaju napisał:

20 marca 2017


najważniejszym już teraz kryterium przy wyborze hostingu (a tych firmy jest już z 40 minimum) więc ceny są wszędzie podobne jest test bezawaryjności w ciągu ostatnich 365 dni w poprzednim roku. Stąd są portale które oceniają i pokazują takie rankingi w internecie. Jednym z TOP jest min. Gdański http://www.webd.pl – jeśli chodzi o tanie domeny w dłuższej perspektywie i hostingi już w ludzkich cenach jak za 4 czy 7zł miesięcznie… REKOMENDET :)

Użytkownik Patrycja napisał:

07 sierpnia 2017


Witam, dzięki twojemu art. postanowiłam założyć bloga. Robiłam wszystko krok po kroku ale cos poszło nie tak. Kiedy wpisałam nazwe swojej domeny do przeglądarki nie zobaczyłam loga wordpressa a witrynę proserwer z napisami: Gratulujemy! Twój hosting WWW już działa!
Na dobry początek …
Pierwszy raz korzystasz z naszych usług ? Nie wiesz co dalej ? Wejdź do naszego przewodnika po PROSERWER.pl
Możesz mi podpowiedzieć co poszło nie tak.

Użytkownik Karol napisał:

08 sierpnia 2017


@Patrycja
Na podstawie informacji, które podałaś, nie da się zgadnąć co poszło nie tak. Postaraj się ponownie wykonać instrukcje opisaną w artykule krok po kroku.

Użytkownik DARIA napisał:

01 stycznia 2018


znakomity artykuł nawet dla pani 50+, poradziłam sobie znakomicie/

Użytkownik Kasia napisał:

22 stycznia 2018


Witam,

Przeczytalam Pana post na temat zakladania blogow. Chcialabym spytac czy moglby mi Pan polecic kogos, kto zrobilby to dla mnie profesjonalnie-oczywiscie odplatnie, ale nie za jakies kolosalne pieniadze :) Chcialabym otworzyc bloga „na swoim” jak to ktos pieknie okreslil, ale komputery mnie nie lubia a ja ich nie rozumiem, wiec chcialabym, zeby to dla mnie ktos zrobil tak, zebym ja juz potem mogla tylko dodawac artykuly i zdjecia…A moze Pan osobiscie sie tym zajmuje? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz.
Pozdrawiam serdecznie,

Kasia

Użytkownik Karol napisał:

23 stycznia 2018


@Kasia
Cześć, niestety nie umiem polecić nikogo sensownego. Proponuję wypytać „znajomych informatyków”. Jest duużo firm, które zajmują się zakładaniem stron i blogów, jednak wtedy cena usługi może być dość znaczna. Ja niestety nie mam na tyle czasu aby podejmować się takich zleceń. Pozdrawiam!

Użytkownik Kasia napisał:

23 stycznia 2018


Dziekuje za odpowiedz, cos tam znalazlam, niestety nie mam tyle szcyescia i nie mam informatykow wsrod znajomych, wiec zwroce sie do firmy, ktora wykonuje takie uslugi ;)

Użytkownik Darius napisał:

24 kwietnia 2018


Witam.

Też mam problem z założeniem bloga „na swoim”, niestety nie jestem zbyt mądry jeśli chodzi o programowanie delikatnie mówiąc czy pisząc.

Mimo tego widzę, że porady tutaj zawarte są wartościowe i postaram się przyłożyć do tego, by założyć swojego bloga, jeśli mi się nie uda to jednak kogoś poproszę o płatną pomoc w tej kwestii.

Muszę założyć przynajmniej trzy blogi bo mam przynajmniej 3 ważkie tematy a nie korespondują za bardzo z sobą, mianowicie:

Blog religijny, który będzie pod adresem http://www.mojawiara.pl
Blog Biznesowy pod adresem http://www.dariussalamon.com
I blog – pisanie książki/ek pod adresem http://www.Dariuszsalaomon.pl

I teraz mam pytanie: a może zrobić te / minimum trzy bo mam więcej w planie / trzy lub więcej tematy na jednym blogu jednak ?? Zrobić na głównej stronie ” Guziki ” Tematyczne u góry strony i niech każdy klika w ten temat, który go zainteresuje? Plusem byłoby to, że niektórzy zajrzeliby i do sąsiednich blogów…- tematów na moim blogu.

Nie wiem czy to jest dobry pomysł…. Jak uważasz ?

Pozdrawiam i dziękuję za ten artykuł.

Darius Salamon

Użytkownik ewa napisał:

23 listopada 2018


Cześć Karol, Twój wpis znalazłam dzisiaj. Jest mądry i wspaniały. Bardzo Ci gratuluję.
Szkoda że było tak mało odzewu! No, ale nie rzuca się pereł…
Mam po Twoich wypowiedziach wielką ochotę na blog, ale chyba muszę chwilę poczekać i przeanalizować Twoje wszystkie sugestie,
Na przykład nie wiem, czy moje doświadczenie w sprawach damsko-męskich, zdrowotnych, savoir-vivre, kulinarnych, rodzinnych, socjalnych, prawnych i innych może mieć jakieś znaczenie w końcu różni nas co najmniej jedno pokolenie.
Dziękuję za inspirację.
Pozdrowienia i buziaki,
Ewa

Użytkownik Szymon Owedyk napisał:

15 czerwca 2019


Ja także postawiłem na blog na własnej domenie. I szybko zainstalowałem wszystko przez DirectAdmin. Czy ty też polecasz takie rozwiązanie? :)

Użytkownik Karol napisał:

16 czerwca 2019


@Szymon
Jeżeli tylko hosting udostępnia automatyczną instalację skryptu, to jest to dobry wybór.

1 2

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0