Przygotowanie do studiów informatycznych

Ostatania modyfikacja: 27 września 2017, kategoria: Studia i praca

Zastanawiasz się, jak przygotować się na studia informatyczne? Odpowiednie przygotowania warto rozpocząć dużo wcześniej przed rozpoczęciem nauki na uczelni wyższej. Dobrym przygotowaniem do studiów informatycznych są wiadomości wyniesione ze szkoły średniej. Przeczytaj ten artykuł aby dowiedzieć się co moim zdaniem lepiej przygotuje Cię do studiów w tym kierunku.

Co lepsze liceum czy technikum?

Wiele osób wiążących swoją przyszłość z komputerami zastanawia się jaka szkoła jest najlepsza, chcąc wybrać się na studia informatyczne. Technika i licea mają swoje wady i zalety. Osobiście studiuję informatykę a moją szkołą średnią było technikum informatyczne. Patrząc z perspektywy czasu największą stratą dla mnie było brak programu matematyki rozszerzonej, co jednak da się nadrobić.

W liceum o profilu matematyczno-fizycznym, dobrze przygotujesz się do przedmiotów ścisłych. Weź pod uwagę że pierwszy rok informatyki to wyłączenie matematyka i fizyka, więc dobra znajomość matmy jest na prawdę pożądana. Liceum trwa tylko 3 lata, więc masz w kieszeni dodatkowy rok w porównaniu do absolwentów techników. Po liceum z rozszerzoną matmą z pewnością będziesz zdawał maturę z matematyki rozszerzonej, co da Ci wstęp na każdą uczelnię techniczną. Nie ma i raczej nie będzie uczelni, która nie punktuje matematyki rozszerzonej. Dodatkowym plusem jest fakt, że możesz uczyć się informatyki na własną rękę i wybrać informatykę na maturę co da Ci większe zabezpieczenie.

Nie warto zastanawiać się nad wyborem technikum, w którym nie ma matematyki rozszerzonej. Kilka lat temu (lata 2006-2008) wiele techników realizowało podstawowy program matematyki i fizyki, skutkiem czego droga na studia często była zamknięta dla ich absolwentów. Zauważyłem, że obecnie w technikach wchodzą obowiązkowe programy rozszerzone przedmiotów ścisłych co jest dobrym pomysłem i pozwala technikom rywalizować z liceami.

Po technikum informatycznym z rozszerzoną matmą, możesz bez problemu podejść do matury z matmy i informatyki na poziomie rozszerzonym. Technikum na prawdę dobrze przygotowuje do matury z informatyki. Ucząc się do egzaminu zawodowego przy okazji uczysz się do matury, więc nie podejście do niej było by grzechem.

Posiadanie zawodu na studiach informatycznych może pomóc Ci w znalezieniu pracy. Wielu studentów szuka praktyk i stażów w późniejszych latach, w końcu ważne jest zdobywanie doświadczenia w branży. Będąc po technikum jesteś krok do przodu, pokazując tytuł technika informatyka. Praktycznie będzie on bezwartościowy po ukończeniu studiów, jednak może się przydać w trakcie starania się o pierwszą posadę.

Z własnego doświadczenia widzę, że ludzie po technikum lepiej radzą sobie na studiach z przedmiotami informatycznymi. Wiele przedmiotów pokrywa się ze szkołą średnią, są tylko rozszerzone o dodatkowe informacje i często bardziej rozdrobnione. Z kolei absolwenci liceów przeważnie wymiatają z matematyki i fizyki. Wynika to chyba z faktu braku obowiązkowego programu rozszerzonego kilka lat temu, myślę że sytuacja zacznie się zmieniać w obecnych czasach.

Gdybym miał teraz wybierać szkołę średnią, ucząc się na własnych błędach, w pierwszej kolejności wybrał bym technikum informatyczne/elektroniczne z rozszerzoną matematyką i fizyką. Jeżeli nie znalazłbym takiego, zdecydowałbym się na liceum z rozszerzoną matmą i fizą.

Studia informatyczne, nie umiem programować!

Jeżeli idziesz na studia informatyczne i nie umiesz programować, zapewne chcesz zostać informatykiem, sieciarzem lub grafikiem a nie programistą. Jeżeli jest inaczej to popełniasz błąd. Chcąc zostać programistą będzie Ci ciężko nauczyć się programowania, ponieważ nie będziesz miał na to czasu. Oczywiście wszystko jest możliwe, ale będzie po prostu ciężko. Na pierwszych latach będziesz musiał zaangażować się w matematykę i przedmioty ścisłe, programowanie zacznie się w latach późniejszych.

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie programowania przed wystartowaniem roku akademickiego. Jeżeli nie wiesz od jakiego języka zacząć, śmiało zacznij od C++. Wszystko czego się nauczysz zaprocentuje w przyszłości. Na pierwszym lub drugim semestrze studiów, będzie jeden przedmiot związany z programowaniem. Będzie miał na celu ewentualne zniechęcenie do studiów informatycznych ludzi, którzy wybrali informatykę z przypadku.

Możesz uczyć się prostych konstrukcji programistycznych danego języka takich jak zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, funkcje, klasy. Prawdopodobnie zadaniem zaliczeniowy przedmiotu będzie napisanie jakiejś prostej konsolowej gierki w stylu kółko i krzyżyk.

Jeżeli naprawdę nie umiesz programować, nadrobienie drobnych zaległości na wakacjach da Ci mniejszą presję w trakcie trwania semestru, będziesz miał więcej czasu na poważniejsze zmartwienie jakim będą przedmioty matematyczne.

Dostałem się na studia, czy uczyć się matematyki na wakacjach?

Nie ma sensu uczyć się matematyki przed samymi studiami. Nie można uczyć się na wakacjach, bo wakacje nie są od nauki. Każda uczelnia realizuje inny program, każdy wykładowca realizuje inny program. Nie warto martwić się na zapas. Na studiach program leci od podstaw i wszystko można ogarnąć pracując na bieżąco. Chodzi mi oczywiście o program studiów.

Jedyny wyjątek jest jeżeli nie zdawałeś matematyki rozszerzonej i ogólnie matematyka Ci nie idzie, wtedy możesz zastanowić się nad nadrobieniem drobnych podstaw ze szkoły średniej. Studia informatyczne bez matematyki rozszerzonej wymagają trochę więcej pracy na pierwszym roku. Nie będziesz miał problemów ze zrozumieniem materiału studiów, ale będziesz musiał co rusz nadrabiać wiadomości z liceum.

Myślę, że dobrym pomysłem jest przerobienie kilku zadań ze zbioru matematyki rozszerzonej aby załapać o co chodzi. Można czytać podręczniki, które powiedzą Ci czego nie umiesz. Matematyka rozszerzona to działy matmy podstawowej poszerzone o dodatkowe informacje i prawa.

Pamiętaj, miesięczna praca w wakacje da Ci zarys czego nie umiesz, ale nie da Ci sprawności obliczeniowej jaką straciłeś wybierając złą szkołę średnią.

Użytkownik Nalik napisał:

07 sierpnia 2013


Z doświadczenia osoby, która studia już skończyła i od 5 lat pracuje w zawodzie potwierdzam Twoje spostrzeżenia. Większość braków da się nadrobić podczas studiów.

Ja byłem w liceum, miałem podstawową matmę w programie, ale nadrobiłem na korepetycjach, co wystarczyło by zdać ją bez problemów na ponad 90% na poziomie rozszerzonym (rok 2005).

Jest jednak znaczna różnica w matematyce licealnej rozszerzonej a uczelnianej. To nie tak, że wszystko przychodzi łatwo, znajomość logarytmów, pochodnych czy całek nie jest jakimś wielkim plusem nie jest, bo na studiach te pojęcia zostaną przedefiniowane i rozwinięte w zupełnie nowe abstrakcje.

Natomiast co do nauki w wakacje, ja jednak bym sobie zrobił króciutki wstęp do programowania w języku Python ;). W moim wypadku pierwszym językiem było C, Pythona poznałem dużo później. A szkoda, bo w tym języku programuje się szybko, efektywnie, uczy dobrych nawyków poprawnego formatowania kodu, jest świetny do prototypownia oraz umożliwia skupianie się na rozwiązaniu problemu, a nie niuansach języka ;). Jakbym był dzisiaj świeżo po maturze i chciał liznąć trochę programowania zanim zacznę studia to właśnie Python byłby odpowiednim kierunkiem.

Na koniec, dla przyszłych informatyków, trzeba tylko sobie zdawać sprawę, że studia informatycznie nie zrobią z Ciebie programisty/administratora sieci/admina, programisty baz danych/teoretyka informatyki/etc. Studia dają Ci dostęp do wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale to tylko wyłącznie od Ciebie zależy na ile i w jakim kierunku się rozwiniesz.

Użytkownik Karol napisał:

19 września 2013


Konkretny, wartościowy komentarz Nalik!

Użytkownik Sebox napisał:

15 listopada 2013


No ok, ale co w takim razie z fizyką, bo wiadomo matma swoją drogą, ale na jakim poziomie fizyka jest na studiach potrzebna ?? :)

Użytkownik Karol napisał:

17 listopada 2013


Z fizyką to grubszy temat, w komentarzu się wszystko nie zmieści. Bywa różnie, zależnie od uczelni. Najlepiej popytać starszych.

Sama w sobie jest potrzebna jeżeli chciał byś np. pisać „poważne” gry (równania ruchu przy skręcaniu autem.)

Użytkownik Alicja napisał:

08 grudnia 2014


Ja mam trochę inne pytanie, dobrze radzę sobie z matmy, ale obecnie praktycznie nie mam informatyki w liceum. Mimo to myślę nad zdawaniem na informatykę. Czy osoba z na prawdę małą znajomością programowania na wstępie może sobie poradzić na studiach?

Użytkownik Paweł napisał:

08 grudnia 2014


Cześć, jestem w 3 klasie technikum informatycznego.Mam rozszerzoną matematykę.Zazwyczaj nie lubiłem się uczyć i nie chciało mi się, ale ostatnio coraz częściej zaczynam myśleć o programowaniu i matematyce.W szkole uczymy się JavaScript w połączeniu z HTML-em i CSS-em.W domu uczę się C++ .Według was jaki język programowania jest opłacalny?Chcę znaleźć w przyszłości dobrze płatną pracę.

Użytkownik Karol napisał:

11 grudnia 2014


@Alicja @Paweł
Tak jak napisałem już w innym artykule, osoba dobra z matmy zawsze poradzi sobie na studiach informatycznych. Oczywiście jeżeli nie zabraknie wam motywacji, ponieważ matematyka w szkole średniej to nie matematyka wyższa, i niezależnie od ocen i tak będziecie musieli się ostro uczyć.
Używając każdego języka programowania można dobrze zarobić, należy tylko być specem w danej dziedzinie. Języki korporacyjne to w większości C# oraz Java. W internecie istnieje wiele rankingów pokazujących popularność danych języków oraz szacunkowe zarobki. Znajdźcie taki ranking – zobaczycie że na wszystkim da się zarobić (będąc dobrym).
Wasza kariera może być bardzo spowolniona jeżeli zetkniecie się z programowaniem po raz pierwszy na studiach. Będziecie w tyle w stosunku do innych osób, które programują od „małego”. Ciężka praca i systematyczność może jednak nadrobić wszelkie zaległości i największe talenty.

Użytkownik Mateusz napisał:

08 listopada 2016


Cześć Karolu, uważam, że piszesz naprawdę z sensem odnośnie różnych kwestii związanych ze studiami informatycznymi, informatyką, i w ogóle.

Mam do Ciebie pytanie. Jestem obecnie na nieciekawej uczelni, w sensie nie na jakiejś prestiżowej, jestem obecnie na drugim roku w mojej uczelni, zastanawiam się by zrobić coś takiego, by po ukończeniu obecnych studiów pójść na prestiżowe studia np do Krakowa na topowy kierunek informatyki. Zdaję sobie sprawo że jest naprawdę ciężko, mam duże braki z licealnej matmy, byłem na mat-geo-ang. Zamierzam uczyć się samodzielnie matmy z liceum raz jeszcze rozwiązując zadania.

Proszę o Twoją sugestię, radę, jak poradzić sobie na najlepszych uczelniach informatycznych. Może to nie ma jakiegoś znaczenia, ale podam swój poziom IQ: 100.

Czy poradzenie sobie na najlepszych informatykach – studiach, wymaga nadzwyczajnej inteligencji? Czy humanista też sobie poradzi?

Proszę o odpowiedz.

Użytkownik Karol napisał:

16 listopada 2016


Cześć, wydaje mi się, że nie ma sensu zaczynać studiów od nowa za cenę studiowania na bardziej prestiżowej uczelni. Ukończenie bardziej prestiżowego kierunku może pomóc, ale nie jest to też wyznacznik udanej kariery.

Zawsze najważniejsze będą Twoje umiejętności techniczne w danej dziedzinie. Po kilku latach pracy zawodowej, nikt nie będzie Cię pytał jaką uczelnie skończyłeś, tylko ewentualnie o to czy masz pełne wykształcenie wyższe. Ja gdybym mógł wybrać uczelnie od nowa na pewno starałbym się wybrać kierunek z dużą ilością matematyki. Programowania i tak zawsze uczę się sam.

Co do poradzenia sobie na uczelni o danym poziomie, myślę, że w dzisiejszych czasach nie ma z tym żadnego problemu. Każdy wie, że poziom edukacji w Polsce spadł drastycznie i dzisiejszy inżynier posiada wiedzę na poziomie dawnego solidnego technika :). Wypowiadał się nawet na ten temat rektor UJ w wywiadzie dla jakiegoś internetowego portalu. Kwestia tylko w tym, czy się dostaniesz na dany kierunek, tzn. czy masz odpowiednią ilość punktów z matury.

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!

Ilość znaków: 0