pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Jak założyć bloga na własnym serwerze?

Ostatania modyfikacja: 17 października 2019, kategoria: Strony internetowe

Zastanawiasz się jak założyć bloga na własnym hostingu? Wiele osób myśli, że nie mogą posiadać bloga jeżeli nie umieją tworzyć stron. Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach założenie bloga to kwestia kilku kliknięć. Posiadanie bloga na własnym serwerze niesie ze sobą szereg kluczowych plusów.

Jeżeli zastanawiasz się co będzie lepszym rozwiązaniem, blog darmowy czy własny blog w który musisz zainwestować, zapraszam Cię do artykułu własny hosting czy darmowy blog?

Założenie własnego bloga – wstęp

Zanim zaczniesz czytać artykuł dotyczący zakładania własnego bloga, warto abyś rozróżniał podstawowe pojęcia dotyczące blogowania. Ten akapit został przeze mnie dopisany z powodu licznych pytań początkujących użytkowników, którzy nie rozumieją branżowej terminologii. Być może nie potrzebujesz czytać tego wstępu dla początkujących, wtedy przeskocz do następnego akapitu.

Podstawowym elementem jaki musi posiadać blog jest hosting i domena. Hosting jest miejscem w sieci, gdzie przechowywane są Twoje pliki. Domena to inaczej adres internetowy, po wpisaniu którego, użytkownik zostanie przekierowany na Twój hosting.

Jakie pliki należy umieścić na hostingu? Oczywiście pliki bloga. Każdy blog musi być obsługiwany przez jakiś system. Systemy te nazwane są w skrócie CMS. Są to gotowe „aplikacje” służące do zarządzania treścią. WordPress jest jednym z darmowych systemów CMS (czyli systemów zarządzania treścią). WordPress składa się z kilkudziesięciu/kilkuset plików, które będziesz musiał wrzucić na swój hosting, aby uruchomić blog.

Do uruchomienia będzie Ci potrzebny klient FTP. Jest to ogólna nazwa programów zapewniających połączenie między kontem hostingowym a Twoim komputerem. Dzięki klientowi FTP będziesz mógł wgrać pliki ze swojego dysku (pliki bloga) na konto hostingowe (do internetu).

Każdy blog musi być podpięty do bazy danych MySQL. Pliki z jakich blog jest zbudowany zapewniają tylko architekturę i funkcjonalności. Wszelkie artykuły i wpisy jakie umieścisz na swoim blogu będą przechowywane w bazie danych MySQL. A więc ostatecznie blog musi być podpięty do jakiejś bazy MySQL.

założenie bloga

Hosting, domenę oraz bazę MySQL możesz wykupić  u wielu firm hostingowych. Warto porównać ich oferty ponieważ każdy usługodawca zapewnia inne parametry za inną cenę. W tym artykule opiszę tworzenie bloga opartego na silniku WordPress, z hostingiem i bazą danych kupioną w firmie Proserwer i domeną kupioną w firmie ovh.

Tematyka – przygotowania

Pierwszą czynnością przed przystąpieniem do założenia bloga jest wybranie odpowiedniej tematyki. Bloga można prowadzić o wszystkim. Jego tematykę warto powiązać z zainteresowaniami oraz niszami tematycznymi, które aktualnie obowiązują. Jeżeli chcesz wiedzieć o czym pisać bloga przeczytaj artykuł na jaki temat założyć bloga. Jeżeli brakuje Ci tematu, możesz rzucić okiem na przykładową listę tematów, które na pewno odniosą sukces.

Rejestracja domeny

Jeżeli masz w głowie koncepcję tematyki swojego przyszłego bloga, czas zainteresować się domeną. Dobra domena jest krótka, łatwa do zapamiętania i zawiera w sobie słowo kluczowe kojarzące się z blogiem. Znacznie usprawni to pozycjonowanie i pozwoli w łatwy sposób zapamiętać nazwę domeny Twoim czytelnikom. Więcej o wyborze domeny znajdziesz w artykule: jak wybrać dobrą domenę?

Domenę możesz zarejestrować w wielu firmach. Porządnym i tanim serwisem do rejestracji domen jest ovh.pl. Rejestracja domeny .pl to koszt około 12 złotych. Zawsze korzystam z usług tego serwisu. Rejestracja zawsze jest bardzo tania jeżeli rejestrujesz nową domenę. Koszt odnowienia domeny (czyli przedłużenia jej na kolejny rok) to większy koszt rzędu 60-90zł zależnie od serwisu.

Wybór hostingu

Blog na własnym hostingu kosztuje, jednak posiada wiele kluczowych plusów. Masz pełną władzę nad blogiem, możesz go w dowolny sposób edytować i nim zarządzać.

Zakładając bloga wystarczy Ci na początku najtańszy hosting. Szukając hostingu zwracaj uwagę na dostęp do PHP, możliwość podpięcia domeny oraz na przynajmniej jedno konto MySQL. Te podstawowe parametry dostarcza praktycznie każdy płatny hosting, nawet jeżeli jest bardzo tani (3zł miesiąc). Osobiście zakładając różne małe blogi często korzystałem z usług serwisu proserwer.pl. Ceny są dość niskie i dla zainteresowanych można płacić SMSem (nie nie, to nie żadna reklama z mojej strony).

Na miesięczny transfer jak i pojemność konta na początku nie musisz zwracać uwagi (ważne aby zmieścił się skrypt np wordpress). Płatne konta w granicach 3-5zł miesięcznie zapewniają odpowiednią ilość miejsca. W razie wzrostu popularności bloga zastanowisz się nad poszerzeniem oferty hostingowej. Nie ma sensu od samego początku płacić 30zł miesięcznie za hosting, skoro nie wiadomo jak będzie prosperował blog.

Wybór skryptu CMS

Nie możesz napisać własnego bloga, ponieważ zapewne nie umiesz programować. Z pomocą przyjdą Ci gotowe skrypty służące do prowadzenia blogów. Najbardziej znanym systemem zarządzania treścią dla blogów jest skrypt WordPress. Bardzo dużo blogów jak i zwykłych serwisów dostępnym w internecie jest postawionych właśnie na nim.

WordPress jest dobrym wyborem ponieważ jest prosty i łatwy do skonfigurowania. Udostępnia wiele gotowych funkcji i wtyczek a co najważniejsze jest całkowicie darmowy!

WordPressa możesz pobrać z adresu: http://wordpress.org/download/

Podpięcie domeny do hostingu

Zaloguj się do swojego kotna hostingowego. Znajdź opcję podepnij domenę (może znajdować się w tzw. CPanel czyli panelu kontrolnym). Podpinasz taką samą domenę jaką zarejestrowałeś w pierwszym kroku, dajmy na to mojadomena.pl. Oprócz tego musisz ustawić hasło FTP dla domeny.

podpięcie domeny

Po podpięciu domeny na serwerze, należy ustawić jej odpowiednie adresy DNS, tak aby wskazywały na Twoje konto hostingowe. Każda firma hostingowa ma inne adresy DNS. Dla przykładu firma proserwer posiada DNS: ns1.proserwer.pl oraz ns2.proserwer.pl. Informacje o adresach DNS zawsze są ogólnodostępne dla klientów.

Zaloguj się do serwisu gdzie zarejestrowałeś domenę i odszukaj opcję Zmień adresy DNS. Wpisz adresy DNS własnego hostingu i zapisz zmiany.

zmiana dns domeny

Zmiana adresów DNS może trwać nawet do 48 godzin, nie jest to zabieg natychmiastowy.

Wgranie skryptu na serwer

Pobrany skrypt WordPressa należy wgrać na konto hostingowe, posługując się klientem FTP. Klient FTP umożliwia wysyłanie i pobieranie plików z Twojego serwera (hostingu) na Twój komputer. Dobrym klientem FTP jest program FileZilla. Dane do FTP znajdziesz logując się na konto hostingowe. Aby się zalogować poprzez FileZille do konta FTP potrzebujesz adresu serwera (może to być nazwa podpiętej domeny czyli mojadomena.pl), login użytkownika oraz hasło.

Pamiętaj, że dane którymi logujesz się do klienta FTP  są inne niż te, którymi logujesz się w panelu hostingu. Przykładowo: w firmie proserwer.pl dane logowania FTP znajdziesz w zakłdace: moje serwery > admin > zakładki dane serwera oraz FTP.

Dodatkiem znacznie ułatwiającym proces wgrywania silnika WordPress na konto hostingowe jest zakładka instalator stron. Jest to opcja pozwalająca na automatyczne zainstalowanie gotowych, znanych, darmowych skryptów zarządzania treścią. Do wyboru mamy zarówno WordPress jak i różne skrypty służące do prowadzenia for internetowych. Po wybraniu opcji instalacji automatycznej nie będziesz musiał martwić się ręcznym wgrywaniem plików FileZillą. Nie testowałem tego narzędzia, zawsze wgrywałem pliki WordPressa ręcznie.

wgranie plików na serwer

Ponieważ zmiana DNS i podpięcie domeny trwa czasem do 48 godzin, dlatego jest kilka adresów serwera Twojego konta hostingowego. Pierwszym jest Twoja nowo podpięta domena, ale zawsze istnieją też inne darmowe z których mógł byś korzystać w wypadku kiedy nie kupujesz płatnej domeny.

Wszystkie pliki WordPressa wgrywasz za pomocą klienta FTP do katalogu /mojadomena.pl/public_html/.

Tworzenie bazy danych

Każdy CMS korzysta z bazy danych MySQL. W CPanel odnajdź zakładkę bazy danych MySQL i utwórz bazę o dowolnej nazwie. Następnie musisz utworzyć użytkownika bazy danych wraz z hasłem. Kolejnym krokiem jest przypisanie utworzonego użytkownika do utworzonej wcześniej bazy. Po tym zabiegu zapisz sobie nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy oraz jego hasło.

Konfiguracja bloga

Wpisz w adresie przeglądarki nazwę Twojej domeny. Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem i odczekałeś 4-48h na rozgłoszenie adresów DNS domeny, powinieneś ujrzeć logo WordPressa i komunikat zachęcający do rozpoczęcia konfiguracji. Jeżeli widzisz biały ekran to prawdopodobnie wgrałeś pliki do złego katalogu klientem FTP. Jeżeli widzisz błąd, że strona nie została odnaleziona, prawdopodobnie źle zaparkowałeś domenę lub źle ustawiłeś adresy DNS.

Pierwsza konfiguracja WordPressa jest prosta. Najważniejszym krokiem jest wpisanie danych potrzebnych do połączenia z bazą danych MySQL. Host bazy danych (adres) to localhost, czyli adres tej samej maszyny na której stoi hosting. Ponieważ posiadasz hosting i bazę MySQL od tego samego operatora, możesz wpisać localhost, w przeciwnym wypadku mógł byś wpisać adres IP zewnętrznego serwera MySQL.

Po ukończeniu tej czynności, Twój blog jest gotowy do działania. Zaloguj się do panelu administratora, zmień szablon i zacznij dodawać artykuły!

Użytkownik aska napisał:

15 września 2013


hmmm…zamierzam zalożyć własny blog….i zastanawiam sie czy powyższe wytyczne beda na tyle klarowne i czytelne, iż nie bede miala najmniejszych problemow z powtórzeniem tychze cYnnosci :]

Użytkownik Alicja napisał:

21 października 2013


mnie się podoba mimo,że dopiero myślę o założeniu bloga.Jak stwierdzę,że czegoś brakowało to wpadnę do Ciebie i napiszę Ci o tym:))

Użytkownik Krzysiek napisał:

02 listopada 2013


Pomocna stronka. Powodzenia.

Użytkownik Wiola napisał:

16 lutego 2014


Mam dosyć fajny pomysł na bloga, ale zupełnie nie rozumiem terminów informatycznych. Zależy mi też na tanim blogu z możliwością zarabiania na nim. Mogłabym prosić o instrukcję dla zielonych?:) Z góry bardzo dziękuję;)

Użytkownik Karol napisał:

16 lutego 2014


Możesz w prosty sposób założyć darmowego bloga w usłudze Google pod adresem http://www.blogger.com. Możesz wtedy umieszczać na nim reklamy i normalnie zarabiać.

Jeżeli mimo wszystko interesuje Cię własny blog na własnym hostingu (płatny), musisz zastosować się do wskazówek zawartych w tym artykule.

Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać powyższych operacji polecam poprosić o pomoc kogoś znajomego, lub po prostu zapłacić za konfigurację jakiemuś webmasterowi. Zajmie mu to góra 2 godziny więc cena za usługę będzie symboliczna.

Założenie bloga jest to operacja jednorazowa. Gdy blog będzie istniał, będziesz musiała tylko co rok opłacać domenę i hosting przelewem.

Dodawanie/edytowanie artykułów wykonuje się z poziomu panelu na stronie, więc znajomość informatyki nie jest wtedy wymagana.

Użytkownik Wojtek napisał:

25 lutego 2014


Mogę np utworzyć hosting do bloga z blogspotu?

Użytkownik Karol napisał:

25 lutego 2014


Witaj. Niestety jest to niemożliwe. Zakładając blog w „gotowych serwisach” dostajesz tylko dane do logowania do konta. Możesz wtedy zmienić szablon, dodawać/usuwać artykuły itp. Nie masz dostępu do hostingu na jakim przechowywane są pliki, a więc nie masz dostępu do plików.

Decydując się na własnego bloga musisz zainwestować w 2 rzeczy: hosting (miejsce na plik) oraz domenę (adres bloga). Silnik bloga dostajesz za darmo (darmowy jest np. WordPress).

Istnieją darmowe hostingi, ale przeważnie wyświetlają setki reklam i działają bardzo wolno. Płatny hosting na początek to grosze, koszt kilku złotych miesięcznie. Moim zdaniem nie ma co oszczędzać decydując się na własnego bloga :).

Dodatkowym problemem jest fakt, że darmowe hostingi rzadko pozwalają podpiąć własną domenę. Np. do strony http://www.mojhosting.cba.pl (darmowy hosting) nie podepniesz domeny http://www.blog.pl.

Użytkownik Wojtek napisał:

26 lutego 2014


No spoko a jak kupie juz hosting i domene to moge na swoim blogu umieszczać reklamy z adsense?

Użytkownik Karol napisał:

26 lutego 2014


Po kupnie hostingu, wrzucasz na niego pliki Bloga, które chcesz używać. Bardzo polecam WordPress. Następnie podłączasz hosting do zakupionej domeny.

Mając własnego bloga, możesz umieszczać na nim wszelkie reklamy także pochodzące z Adsense. Blogi Google również mają możliwość umieszczania reklam Adsense, jednak z tego co pamiętam jest ograniczone ich położenie.

Istnieją wtyczki do WordPressa, które w łatwy sposób pomagają rozmieszczać reklamy.

Użytkownik Angelika napisał:

19 kwietnia 2014


Artykuł na prawdę godny polecenia dzięki niemu założyłam swojego pierwszego bloga.
Informacje nie zwykle precyzyjnie przekazane docierają do osób które nigdy wcześniej nie miały styczności z blogowaniem.

Użytkownik Agata napisał:

23 kwietnia 2014


Hej!! Super artykuł. Założyłam samodzielnie domenę i hosting, ale utknęłam przy wgrywaniu skryptu. Nie wiem w jaki sposób to zrobić. Czy mógłbyś krok po kroku napisać co powinnam zrobić? Pobrałam skrypt WordPressa, ale nie wiem w jaki sposób mam go wgrać.

Użytkownik Agata napisał:

26 kwietnia 2014


Hej,
Bardzo dziękuję za pomoc przy wgrywaniu skryptów. Wszystko się udało i założyłam bloga -> http://www.niezawieraglutenu.pl
Niestety przy wybieraniu szablonu do bloga okazało się, że szablony, które proponuje wordpress są po angielsku. Nie bardzo mi to pasuje, bo będę pisać po polsku i treść będzie skierowana tylko do Polaków. Znalazłam szablon po polsku, który mi odpowiada. Pobrałam, ale niestety nie umiem go teraz podłączyć do mojego bloga:-( Czy w tej sprawie też mógłbyś pomóc?

Użytkownik Karol napisał:

26 kwietnia 2014


Witaj. Możesz pobierać dowolne szablony z internetu a następnie podpinać je do bloga. Szablon wypakowujesz do dowolnego folderu o takiej samej nazwie jak Twój szablon. Folder z szablonem charakteryzuje się tym, że zawiera w sobie wiele plików i katalogów.

Wgrywanie szablonu odbywa się przez klient FTP (tak samo jak wrzucanie strony). Lewe okienko to Twój komputer, prawe to Twój hosting. Cały folder z szablonem wrzucasz przez FTP (do prawego okna) do katalogu: /public_html/twoja_strona/wp-content/themes/.

Thems to katalog gdzie znajdują się wszystkie zainstalowane szablony.

PS. Szablon możesz bardzo łatwo przetłumaczyć na Polski, chodzi mi o nazwy pozycji w menu itp. W WordPressie to zakładka Wygląd > Widgety

Użytkownik pannanna napisał:

28 kwietnia 2014


Witam, czy można założyć bloga mając już domenę, a hosting wykupić w innym sklepie? Mam już domenę, ale chciałabym serwer wykupić gdzieś indziej, czy jest to mozliwe?

Użytkownik Karol napisał:

28 kwietnia 2014


Witaj, oczywiście można. Domenę można podpiąć do dowolnego konta hostingowego, etap ten jest opisany w artykule. Czasem jest to niemożliwe dla darmowych domen (np. http://www.mojadomena.interia.pl) oraz dla darmowych hostingów (cba.pl itp). Każdy płatny, choćby najtańszy hosting za 3zł, umożliwia podpięcie domeny.

Użytkownik Agata napisał:

06 maja 2014


Hej! Bardzo dziękuję za pomoc przy zakładaniu bloga. Mam jeszcze kilka pytań na które nie mogę znaleźć odpowiedzi na twojej stronie.
Wydawało mi się, że wymyśliłam bardzo trafną nazwę bloga : http://www.niezawieraglutenu.pl
Wydawało mi się, że jak ktoś wpisze frazę „nie zawiera glutenu” moja strona pokaże się jako jedna z pierwszych. Niestety tak się nie dzieje. Mało tego… w ogóle nie wyświetla się w przeglądarce. Jednak jak wpisze się dokładny adres strony normalnie się otwiera. Czy możesz napisać od czego to zależy i jak mogę wspomóc mojego bloga bez płacenia za pozycjonowanie strony.

Z góry wielkie dzięki.

Użytkownik Karol napisał:

06 maja 2014


Witaj. Z tego co widzę, Twoja domena w ogóle nie pojawia się w google. Musi minąć sporo czasu zanim google ją zaindeksuje. Pozycję w przeglądarce także musisz wypracować. Twoja domena jest trochę zbyt długa, jednak z biegiem czasu powinna spełnić swoje zadanie ponieważ trafnie dobrałaś słowa kluczowe. Zdobywanie pozycji w przeglądarce google to operacja długoterminowa, zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Ważna jest ilość artykułów i ich długość. Aktualnie masz 4 artykuły i są stanowczo zbyt krótkie.

Jeżeli dodasz około 20-40 artykułów a wyszukiwarka nadal będzie pomijać Twojego bloga wtedy zacznij się martwić.

Użytkownik Agata napisał:

07 maja 2014


ok. czyli to normalne. Myślałam, że coś źle zrobiłam. Dzięki za pomoc!

Użytkownik Kinga napisał:

01 czerwca 2014


takich informacji było mi trzeba… już od dawna zastanawiam się nad przeniesieniem swojego bloga z bloggera na własny serwer…
Czas się zabrać do pracy! :D

Użytkownik monika napisał:

07 czerwca 2014


Witam, mam ogromny dylemat. Mam bloga,mało prosperuje bo dopiero rozwijam się z moją pasją,
Chcę wykupić na ovh.pl hosting dokładnie pakiet perso: http://www.ovh.pl/hosting/

ten pierwszy za 9zł/mc

czy to dobre rozwiązanie? Bo ktoś mi napisał, że lepiej własną domenę na bloggera podpiąć.
Tylko, że ja chcę „iść na swoje”

Czy to jet odpowiednia oferta dla mnie? Bardzo proszę o odpowiedź na mojego
pozdrawiam
Monika

Użytkownik Kamila napisał:

21 czerwca 2014


Cześć,
Twój artykuł upewnił mnie w przekonaniu, że wszystko zrobiłam poprawnie. Wrzuciłam wordpressa (ze skonfigurowanym wcześniej wp_config.php) do katalogu public_html pod dobrze podpiętą domeną. Cały czas wyświetla się jednak error 403 :( Nie mam pojęcia, co może być nie tak, moim hostem jest domeny.pl, nie podejrzewam, że to błąd po ich stronie. Nie mam pojęcia o tych sprawach, posługiwałam się samouczkami, ale moja cierpliwość jest na granicy. :(
Masz jakiś pomysł, co poszło nie tak…?
Pozdrawiam serdecznie.

Użytkownik Karol napisał:

21 czerwca 2014


Cześć, opisywany problem jest dość nietypowy. Przyczyn może być na prawdę wiele. Pierwsze dwie przyczyny jakie przychodzą mi do głowy to kolejno: źle ustawione prawa dostępu do plików (chmod) lub źle działający szablon. Rozwiązania musisz szukać na jakimś forum internetowym poświęconym problemom WordPress. Zapewne nikt nie wskaże Ci rozwiązania od razu, będziesz musiała wykonać szereg instrukcji i dostarczać odpowiednie informacje, które pomogą zlokalizować usterkę.

Użytkownik Ola napisał:

09 lipca 2014


Cześć, mam pytanie. W pierwszych przygodach z zakładaniem strony, postanowiłam iść dokładnie wg Twoich wskazówek. Wykorzystałam te same serwisy. Ściągnęłam klienta FTP FilleZilla. Wpisałam nazwę mojej domeny, login, hasło – nie łączy. Po adresu wygenerowanego przez ProSerwer, tego z końcówką xaa.pl połączyło na 2 sekundy i znów rozłączyło. Czy to może mieć związek z faktem, że aktualizacja DNS nadal jest w toku? A wszystko robiłam dziś? Możesz bardziej łopatologicznie opisać proces podpinania WordPressa pod domene?

Użytkownik Karol napisał:

09 lipca 2014


Cześć, przyczyn może być wiele, przypuszczam, że wpisujesz złe dane do FileZilli. Weź pod uwagę, że do klienta FTP nie wpisujesz tych samych danych logowania jakimi logujesz się u nich na stronie. Rozbuduję lekko artykuł, jeżeli nie jesteś w stanie obejść tego problemu, odezwij się do mnie przez formularz kontaktowy. Rozwiążemy problem przez gg lub jakiś komunikator.

Użytkownik Ola napisał:

09 lipca 2014


Drugie pytanie dziś. Udało mi się połączyć z klientem FTP FZ, jednak nie poprzez wpisanie nazwy swojej_domeny.pl tylko wpisanie serwera ftp. Teraz wygląda to zupełnie inaczej niż u Ciebie. Nie mam żadnych pilików, połączenia z moim serwerem, jest pusto, „serwer zdalny: public_html”. Nie mam pojęcia gdzie popełniłam błąd.

Użytkownik Miłosz napisał:

19 lipca 2014


Dziękuję za wartościowe info.
Jaką theme Word Pressa polecasz, jak się nazywa Twoja (jeśli nie tajemnica). Czy jest możliwość zmiany formatu daty postów.

Użytkownik Karol napisał:

20 lipca 2014


Format daty wpisów można zmienić w ustawieniach ogólnych WordPressa w panelu administratora. Szablon zastosowany na moim blogu stworzyłem od zera sam, więc nie da się go znaleźć.

Użytkownik Miłosz/Karol napisał:

20 lipca 2014


Dziękuję za szybką odpowiedź.
Jak się tworzy takie wspaniałe szablony. Jakie cechy posiada Twój szablon („co jeszcze może – ponadto, co widać”)? Czy ma wtyczkę na PayPala? czy myślisz o mini kursie: „Tworzymy własny szablon Word Pressa?

Czy Karol to nick dla każdego kto się nie loguje?

Użytkownik Karol napisał:

21 lipca 2014


Aby tworzyć fajne szablony, wystarczy znać HTML oraz arkusz stylów. Warto też mieć pojęcie o grafice. Ja z grafiki jestem bardzo kiepski, jednak słabe umiejętności graficzne można zastąpić poczuciem estetyki. Jak widzisz mój szablon graficznie jest niesamowicie prosty. Jego główne cechy to: trzymanie się zasad „responsible web design” (aby przetestować wystarczy zmieniać szerokość okna przeglądarki – strona się dopasuje, oraz „flat design” – najnowszy trend narzucający tworzenie bardzo prostych stron, bez cieni i bajerów, za to maksymalnie czytelnych.

Wtyczki PayPal nie ma. Używając technologii WordPress wtyczki są całkowicie oddzielone od szablonów – instaluje i tworzy się je osobno. Pytania z nickiem nie rozumiem, nie występuje taka zależność.

Użytkownik Andrzej Krot napisał:

24 lipca 2014


Fajny,konkretny artykuł z ktorego wiele wyniosłem pomimo tego że mam już bloga i drugiego uruchamiam to brakuje mi takiej wiedzy bardziej szczegółowej.Fakt że nie jest ona tak naprawdę potrzebna do tworzenia blogów ale ja dla siebie takiej wiedzy szukam i tu ją znalazłem.

1 2 3

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!