pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

Facebook

Budowanie wyrażeń regularnych

22 września 2013, kategoria: PHP

Wyrażenia regularne pełnią istotną rolę w PHP. Umożliwiają one opisywanie i przetwarzanie długich ciągów znaków. Dzieje się to na zasadzie porównania danego ciągu znaków z określonym wzorem, ułożonym przez programistę.

Czytaj więcej >>

System logowania i rejestracji

12 marca 2013, kategoria: PHP

System logowania i rejestracji jest bardzo przydatną funkcjonalnością na każdej stronie. Umożliwia sprawną identyfikację i zarządzanie użytkownikami. Strona ze skryptem logowania nabiera dużej wartości. Zarejestrowani użytkownicy mogą się komunikować, tworzą swoją odrębną społeczność. Często zwiększa to zainteresowania stroną i ruch na niej. Konta mogą mieć dużo funkcjonalności takich jak dodawanie zdjęć, system komentarzy czy ankiety.

Czytaj więcej >>

Tworzenie menu

9 stycznia 2013, kategoria: PHP

Początkujący webmasterzy często mają problem ze zbudowaniem dynamicznego menu z prawdziwego zdarzenia. Trudność polega na tym, aby klikając odnośnik w menu zmieniała się tylko treść bez przeładowania całego dokumentu. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zbudowanie menu w PHP korzystając z konstrukcji switch.

Czytaj więcej >>

Informacje o użytkowniku

5 stycznia 2013, kategoria: PHP

Ciekawą funkcjonalnością na stronach są informacje o użytkowniku. Najczęściej pokazują one adres IP, rodzaj systemu operacyjnego oraz wersję przeglądarki. Takie informacje przydają się także do tworzenia statystyk. Dzięki nim autor strony wie ile osób używa danego systemu lub danej przeglądarki. Autorzy witryn prawie zawsze zapisują podstawowe statystyki o osobach odwiedzających stronę lecz nie zawsze informują o tym użytkowników.

Czytaj więcej >>

Tablice asocjacyjne

3 sierpnia 2012, kategoria: PHP

Tablica asocjacyjna jest nazywana także tablicą skojarzeniową. Przechowuje ona dane parami, każdej wartości przyporządkowuje odpowiedni klucz. Aby uzyskać dostęp do danej wartości trzeba znać nazwę jej klucza. W przypadku standardowych tablic dostęp do poszczególnych elementów zyskujemy za pomocą indeksu w tablicy.

Czytaj więcej >>

Licznik odwiedzin

26 lipca 2012, kategoria: PHP

Licznik odwiedzin prezentuje się fajnie na wszystkich stronach, niezależnie od jej popularności i wielkości. Duże serwisy potrzebują statystyk aby analizować ruch w danych miesiącach i popularność odpowiednich podstron. Małe strony używają ich raczej do ozdoby, jako fajny bajer i funkcjonalność. Liczniki odwiedzin obrazują także użytkownikom serwisu o jego popularności, jeżeli odwiedzin jest mało nie świadczy to zbyt dobrze o stronie (przynajmniej patrząc z perspektywy użytkownika).

Czytaj więcej >>

Skrypt CAPTCHA

26 lipca 2012, kategoria: PHP

CAPTCHA to technika stosowana w skryptach, umożliwiająca wprowadzanie danych do formularzy tylko przez ludzi, odrzucając roboty sieciowe. Używanie CAPTCHY (potocznie kapeć) w dzisiejszych czasach jest koniecznością. Wszelkiego rodzaju skrypty i programy spamujące stały się plagą i nieodłączoną częścią internetu. Każdy niezabezpieczona strona widniejąca w wyszukiwarce google zostanie wcześniej czy później zasypana komentarzami oraz postami.

Czytaj więcej >>