pprogramowanie;

Krótko i zwięźle na temat programowania

fbrss

Zdobywanie backlinków

Ostatania modyfikacja: 2 maja 2019, kategoria: Strony internetowe

Backlinki to jeden z najważniejszych elementów wpływających na pozycję Twojego bloga w wyszukiwarkach. Systematyczne pozyskiwanie backlinków to sprawdzony sposób na sukces. Niezależnie od tego jakiego fajnego bloga byś nie posiadał, bez odpowiednio dużej ilości backlinków jego pozycja będzie niska w wynikach wyszukiwania.

O backlinkach słów kilka

Backlink (inaczej link zwrotny) jest to link prowadzący z innego serwisu do jakiejkolwiek podstrony Twojego bloga. Ilość silnych backlinków jest często proporcjonalna do wskaźnika page rank Twojej strony. Silne linki zwrotne to backlinki prowadzące ze stron o wysokim page rank, słabe to te umieszczone na stronach z niskim page rangkiem.

Backlinki można podzielić ze względu na wiele czynników. Istnieją backlinki naturalne, powstające samoczynnie w wyniku rozsyłania adresu Twojej strony przez czytelników. Zazwyczaj w przypadku młodych blogów szybkość ich pojawiania się jest bardzo niska. Możesz pomóc szczęściu i samodzielnie generować linki zwrotne. Sztuczne linki zwrotne czyli np. dodawane za pomocą automatów są skuteczne, jednak trzeba uważać aby nie przedawkować. W ekstremalnym przypadku możesz otrzymać bana od Google, kiedy wyszukiwarka wykryje sztuczne backlinki, czyli takie które pojawiają się w sposób nienaturalny (np. kilka tysięcy dziennie).

Opiszę teraz kilka najlepszych metod na zdobywanie backlinków różnymi sposobami.

Katalogi stron

Katalogi są najpopularniejszym sposobem na zdobycie linków zwrotnych. Istnieje wiele darmowych katalogów, do których każdy może dodać własną stronę za darmo. Lepsze katalogi (czyli takie ze wskaźnikiem page rank większym niż 4-5) często bywają płatne. Osobiście uważam że warto zainwestować kilka groszy za silny backlink z dobrego katalogu o wysokim page rangu.

Z katalogami nie wolno przesadzać. Dla nowo powstałego bloga z kilkunastoma artykułami, wystarczy kilka katalogów dziennie.

Dodawanie bloga do katalogów można zautomatyzować za pomocą botów (automatów) lub zlecając to firmom pozycjonerskim.

Fora internetowe

Fora mogą być źródłem darmowych linków zwrotnych. Fora często posiadają wysokie page rangi a ich dodatkowym atutem jest szybkie pozycjonowanie przez roboty wyszukiwarek.

Spamerzy ze wszystkich for są bardzo szybko eliminowani. Chcąc uzyskać linki zwrotne z forum musisz napisać tam kilka wartościowych postów, założyć kilka tematów które pobudzą ludzi do dyskusji. Po udzieleniu się w kilku tematach, możesz dodać link do bloga w sygnaturce swojego profilu. Warto zainteresować się, czy regulamin forum pozwala na umieszczanie linków w sygnaturkach, aby nie dostać bana.

Przykładowe fora to np. Forum Mozilli Firefox z PR6 oraz Forum WordPress z PR5. Ten drugi posiada nawet specjalne pole na link prowadzący do Twojego bloga.

Precle

Precle są w ostatnim czasie bardzo skuteczną metodą na pozyskiwanie silnych backlinków, nie tylko ze względu na page rank, ale także na treść. Sztuczne backlinki wyróżniają się w google np tym, że nie są częścią unikalnej treści a jedynie pojedynczym linkiem umieszczonym gdzieś tam na stronie.

Precle to strony na które każdy możne za darmo dodać własny artykuł. W zamian za unikalny artykuł jego autor ma prawo podlinkować w jego treści swojego bloga (czyli stworzyć backlinka). Siła precli jest ogromna gdy link zwrotny linkuje z artykułu powiązanego tematycznie z Twoim blogiem.

Zapytasz – co to oznacza? Czym są do końca te precle? Opiszę Ci przykładową sytuację. Prowadzisz stronę o tematyce „wakacji w Grecji” (np. wyjazdy turystyczne). Jeżeli chcesz zdobyć na prawdę silne i znaczące backlinki, to znajdujesz precla (z jak najlepszym PR) i piszesz artykuł, w treści którego dodajesz linki do swojej strony. O czym pisać w artykule? O byle czym, byle istniało powiązanie tematyczne z Twoją stroną o „wakacjach w Grecji”.

Tematyka strony głównej: „Wakacje w Grecji”.

artykuł 1 na precla: „Dlaczego warto wyjeżdżać do Grecji?”

artykuł 2 na precla: „Najlepsze kraje europy na wakacje”

artykuł 3 na precla: „Najtańsze wakacje za granicą” itd…

W każdym z artykułów dodajesz 1 lub maksymalnie 2 backlinki do Twojego bloga. Musisz dodać je z głową, w jakimś akapicie gdzie poruszysz temat 2 najważniejszych słów kluczowych dla Twojej strony czyli „Grecja” oraz „wakacje”.

Różne precle mają różne zasady dodawania artykułów, najważniejszą zasadą są artykuły unikalne. Nie ma mowy o kopiowaniu gotowych treści z innych stron. Przykładowym preclem z PR6 jest Artelis.pl. W internecie można znaleźć całe katalogi dobrych precli. Oczywiście precel jest tym lepszy im wyższy posiada page rank.

Do tej pory może nie zwracałeś uwagi na precle, jednak na pewno bardzo często na nie wchodzisz czytając różne artykuły. Czytając artykuł i trafiając na link w treści artykułu o etykiecie (anchorze) np: „sprzęt lekarski”, który prowadzi do strony xxx.pl sprzedającej właśnie sprzęt lekarski, miej świadomość, że to prawdopodobnie precel :).

Serwisy wymiany linków

Dawniej bardzo skuteczne, obecnie można się zastanawiać. Serwis wymiany linków (SWL) to portal pozwalający umieszczać link do Twojego bloga na wielu innych stronach i blogach. Wszystko dzieje się automatycznie. Oczywiście link do Twojego bloga nie zostanie umieszczony za darmo. Albo udostępnisz swojego bloga dla innych linków i w ten sposób zdobędziesz punkty potrzebne na linkowanie Twojego bloga, albo wykupisz punkty przelewem.

SWL’e to tak zwane farmy linków. Google dobrze nauczyło się je rozpoznawać i najzwyczajniej nie bierze ich pod uwagę. Ciężko znaleźć dobry system, nie zawierający syfiastych stron i zapełnionych unikalną treścią. Na dodatek trzeba bardzo uważać na bana od google, jeżeli linki zaczną przybywać zbyt szybko. SWL’e próbują podążać z duchem czasu, ciągle udoskonalając swoje usługi np poprzez umieszczanie linków w treści stron (widać podobieństwo do precli).

Warto rozważyć używanie serwisów wymiany linków, szczególnie na nowych blogach. Na starych blogach z wysokim page rankiem duży zastrzyk słabych backlinków mógł by tylko zaszkodzić. Pamiętaj, decydując się na SWL, staraj się pozyskiwać punkty w inny sposób niż wyświetlanie linków na swoim blogu. To bardzo nie ładnie w oczach wyszukiwarki, aby mieć na blogu, który pozycjonujesz (zdobywając backlinki) farmę linków zwrotnych. Twój blog jest tym atrakcyjniejszy dla wyszukiwarki, im mniej backlinków generuje.

Pozostałe metody

Metod na pozyskiwanie linków zwrotnych jest na prawdę bardzo dużo. Do pozostałych można zaliczyć wszelkiego rodzaju serwisy społecznościowe oraz komentowanie innych blogów. Przeważnie zostawiając komentarz na blogu masz możliwość wpisania adresu własnej strony lub bloga, robiąc to zyskujesz link zwrotny.

Możesz dodawać filmy i wpisy do serwisów takich jak YouTube, Wykop czy Kwejk. Oczywiście Kwejk nie daje możliwości dodania linku prowadzącego do Twojego bloga, za to daje możliwość na podanie linku do źródła obrazka – wystarczy trochę pokombinować.

Podsumowanie

Nie ma wysokiej pozycji bez backlinków oraz ciekawej treści, która przyciągnie czytelników. Backlinki i unikalne sensowne artykuły to dwie ważne rzeczy uzupełniające się wzajemnie. Ciężko ocenić co jest ważniejsze, ponieważ bez jakiegokolwiek składnika Twój blog się nie wybije.

Użytkownik Mariusz napisał:

09 października 2013


Po ostatnich aktualizacjach algorytmu Google moim zdaniem słabe katalogi i SWLe nie będą miały racji bytu. Do tego dochodzi używanie przez webmasterów disavow tool bez większego zastanowienia…

Użytkownik Joanna napisał:

20 listopada 2013


Dzięki za ciekawe i podane w przystępny sposób informacje. A więc wyjścia nie ma trzeba pisać… :)

Użytkownik Rafał napisał:

22 grudnia 2013


faktycznie farmy czy nawet słabe katalogi nic nie dają wartoś zerowa a wręcz mogą zaszkodzić.
Ludzie nie do końca rozumieją, że dobre pozycjonowanie wymaga czasu.
Na szybkiego to można sie wybić do czasu aż google zaktualizuje algorytm a potem przepaść!
Warto wspomnieć
Dosyć ważna rzecz to atrybuty w liniach nie zostawiamy linków tam gdzie maja atrybuty noindex i nofollow a takie sie zdarzają.

Użytkownik Amadeusz napisał:

25 lutego 2014


Bardzo pomocny artykuł, z pewnością przyda mi się w pozycjonowaniu mojej strony. Dzięki ;)

Użytkownik Martyna Szczecinek napisał:

11 marca 2014


Bardzo dziękuję za cenne informacje :) Z moich obserwacji wynika, że tak naprawdę nie ma reguły co do jakości linków, czy ich powiązań tematycznych. Analizując strony pod kątem zarówno linków jak i samej optymalizacji często widać wręcz zaprzeczenie zaleceniom Google, a strony te są na szczytach wyników. Powoli przestaję to wszystko rozumieć:)

Użytkownik Dariusz napisał:

12 marca 2014


Bardzo dziękuję za cenne informacje .

Użytkownik Michał napisał:

25 kwietnia 2014


Bardzo fajny artykuł, pozdrowienia dla Autora :)

Użytkownik Roman napisał:

12 czerwca 2014


Przynajmniej raz ktoś w końcu wytłumaczył mi podstawy siły linków przychodzących. Jestem totalnym amatorem a każda wiedza na ten temat z pewnością mi się przyda. Wielkie dzięki

Użytkownik Paweł napisał:

01 sierpnia 2014


Mi też pomógł z blogiem, wielki dzięki :)

Użytkownik Radek napisał:

06 sierpnia 2014


Niestety bardzo trudno zdobyć dobre backlinki, często jest to prawie niemożliwe bez odpowiednich wkładów finansowych. Z drugiej strony jest to dość logiczne – gdyby dobre linki były towarem łatwodostępnym to nie miałyby takiej wartości jak teraz.

Użytkownik Alina napisał:

10 sierpnia 2014


Z katalogami jest taki problem, że szybko znikają. Kiedyś dodałam do 500 katalogów, dzisiaj ponad połowa nie istnieje. Oprócz PR interesuje mnie nazwa. Jak jest ładna, to znaczy, że domena niedługo będzie sprzedana. Najlepiej jakby w nazie miałą „katalog” lub „seo”. Nie wydałam nawet złotówki na wpisy do katalogu, bo nie mam pewności że zostanie dodana i nie usunięta. Dlatego proponuje zapisywać sobie gdzie dodaliśmy (adres katalogu), opis i słowa kluczowe. Gdy katalog zniknie, można to wykorzystać gdzie indziej.

Użytkownik Lukasz napisał:

17 września 2014


ja też już bym odpuścił sobie katalogi (no może poza kilkoma z naprawdę dobrym PR), a SWL’e mogą nam dać szybciej bana od google niż wpłynąć na pozycję strony.
Dobre unikatowe treści, kilku blogerów, mądre i stopniowe linkowanie da najlepsze efekty.

Użytkownik Ola napisał:

24 grudnia 2014


Świetny artykuł, naprawdę wiele cennych informacji.
Mam nową stronę i chciałam ja jakoś wypozycjonować sama ale jest to bardzo trudne. Ale twój artykuł wyjaśnił mi wiele zagadnień.
Dzięki wielkie
Ola

Użytkownik xevv napisał:

07 stycznia 2015


Wiadomo że dobre pozycjonowanie(takie na spokojnie) wymaga czasu.

niektórzy też myślą że jak dodadzą do strony 100k backlinków to będą już zawsze top1 google.. a najgorsze jest to że sami sobie robią bana od google.. strona postoi tydzień albo dwa i spadnie gdzieś w dół.

Dzięki za napisanie tego ;> przyda się.

a jak macie nową stronę to polecam powoli uderzać i robić mieszankę(nie wiem jak to napisać) czyli np. w piątek dodajecie 10BL za tydzień w np. sobotę dodajecie 15BL to tylko przykład.. wtedy nie wygląda to tak sztucznie bo wydaje mi się że jak ktoś dodaje przez miesiąc co tydzień w ten sam dzień po tyle samo BL to raczej nie wygląda to wiarygodnie :P.

Co do katalogów to myślę że pomogą stroną z niską konkurencją ;), w większości przypadkach to tylko BH jak na ten czas.. lub Green bardzo ciężko teraz wybić stronę w google na WH, no chyba że jakiś pozycjoner który siedzi w tym od kilku lat.

Użytkownik stanisław napisał:

06 marca 2015


No właśnie z tymi BL w googlach to jakoś nigdy nie wiadomo czy google to zczyta czy nie… bo w page-rank’u pokazuje zero, mimo że linków mam już dość sporo.

Użytkownik Karol napisał:

06 marca 2015


Pagerank został wyłączony i nie jest już aktualizowany.

Użytkownik Tomek napisał:

23 kwietnia 2015


Dziękuję za wpis na temat zdobywania backlinków. Ostatnio coraz trudniejsze życie pozycjonerów. ;)

Użytkownik Sylwia napisał:

09 maja 2015


Świetny wpis, dla początkującej osoby takiej jak ja wręcz idealny:) Sporo się jednak od tego czasu zmieniło. Panie Kamilu, może warto zrobić wpis: „Zdobywanie linków 2015”? Chętnie bym poznała Pana opinię na ten temat.

Ja mogę dodać ze swojej strony, że sporo backlinków można zdobyć poprzed artykuły gościnne i przedrukowywanie wpisów. Wystarczy na swoim blogu dodawac wartościowe treści i regularnie komentować blogi podobne tematycznie.

Co do precli, to jeszcze z tego nie korzystałam, ale musze zgłębić ten temat.

Użytkownik Serwis komputerowy Poznań kompoz napisał:

10 maja 2015


Bardzo ciekawy artykuł, osobiście uważałbym na SWL aby nie wpaść w filtr Pana G. Samo pozycjonowanie nie jest łatwe, gdyż zmienił się algorytm i bierze on pod uwagę wiele czynników jak np. dostosowanie strony pod telefony i tablety. Farmy i piramidy linków to tylko utopia, która miała możliwości działania kilka lat temu, teraz najważniejsze są treści na stronie i masa linków wewnętrznych dzięki którym umieścimy frazy w nim oraz backlinki z miejsc zaufanych typu fora lub komentarze – jak tutaj. Duża ilość backlinków powinna również być nadrabiana z pomocą „reffering domains” czyli otrzymanie 1000 backlinków z jednej domeny będzie gorsze, niż otrzymanie 100 z 10 domen. Pozdro

Użytkownik Rysio napisał:

29 maja 2015


Dzięki, bardzo ciekawe informacje, a co myślicie o serwisach z darmowymi alliasami jako metoda zdobywania backlinków?

Użytkownik luk napisał:

27 października 2015


Zastanawiam się, czy pozycjonowanie przez katalogi ma jeszcze jaki kolwiek sens.
Ostatnio wyczytałem, że pozycjonowanie przez słowa kluczowe w anchorach też przestaje mieć sens.

Użytkownik Damian napisał:

30 października 2015


Świetny artykuł, wymieniłeś wiele przykładów, o których nie miałem pojęcia.

Użytkownik Rafał napisał:

30 października 2015


Dawniej wszyscy masowo starali się dabać o dużą ilość linków. Obecnie ten trend się troche zachamował. Wszyscy patrzą na to jak zachowuje się nasz Google. A on w tej chwili żąda dobrych tekstów i jak i dawniej linków. Ale zwraca uwagą na jakość tych linków.
Jeśli np. sprzedajesz maszyny rolnicze na twojej stronie, a otrzymasz link ze strony internetowej z poradnikiem dla zdrowia, to taki link nie będzie zbyt wartościowy. Lepiej jest zdobywać linki zgodnie z tematem strony. Sam się o tym przekonałem jak moja pozycja strony http://www.tibet-waren.de spadła po ostatnich zmianach u googla.

Użytkownik Michał napisał:

06 listopada 2015


A czy możecie mi wytłumaczyć : skoro dodaję średnio do 5-10 katalogow dziennie w tym te najlepsze wp.pl itp to czemu jak sprawdzam ilość backlinków prowadzących do mojej strony to pokazuje 0?

Użytkownik Crox napisał:

11 listopada 2015


Artykuł dobry pozwala „obkuć” się w temacie. Ale po ostatnich zmianach googla to nie wiadomo teraz podobno liczy się wyłącznie jakoś backlników a nie ich ilość(niestety). Jak dla mnie serwisy katalogowe i wymiany linków już nie pomagają, wiadomo naszej strony jest „więcej” w internecie ale nie ma to żadnych wymiernych korzyści dla naszego bloga. Oczywiście na pomoc przychodzą portale społecznościowe na których można ugrać bardzo wiele dla swojej strony przy regularnym dodawaniu wpisów i statusów.

Użytkownik Maciej napisał:

20 grudnia 2015


Witam, bardzo ciekawy wpis. Sam interesuje się pozyskaniem dobrych BL dla mojego nowego bloga i trochę wiedzy zdobyłem.
Wiedza jest bardziej dla osób początkujących, ale i zaawansowani znajdą coś dla siebie.

Dziękuję i pozdrawiam.

Użytkownik Joanna napisał:

13 stycznia 2016


Witam serdecznie,
Natrafiłam na ten artykuł szukając informacji o backlinkach. jako że od 2015 roku prowadze swojego bloga nt. kobiecej strony internetu postanowiłam samodzielnie poszukać informacji jak pozycjonowac swójego bloga nie ponoszac kosztów:)

Artykuł bardzo pomocny, teraz już wiem jak moge to zrobić nie płacąc firmą pozycjonerskim.
Wydaje mi sie że dla mnie i moich możliwości najlepsza forma bedzie:

– katalogowanie oraz komentowanie wpisów na innych blogach czy forach

dowiedziałam się tez że skoro mam młodego bloga to nie moge przesadzić z ilością katalogów:)

dzięki autorze za cenne informację:) licze że uda mi się zdobyc cennego backlinka:):)

pozdrowionka
Joanna

Użytkownik Kuba napisał:

31 sierpnia 2016


Generalnie artykuł daje sporo wiedzy dla początkujących, któ©zy zastanawiają się nad tym jak pozyskać linki. Co ciekawe z moich obserwacji wynika, że np. serwis ahrefs swój rank opiera na ilości backlinów, a nie na ich jakości. Ilość crawled pages dla jednego serwisu wynosi kilkadziesiąt, a dla innego który nie jest dużo lepszy jeśli chodzi o generowany ruch, pokazuje kilka tysięcy stron oraz dużą ilośc backlinków. Nie wiem, czy można ufać narzędziom, ale generalnie katalogi w mojej ocenie nie są warte zainteresowania, raczej wypadają słabo, dużo mogą dać linki z artykułów na blogach, ale za nie trzeba zapłacić i to czasami sporo.

Użytkownik Wojciech napisał:

04 września 2016


trzeba dodać że należy dbać o swoją domenę i koniecznie przekierowanie 302 jeśli zmieniamy domenę kiedyś miałem darmową stronę na Interii dostałem komunikat że zamrażają strony ,należy dodać że strona była dobrze wypromowana na pewne frazy i szkoda było to stracić .Dawną darmową domenę http://wwatorski.w.interia.pl
zamieniłem na płatną http://watorski.pl dzięki przekierowaniu 302 nic nie straciłem. Należy dodać że na mojej stronie były poruszane rożne tematy poczynając o mobbingu kończąc obecnie na zdalnej naprawie komputerów .Dzięki wskazówkom od Google i narzędziom zewnętrznym udało mi się osiągnąć pierwsza pozycję w mojej dziedzinie .Ma znaczenie dostosowanie strony dla smart-fonów jak też poprawienie błędów na stronie oczywiście należy zadbać o szybkość otwierania podstron.
Zapraszam w razie potrzeby

Użytkownik Marek napisał:

23 stycznia 2017


Dobry Backlink nie jest zły. Wszystko to też kwestia skali.
Niektórzy pasjonaci blogerzy, piszą bardzo fajne treści i wklejają czasem link do siebie na zasadzie „sprawdzę się, czy wyjdą czy się spodoba ” ? Dlaczego to pisze: Moim zdaniem jest bardzo wiele bardzo ciekawych i wartościowych treści, która nie musi być nabijana na siłe backlinkami, a samo do nich dojście może być również naturalne. Oczywiście backilinki do pożywka dla mechaniki Google.
Ale nie zawsze jest tędy droga.

1 2

Zachęcam Cię do zostawienia komentarza!