pprogramowanie;

Zwięźle na temat programowania

rss

Matura z informatyki a zostanie programistą

25 lutego 2021, kategoria: Matura
matura-z-informatyki-zostanie-programista

Być może wielu z was zastanawia się nad byciem programistą. Czy matura jest przydatna aby dostać się do tego zawodu? Czy studia są niezbędne aby pracować jako programista? Zachęcam do przeczytania tego artykułu, w którym postaram się nieco rozjaśnić jak matura z informatyki ma się do programowania.

Czy programista musi być po studiach?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, czy programista musi być po studiach informatycznych? Odpowiedź brzmi: nie musi, jednak dobrze gdy jest, bo wtedy jest mu łatwiej wejść w “informatyczny świat”. Ze względu na ogromny deficyt programistów który sięga około 500tys osób w Europie, programistami są po prostu Ci, którzy mają odpowiednie umiejętności.

Znam wielu świetnych specjalistów, którzy są programistami i znajdują się na różnych szczeblach kariery. Wielu z nich nie ma studiów informatycznych, wielu z nich nie ma także wykształcenia wyższego. 3/4 programistów których znam są po różnych kierunkach technicznych takich jak np. fizyka, matematyka, automatyka, rzadko spotykam ludzi po prawdziwej informatyce.

Wiedza podstawowa

Od kilku lat zaczynam poznawać nową grupę zawodową, która wcześniej właściwie nie istniała. Są to absolwenci tzw. szkół programowania.

Jak wszędzie, zdarzają się wśród nich osoby nieprzeciętnie dobre i utalentowane do informatyki. Często jednak brakuje im podstawowej wiedzy w rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Ukończyli bootcamp, który dał im podstawową wiedzę w jakiejś technologii, jednak na bootcampach nie rozwiązuje się zadań charakterystycznych np. dla matury z informatyki.

Tacy programiści często nie mają bladego pojęcia czym jest bajt, string lub int (popularne bootcampy z Reacta i JavaScript, gdzie wszystkie zmienne to po prostu var). Nie mają podstawowej wiedzy na temat systemów liczb i nie znają różnić pomiędzy zapisem dziesiętnym, a szesnastkowym. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z najprostszymi operacjami na tablicach, wyszukiwaniem itp.

Matura z informatyki kładzie nacisk na rozwiązywanie problemów

Ucząc się do matury z informatyki rozwijasz mocno dwie umiejętności:

Taki sposób nauki daje bardzo silną zdolność do pracy w zawodzie programisty, ponieważ tak naprawdę właśnie tym zajmuje się programista – rozwiązywaniem powtarzalnych problemów i opakowywaniem tych rozwiązań w aplikacje. Zdawałem maturę z informatyki tak samo jak wielu moich znajomych z technikum. Wiem jakie mieliśmy umiejętności i z perspektywy czasu umiem ocenić, że są to bardzo solidne i pożądane podstawy.

Gwarantuje Ci, że osoba po szkole programowania nie związana w informatyką, nie byłaby w stanie zdać praktycznej części egzaminu maturalnego nawet na 10%. Wynika to po prostu z niewiedzy i nieumiejętności rozwiązywania problemów programistycznych.

Matura z informatyki to bardzo solidna podstawa

Z powodów opisanych w powyższym akapicie zapewniam Cię, jeżeli zdawałeś maturę z informatyki jesteś o krok od zostania programistą. Będziesz musiał nabrać doświadczenia w pisaniu większych projektów, oraz opanować bardziej nowoczesne technologie. Natomiast sama metodyka pracy wcale Cię nie zaskoczy.

Dodatkowo, rozległa wiedza, którą zdobyłeś ucząc się na egzamin, stawia Cię od razu bardzo wysoko porównując umiejętności innych początkujących pracowników.

Zachęcam do zdawania matury z informatyki!

Jeżeli jesteś młodą osobą w gimnazjum, liceum bądź technikum, to serdecznie zachęcam Cię do próby podejścia do matury z informatyki. Jeżeli nie pójdzie tak jakbyś chciał – trudno. Być może jednak ten egzamin otworzy Ci drzwi do fajnej kariery i wysokich zarobków.

githubrepozytorium: /matura/matura-z-informatyki-zostanie-programista.md

licenselicencja: Creative Commons BY-SA 3.0

authorautor: Karol Trybulec

Wszystkie artykuły przechowywane są w publicznym repozytorium Github. Jeżeli uważasz, że artykuł można ulepszyć, możesz nanieść swoje zmiany. Wszelkie modyfikacje po zaakceptowaniu stają się automatycznie widoczne na blogu.

Komentarze

Dodaj komentarz